Oct. 22-28, 1999
IN THIS ISSUE
U.Va. board stands by admission policy, vows to defend consideration of race
Technology feedback
Students mull honor system reforms, fate of single sanction

Hot Links - e-summit

Q&A - Darden Dean Ted Snyder
Faculty Actions from the October BOV meeting
Zintl Award calls for nominations
Celebrate poetry and jazz with Gwendolyn Brooks and Harry James
TOP NEWS

Faculty Actions
From the October Board of Visitors Meeting

Elections

Waddah Al-Khatib as Acting Assistant Professor of Arabic, for one academic year, effective Aug. 25, 1999.

Dr. Amira Y. Al-Uzri as Assistant Professor of Pediatrics, for three years, effective July 1, 1999. Molly A. Anthony as Assistant Professor of Research in Radiology, for three years, effective April 25, 1999.

Randy L. Bell as Assistant Professor of Education, for three academic years, effective Aug. 25, 1999.

Cammy R. Brothers as Acting Assistant Professor of Architectural History, for three academic years, effective Aug. 25, 1999.

Robert L. Canady as Professor, General Faculty, for one year, effective June 25, 1999.

Dr. John M. Castellano as Assistant Professor of Clinical Anesthesiology, for one year, effective Aug. 16, 1999.

Enrico Cesaretti as Assistant Professor of Italian, for four academic years, effective Aug. 25.

Dr. Nancy Chen as Assistant Professor of Clinical Anesthesiology, for one year, effective July 1, 1999.

Reba M. Childress as Assistant Professor of Nursing, General Nursing Faculty, for one year, effective June 25, 1999.

Dr. Kyo U. Chu as Assistant Professor of Surgery, for three years, effective July 1, 1999

John R. Culbreth as Assistant Professor of Education, for three academic years, effective Aug. 25, 1999.

Dr. Walter S. Davis Jr. as Assistant Professor of Physical Medicine and Rehabilitation, for three years, effective April 27, 1999.

Lisa L. Doyle as Assistant Professor of Research in Medical Education, for three years, effective July 1, 1999.

Edward H. Egelman as Professor of Biochemistry and Molecular Genetics, effective July 1, 1999.

Sergei A. Egorov as Assistant Professor of Chemistry, for four academic years, effective Aug. 25, 1999.

Dr. Lisa A. Fall as Assistant Professor of Clinical Obstetrics and Gynecology, for three years, effective May 1, 1999.

Constantin Fasolt as Professor of History, for one academic year, effective Aug. 25, 1999.

Dr. Russell A. Faust as Assistant Professor of Otolaryngology - Head and Neck Surgery, for three years, effective June 25, 1999.

James E. Freeman as Associate Professor of Psychology, General Faculty, for three academic years, effective Aug. 25, 1999.

Ann B. Hamric as Associate Professor of Nursing, for three academic years, effective Aug. 25, 1999.

Sarah E. Harrell as Visiting Assistant Professor of Classics, for one academic year, effective Aug. 25, 1999.

Bradford G. Hays as Assistant Professor of Classics, for four academic years, effective Aug. 25, 1999.

Ana Maria Herrera as Acting Assistant Professor of Economics, for two academic years, effective Aug. 25, 1999.

Jeffrey J. Holt as Assistant Professor of Mathematics, General Faculty, for three years, effective May 25, 1999.

Alan F. Horwitz as Professor of Cell Biology and Professor of Research in Microbiology, for three years, effective July 1, 1999.

Dr. David R. Jones as Assistant Professor of Surgery, for three years, effective July 1, 1999.

Sepideh Khorasanizadeh as Assistant Professor of Biochemistry and Molecular Genetics, for three years, effective July 1, 1999.

Susan C. Kiley as Assistant Professor of Research in Pediatrics, for one year, effective July 1, 1999.

Lawrence E. Kochard as Assistant Professor of Commerce, for three academic years, effective Aug. 25, 1999.

Judith Kovacs as Assistant Professor of Religious Studies, for four academic years, effective Aug. 25, 1999.

George A. Kulik as Assistant Professor of Research in Microbiology, for one year, effective Jan. 1, 1999. (change)

Douglas E. Lake as Research Assistant Professor in the Division of Statistics, for one year, effective June 25, 1999.

James W. Lark III as Assistant Professor of Systems Engineering, General Faculty, for three academic years, effective Aug. 25, 1999.

Daniel S. Lefkowitz as Assistant Professor of Anthropology and Assistant Professor of Asian and Middle Eastern Languages and Cultures, for four academic years, effective Aug. 25, 1998. (change)

Jerrol W. Littles Jr. as Assistant Professor of Civil Engineering, for three academic years, effective July 25, 1999.

John V. Maciuika as Assistant Professor of Architectural History, for three academic years, effective Aug. 25, 1999.

Michael E. Mann as Assistant Professor of Environmental Sciences, for four academic years, effective Aug. 25, 1999.

Guy Martin as Visiting Associate Professor of Government and Foreign Affairs, for one academic year, effective Aug. 25, 1999.

John M. Maze as Visiting Assistant Professor of Architecture, for one academic year, effective Aug. 25, 1999.

John H. Milam Jr. as Research Associate Professor of Education, for one year, effective May 25, 1999.

Sidney M. Milkis as Professor of Government and Foreign Affairs, for one year, effective June 25, 1999.

Dr. Barnett R. Nathan as Assistant Professor of Neurology, for three years, effective July 1, 1999.

Amy V. Ogden as Acting Assistant Professor of French, for one academic year, effective Aug. 25, 1999.

Christopher M. Otrok as Acting Assistant Professor of Economics, for one academic year, effective Aug. 25, 1999.

Dylan C. Penningroth as Assistant Professor of History, for one academic year, effective Aug. 25, 1999.

Dr. Andrew D. Perron as Assistant Professor of Emergency Medicine, for three years, effective July 1, 1999.

Olivier Pfister as Assistant Professor of Physics, for four academic years, effective Aug. 25, 1999.

Dr. Julie D. Poole as Assistant Professor of Clinical Pediatrics, for one year, effective July 1, 1999.

Dr. Robert E. Reynolds is Interim Vice President and Chief Information Officer, effective April 10, 1999, until a permanent hire is made.

M. Philippe Roger as Visiting Professor of French, for the period Aug. 25, 1999 through Jan. 9, 2000.

Chris W. Sanchirico as Associate Professor of Law, for five academic years, effective Aug. 25, 1999.

Eugene Seneta as Visiting Professor of Mathematics, for the period Aug. 25, 1999 through Jan. 9, 2000.

Dr. Michael L. Shepherd as Assistant Professor of Psychiatric Medicine, for three years, effective July 1, 1999.

Stacey A. Sinclair as Assistant Professor of Psychology, for four academic years, effective Aug.. 25, 1999.

Aaron D. Smith as Assistant Professor of Economics, for two academic years, effective Aug. 25, 1999.

Dr. Xin-De Song as Assistant Professor of Research in Internal Medicine, for one year, effective May 17, 1999.

Pablo E. Visconti as Assistant Professor of Research in Cell Biology, for three years, effective June 1, 1999. Dr. John D. Voss as Associate Professor of Clinical Internal Medicine, for three years, effective July 1, 1999.

Adrienne Ward as Assistant Professor of Italian, for four academic years, effective Aug. 25, 1999.

Nancy S. Weinfield as Assistant Professor of Psychology, for four academic years, effective Aug. 25, 1999.

Dr. Zequan Yang as Assistant Professor of Research in Biomedical Engineering, for two years, effective July 1, 1999.

Dr. Donald P.K. Chan as Warren G. Stamp Professor of Orthopaedic Surgery, effective May 25, 1999.

Dr. Steven M. Cohn as Paul Janssen Associate Professor in Internal Medicine (Gastroenterology), effective Aug. 25, 1999.

Barry J. Cushman as Elizabeth D. and Richard A. Merrill Professor of Law, for three years, effective May 25, 1999.

Johanna Drucker as Robertson Professor of Modern Media Studies and Professor of English, effective Aug. 25, 1999.

John C. Harrison as Class of 1966 Research Professor of Law, for three years, effective May 25, 1999.

Jody S. Kraus as E. James Kelly, Jr., Research Professor of Law, for three years, effective June 25, 1997.

Douglas L. Leslie as Thomas F. Bergin Teaching Professor of Law, for three years, effective May 25, 1999

Dr. Carl Lynch III as Robert M. Epstein Professor of Anesthesiology, effective July 1, 1999.

Richard A. Merrill as Sullivan & Cromwell Professor of Law, for three years, effective May 25, 1999.

Dr. Stacey E. Mills as William Stamps Royster Professor in Medical Science for Basic Cancer Research, for three years, effective July 1, 1999.

Dr. Robert M. Morse as B. Lewis Barnett Jr. Professor of Family Medicine, effective May 25, 1999.

Jeanne M. Novotny as Frank Talbott, Jr., Visiting Professor of Nursing, for one academic year, effective Aug. 25, 1999.

David H. Perrin as Joe Gieck Professor of Sports Medicine, effective June 25, 1999. Dr. Robert S. Rust Jr. as Thomas E. Worrell Jr., Professor of Epileptology and Neurology, effective June 1, 1999.

John K. Setear as Caddell & Conwell Professor of Law, for three years, effective May 25, 1999.

Judith Shatin as William R. Kenan Jr. Professor of Music, effective Nov. 25, 1999.

Steven D. Walt as Nicholas E. Chimicles Research Professor of Business Law and Regulation, for three years, effective May 25, 1999.

George K. Yin as Barron F. Black Research Professor of Law, for three years, effective May 25, 1999.

Olivier Zunz as Commonwealth Professor of History, effective Nov. 25, 1999.

Re-election

William H. Harmon as Vice President for Student Affairs, for two years, effective Aug. 1, 1999.

Change of Title

Dr. Robert W. Cantrell from G. Slaughter Fitz-Hugh Professor of Otolaryngology to Louise Nerancy Professor of Health Sciences Policy, effective April 2, 1999.

William A. McDonough from Edward E. Elson Professor of Architecture to Professor of Architecture effective June 30, 1999.

Promotions

Dr. Valentina L. Brashers from Assistant Professor of Nursing, General Nursing Faculty, to Associate Professor of Nursing, General Nursing Faculty, effective Aug. 25, 1999.

Appointments

Susan M. Davis as Associate General Counsel, for three years, effective Aug. 25, 1999.

John C. Jeffries Jr. as Acting Dean of the School of Law, for the period July 1, 1999 through Dec. 31, 1999.

Shirley C. Payne as Director of External Relations and Security Coordination, for three years, effective June 25, 1999.

E. Clorisa Phillips as Special Projects Director for the period Aug. 25, 1998, through Sept. 24, 1999.

Timothy M. Sigmon as Director of Advanced Technology, for three years, effective June 25, 1999.

Michael J. Thomas as Associate Athletic Director, for one year, effective June 25, 1999.

Prudence H. Thorner as Assistant to the Vice President for Research and Public Service, for one year, effective June 25, 1999.

Re-appointments

Louise M. Dudley as Director, University Relations, for three years, effective July 1, 1999.

Richard C. Kast as Associate General Counsel, for four years, effective Jan. 1, 2000.

Roberta W. Miksad as Special Assistant to the Vice President for Research and Public Service, for the period May 31, 1999, through Aug. 31, 1999.

W. Edmund Moomaw as Executive Director of Institutional Assessment and Studies, for three years, effective July 1, 1999.

Kathrine M. Reed as Associate Provost for Management, for five years, effective July 1, 1999.

Resignations

Matthew Ando, Assistant Professor of Mathematics, effective May 24, 1999, for personal reasons.

Dr. Martha L. Barnett, Assistant Professor of Clinical Internal Medicine, effective March 31, 1999, to accept another position.

Dr. G. Randall Bond, Associate Professor of Emergency Medicine, effective July 1, 1999, to accept another position.

Dr. Brian A. Casazza, Assistant Professor of Physical Medicine and Rehabilitation, effective July 16, 1999, for personal reasons.

Stephen J. Chapin, Research Assistant Professor of Computer Science, effective June 15, 1999, to accept another position.

Dr. Christian A. Chisholm, Assistant Professor of Obstetrics and Gynecology, effective May 24, 1999, to accept another position.

Dr. Richard A. Christoph, Associate Professor of Emergency Medicine, effective July 1, 1999, for personal reasons.

Katherine W. Ferrara, Associate Professor of Biomedical Engineering, effective Jan. 7, 1999, to accept another position.

Carmen M. Garcia-Fernandez, Associate Professor of Spanish, effective May 24, 1999, for personal reasons.

Lynwood O. Gentry Jr., Assistant Professor of Research in the Virginia Neurological Institute, effective May 1, 1999, to accept another position.

Michael S. Grace, Research Assistant Professor of Biology, effective Aug. 9, 1999, to accept another position.

Dr. Andrew T. Guertler, Assistant Professor of Emergency Medicine, effective June 30, 1999, for personal reasons. Marie H. Hanigan, Associate Professor of Research in Cell Biology, effective Aug. 31, 1999, to accept another position.

Dr. Deborah E. Healey, Associate Professor of Pediatrics, effective Jan. 1, 2000, to accept another position.

Janet Ikeda-Yuba, Assistant Professor of Asian and Middle Eastern Languages and Cultures, effective May 24, 1999, to accept another position.

Dr. Roger A. Johns, Professor of Anesthesiology, effective June 25, 1999, to accept another position.

Connie L. Juel as Thomas G. Jewell Professor of Education, effective July 31, 1999, to accept another position.

Michael T. Kinter, Assistant Professor of Research in Microbiology, effective June 25, 1999, to accept another position.

Dr. Lisa A. Kolp, Associate Professor of Obstetrics and Gynecology, effective May 31, 1999, for personal reasons.

Dr. Paul R. Lambert, Professor of Otolaryngology, effective July 31, 1999, to accept another position.

Dr. Ryan E. Lesh, Assistant Professor of Anesthesiology, effective June 18, 1999, to accept another position.

Ross E. Levine, Associate Professor of Economics, effective May 24, 1999, to accept another position.

Hong Liu, Associate Professor of Radiology, effective July 1, 1999, to accept another position.

Dr. Michael A. Lopez, Assistant Professor of Clinical Anesthesiology, effective April 30, 1999, to accept another position.

Dr. Gene D. Mahaney, Assistant Professor of Anesthesiology, effective May 7, 1999, to accept another position.

Susan L. Martin-Marquez, Assistant Professor of Spanish, effective May 24, 1999, to accept another position.

Dr. E. Franklin Pence Jr., Assistant Professor of Physical Medicine and Rehabilitation, effective May 28, 1999, to accept another position.

Norman Ramsey, Research Assistant Professor of Computer Science, effective July 24, 1999, to accept another position.

Manuel D. Rossetti, Assistant Professor of Systems Engineering, effective May 31, 1999, to accept another position.

Michael L. Satlow, Assistant Professor of Religious Studies, effective May 24, 1999, to accept another position.

John R. Schultz, Professor of Research in Neurology in the Virginia Neurological Institute, effective June 30, 1999, for personal reasons.

Kenneth W. Simington, Assistant Professor of Education, effective May 24, 1999, to accept another position.

Dr. Oswald Steward as Harrison Foundation Professor of Neuroscience, effective June 30, 1999, to accept another position.

Suren A. Tatulian, Assistant Professor of Research in Molecular Physiology and Biological Physics, effective June 1, 1999, to accept another position.

George G. Triantis as Nicholas E. Chimicles Research Professor of Business Law and Regulation, effective Aug. 24, 1999, to accept another position.

Ravi N. Vancheeswaran, Research Assistant Professor of Mechanical, Aerospace and Nuclear Engineering, effective June 21, 1999, to accept another position.

Alessandro Vettori, Assistant Professor of Italian, effective May 24, 1999, to accept another position.

Dr. Lisa M. Wheatley, Assistant Professor of Internal Medicine, effective June 30, 1999, to accept another position.

Jonathan H. Wright, Assistant Professor of Economics, effective May 24, 1999, to accept another position.

George A. Zitnay, Professor of Research in the Virginia Neurological Institute, effective May 3, 1999, for personal reasons.

Retirements

Alan P. Batson, Professor of Computer Science, effective Jan. 9, 2000.

David C. Benjamin, Professor of Microbiology, effective June 30, 1999.

J. David Deck, Associate Professor of Cell Biology, effective June 30, 1999. E. Mavis Hetherington, James M. Page Professor of Psychology, effective May 24, 1999.

James L. Kelly, Professor of Nuclear Engineering, effective May 24, 1999.

Dr. Paul B. Underwood Jr., W. Norman Thornton Jr., Professor of Obstetrics and Gynecology, effective Aug. 24, 1999. (change)

Election of Professors Emeriti

Alan P. Batson, Professor of Computer Science, effective Jan. 9, 2000.

David C. Benjamin, Professor of Microbiology, effective June 30, 1999.

E. Mavis Hetherington, James M. Page Professor of Psychology, effective May 24, 1999.

James L. Kelly, Professor of Nuclear Engineering, effective May 24, 1999.

Dr. Paul B. Underwood Jr., W. Norman Thornton Jr., Professor of Obstetrics and Gynecology, effective Aug. 24, 1999. (change)

Election of Associate Professor Emeritus

J. David Deck, Associate Professor of Cell Biology, effective June 30, 1999.

Deaths

Mary D. Ainsworth, Commonwealth Professor Emeritus of Psychology and Professor Emeritus of Behavior Medicine and Psychiatry, died March 21, 1999.

Susan J. Grossman, Assistant Professor, General Faculty, died Feb. 24, 1999.

Dr. William N. Thornton Jr., Robert C. Taylor Professor Emeritus of Obstetrics and Gynecology, died Feb. 3, 1999.


HOME

© Copyright 1999 by the Rector and Visitors
of the University of Virginia

UVa Home Page UVa Events Calendar Top News UVa Home Page