Diploma Ceremony Locations

This information will be updated for Finals Weekend 2015 in the coming months. 2014 information is provided here as a reference.

Diplomas are distributed to graduating students at ceremonies organized by the schools and departments (in Arts & Sciences and Engineering). Tickets are needed for some diploma ceremonies. Questions about diploma ceremonies should be referred to the school or department. If you do not know where a particular building is, please refer to U.Va. Web Maps. If we are operating under the fair-weather plan (some diploma ceremonies are held outdoors) and a storm pops up, nearby buildings have been identified as shelter locations.

Under the severe-weather plan, only undergraduate and Master of Teaching degree candidates and their ticketed guests will attend Final Exercises in the John Paul Jones Arena at 10 a.m. All graduating students will participate in school or departmental diploma ceremonies.

Locations of the 2014 Diploma Ceremonies




SCHOOL
Fair Weather
FAIR-WEATHER LOCATION
(Diploma Ceremonies Only)
Inclement Weather
INCLEMENT-WEATHER LOCATION
(Finals on the Lawn/
All Diploma Ceremonies Inside)
Description of Severe Weather
SEVERE-WEATHER LOCATION
(Finals and All Diploma Ceremonies Inside)
Architecture Campbell Hall Terrace (1 p.m. Undergraduate;
3 p.m. Graduate), Map
Slaughter Recreation Center (1:15 p.m. Undergraduate;
3:15 p.m. Graduate),
Map

Undergraduates to John Paul Jones Arena for Finals (10 a.m.); then all Architecture degree candidates to Slaughter Recreation Center (1:15 p.m. Undergraduate;
3:15 p.m. Graduate), Map
Frank Batten School of Leadership and Public Policy Old Cabell Hall Auditorium
(3:30 p.m.), Map
Old Cabell Hall Auditorium
(3:30 p.m.), Map
Undergraduates to John Paul Jones Arena for Finals (10 a.m.); then all Batten degree candidates to Old Cabell Hall Auditorium (3:30 p.m.), Map
College and Graduate
School of Arts & Sciences
See chart below See chart below Undergraduates to John Paul Jones Arena for
Finals (10 a.m.), then
locations below
Continuing &
Professional Studies
Pavilion VII Garden (12:30 p.m.), Map Zehmer Hall
(1 p.m.), Map
Final Exercises in John Paul Jones Arena (10 a.m.), then Zehmer Hall (1 p.m.), Map
Curry School of Education
John Paul Jones Arena (1:30 p.m.), Map John Paul Jones Arena (3 p.m.),
Map
Undergraduate and Master of Teaching degree candidates to John Paul Jones Arena for Finals (10 a.m.); then all Curry degree candidates to John Paul Jones Arena (2:30 p.m.), Map
Darden Graduate
Business School
Darden School (1:15 p.m.), Map North Grounds Recreation
Center (1:15 p.m.), Map
North Grounds Recreation
Center (10 a.m.), Map
Engineering & Applied
Science
See chart below See chart below Undergraduates to John Paul Jones Arena for
Finals (10 a.m.), then
locations below
Law Law School, Front Lawn (1:15 p.m.), Map North Grounds Recreation
Center (4 p.m.), Map
North Grounds Recreation
Center (1:15 p.m.), Map
McIntire School of
Commerce
The Lawn
(12:45 p.m.), Map
John Paul Jones Arena (1 p.m.), Map Undergraduates to John Paul Jones Arena for Finals (10 a.m.); then all Commerce degree candidates to John Paul Jones Arena (12:30 p.m.), Map
Medicine The Paramount Theater (3 p.m.), Map Same Same
Nursing Rotunda, North Steps (12:30 p.m.), Map McLeod Hall Auditorium
(12:30 p.m. Graduate;
2:30 p.m. Undergraduate),
Map
Undergraduates to John Paul Jones Arena for Finals (10 a.m.); then all Nursing degree candidates to McLeod Hall Auditorium
(12:30 p.m. Graduate;
2:30 p.m. Undergraduate), Map

College and Graduate School of Arts & Sciences Diploma Ceremony Locations




MAJOR
Fair Weather
FAIR-WEATHER LOCATION
(Diploma Ceremonies Only)
Inclement Weather
INCLEMENT-WEATHER LOCATION
(Finals on the Lawn/
All Diploma Ceremonies Inside)

Description of Severe Weather
SEVERE-WEATHER LOCATION
(Finals and All Diploma Ceremonies Inside)
African-American & African Studies Minor Hall Auditorium (12:45 p.m.), Map  Same Same
American Studies Newcomb Hall, Southeast Terrace (12:45 p.m.), Map Newcomb Hall Theatre (12:45 p.m.), Map Newcomb Hall Theatre (12:45 p.m.), Map
Anthropology Brooks Hall, Front Lawn (12:30 p.m.), Map Student Activities Building (1 p.m.), Map Student Activities Building (1 p.m.), Map
Archaeology Brooks Hall, Front Lawn (12:30 p.m.), Map Student Activities Building (1 p.m.), Map Student Activities Building (1 p.m.), Map
Art Hunter Smith Band Building (1 p.m.), Map Same Same
Astronomy Alumni Hall Ballroom
(1 p.m.), Map
Same Same
Biology Memorial Gymnasium (1 p.m.), Map Same Same
Biomedical Sciences * Jordan Hall Conference Center Auditorium (12:30 p.m.), Map Same Same
Chemistry Chemistry Auditorium ** (1 p.m.), Map Same Same
Classics Pavilion IX, Lower Garden (12:30 p.m.), Map Drama Building, Culbreth Theatre
(3 p.m.), Map
Drama Building, Culbreth Theatre
(3 p.m.), Map
Cognitive Science Maury Hall 209 **,
(12:30 p.m.) Map
Same Same
Comparative Literature French House, 1404 Jefferson Park Avenue (12:45 p.m.), Map Same Same
Computer Science Kent House/Dabney House, Front Lawn (1:30 p.m.), Map Aquatic and Fitness Center (4 p.m.), Map Aquatic and Fitness Center (4 p.m.), Map
Drama Drama Building, Caplin Theatre (1 p.m.), Map Same Same
East Asian Languages, Literatures & Cultures South Lawn Commons Building, Nau Auditorium (3 p.m.), Map Same Same
Echols Scholars University Chapel, (12:30 p.m.), Map Same Same
Economics McIntire Amphitheatre (3 p.m.), Map John Paul Jones Arena (7 p.m.), Map John Paul Jones Arena (6:30 p.m.), Map
English McIntire Amphitheatre (12:30 p.m.), Map Memorial Gymnasium (3 p.m.), Map Memorial Gymnasium (3 p.m.), Map
Environmental Sciences Clark Hall, West Lawn (12:30 p.m.), Map Clark Hall 107 and 108 (12:30 p.m.), Map Clark Hall 107 and 108 (12:30 p.m.), Map
Environmental Thought & Practice The Rotunda, Dome Room (3 p.m.), Map Same Same
French French House, 1404 Jefferson Park Avenue (12:45 p.m.), Map Same Same
Germanic Languages Pavilion II, Lower Garden ** (1:15 p.m.), Map McKim Hall, Sandridge Auditorium (3:30 p.m.), Map McKim Hall, Sandridge Auditorium (3:30 p.m.), Map
Global Development Pavilion III, Garden (12:30 p.m.), Map Wilson Hall 301 (12:30 p.m.), Map Wilson Hall 301 (12:30 p.m.), Map
History (Undergraduate) Rotunda, North Steps
(3 p.m.), Map
Memorial Gymnasium (5 p.m.), Map Memorial Gymnasium (5 p.m.), Map
History (Graduate) South Lawn Commons Building, Nau Auditorium (12:45 p.m.) Map Same Same
Human Biology Newcomb Hall, South Meeting Room
(3:15 p.m.), Map
Same Same
Interdisciplinary Major The Rotunda, Dome Room (12:30 p.m.), Map Same Same
Jewish Studies Rotunda, Lower West Oval Room (2:30 p.m.), Map Same Same
Linguistics Newcomb Hall, Commonwealth Room (12:45 p.m.), Map Same Same
Mathematics Pavilion I, Lower Garden (12:30 p.m.), Map Gilmer Hall Auditorium, Rm. 130 (1 p.m.), Map Gilmer Hall Auditorium, Rm. 130 (1 p.m.), Map
Media Studies Newcomb Hall Theatre (3 p.m.), Map Same Same
Medieval Studies The Rotunda, Dome Room (12:30 p.m.), Map Same Same
Middle Eastern & South Asian Languages & Cultures South Lawn Commons Building, Nau Auditorium (3:45 p.m.), Map Same Same
Music Hunter Smith Band Building (3:30 p.m.), Map Same Same
Neuroscience Harrison Institute/ Small Special Collections Library
Auditorium (3 p.m.), Map
Same Same
Philosophy Pavilion IV, Lower Garden (12:30 p.m.), Map Wilson Hall 402 (12:30 p.m.), Map  Wilson Hall 402 (12:30 p.m.), Map 
Physics Alumni Hall Ballroom
(1 p.m.), Map
Same Same
Political Philosophy,
Policy, & Law Program
University Chapel
(3 p.m.), Map
Same Same
Political & Social Thought Program Harrison Institute/ Small Special Collections Library Auditorium
(12:45 p.m.), Map
Same Same
Politics -
Foreign Affairs & Government
The Lawn (3 p.m.),
Map
John Paul Jones Arena (5 p.m.), Map John Paul Jones Arena (4:30 p.m.), Map
Psychology Aquatic and Fitness Center (1 p.m.), Map Same Same
Public Health McKim Hall, Sandridge Auditorium
(12:30 p.m.), Map
Same Same
Religious Studies Newcomb Hall Ballroom (1 p.m.), Map Same Same
Slavic Languages Pavilion VI, Lower Garden (12:30 p.m.)**, Map Jefferson Hall
(12:30 p.m.), Map
Jefferson Hall
(12:30 p.m.), Map
Sociology Old Cabell Hall Auditorium (1 p.m.), Map Same Same
Spanish, Italian & Latin American Studies Drama Building, Culbreth Theatre
(1 p.m.), Map
Same Same
Statistics Ern Commons
(1:30 p.m.), Map
Same Same
Women, Gender, and Sexuality Newcomb Hall, South Meeting Room
(12:45 p.m.), Map
Same Same

School of Engineering & Applied Science Diploma Ceremony Locations




MAJOR
Fair Weather
FAIR-WEATHER LOCATION
(Diploma Ceremonies Only)
Inclement Weather
INCLEMENT-WEATHER LOCATION
(Finals on the Lawn/
All Diploma Ceremonies Inside)
Description of Severe Weather
SEVERE-WEATHER LOCATION
(Finals and All Diploma Ceremonies Inside)
Aerospace and Mechanical Engineering Thornton Hall, Darden Court (3:30 p.m.), Map

Aquatic and Fitness Center (6:30 p.m.), Map Aquatic and Fitness Center (6:30 p.m.), Map
Biomedical Engineering Carter-Harrison Research Building (MR5) Courtyard (1:30 p.m.), Map Aquatic and Fitness Center (6:30 p.m.), Map Aquatic and Fitness Center (6:30 p.m.),
Map
Chemical Engineering Kent House/Dabney House, Front Lawn (3:30 p.m.),
Map
Aquatic and Fitness Center (6:30 p.m.), Map Aquatic and Fitness Center (6:30 p.m.),
Map
Civil and Environmental Engineering Kent House/Dabney House, Front Lawn (3:30 p.m.), Map Aquatic and Fitness Center (6:30 p.m.), Map Aquatic and Fitness Center (6:30 p.m.),
Map
Computer Engineering Kent House/Dabney House, Front Lawn (1:30 p.m.), Map Aquatic and Fitness Center (4 p.m.), Map Aquatic and Fitness Center (4 p.m.), Map
Computer Science Kent House/Dabney House, Front Lawn (1:30 p.m.), Map Aquatic and Fitness Center (4 p.m.), Map Aquatic and Fitness Center (4 p.m.), Map
Electrical Engineering Kent House/Dabney House, Front Lawn (1:30 p.m.), Map Aquatic and Fitness Center (4 p.m.), Map Aquatic and Fitness Center (4 p.m.), Map
Engineering Physics Kent House/Dabney House, Front Lawn (3:30 p.m.), Map Aquatic and Fitness Center (6:30 p.m.), Map Aquatic and Fitness Center (6:30 p.m.),
Map
Engineering Science Kent House/Dabney House, Front Lawn (3:30 p.m.), Map Aquatic and Fitness Center (6:30 p.m.), Map Aquatic and Fitness Center (6:30 p.m.),
Map
Materials Science and Engineering Kent House/Dabney House, Front Lawn (3:30 p.m.), Map Aquatic and Fitness Center (6:30 p.m.), Map Aquatic and Fitness Center (6:30 p.m.),
Map
Systems and Information Engineering Thornton Hall, Darden Court (1:30 p.m.), Map Aquatic and Fitness Center (4 p.m.), Map Aquatic and Fitness Center (4 p.m.), Map

 

* Biochemistry and Molecular Genetics, Biophysics, Cell Biology, Clinical Research, Experimental Pathology, Microbiology, Pharmacology, Physiology

** Depending upon the disability and the site, assistance may be necessary. Please contact the Coordinator of Services for Persons with Disabilities in advance of Finals Weekend at (434) 924-3095 (or click here to send e-mail).

Back to top