March 10-23, 2000
Back Issues
IN THIS ISSUE
Researchers seek objective way to diagnose attention disorder
Law School dedicates bust of alumnus Robert F. Kennedy
Funding the University's future

In Memoriam

Biological Timing Center turns on high schoolers' interest in research
NSF looking to fund new centers
Hetherington's groundbreaking work shows how families cope with divorce
Faculty Actions - from the Feb. Board of Visitors meeting
U.Va.-Wise professor wins Outstanding Faculty Award
Hot Links - Mountain Lake Biological Station
Spring Break
TOP NEWS

Elections

Tarek F. Abdelzaher as Assistant Professor of Computer Science, for three academic years, effective Aug. 25, 1999.

Dr. Larry Borish as Associate Professor of Internal Medicine, for three years, effective July 1, 1999.

Viktor E. Bovbjerg as Assistant Professor of Health Evaluation Sciences, for three years, effective Aug. 27, 1999.

Curtis A. Bradley as Visiting Associate Professor of Law, for one academic year, effective Aug. 25, 1999.

James E. Casanova as Associate Professor of Cell Biology, for three years, effective Sept. 1, 1999.

Dr. Barbara A. Castro as Assistant Professor of Anesthesiology, for three years, effective Aug. 1, 1999.

Andrew D. Catling as Assistant Professor of Research in Microbiology, for one year, effective Sept. 1, 1999.

Dr. Edward G. Chekan as Assistant Professor of Surgery, for three years, effective Sept. 1, 1999.

Dr. Meng Chen as Assistant Professor of Research in Internal Medicine, for two years, effective Sept. 13, 1999.

David G. Coleman as Assistant Professor, General Faculty, for three years, effective Nov. 25, 1999.

Dr. Catherine B. Custalow as Assistant Professor of Emergency Medicine, for three years, effective Oct. 15, 1999.

Joseph E. Davis as Assistant Professor of Sociology, for one academic year, effective Aug. 25, 1999.

Dr. Allan Doctor as Assistant Professor of Pediatrics, for three years, effective Aug. 2, 1999.

David E. Evans as Assistant Professor of Computer Science, for three academic years, effective Nov. 15, 1999.

Jennifer L. Geddes as Research Assistant Professor of Religious Studies, for one academic year, effective Aug. 25, 1999.

Boris Gelmont as Research Associate Professor of Electrical Engineering, for three years, effective Nov. 25, 1999.

Monica M. Gillespie as Assistant Professor of Education, General Faculty, for one academic year, effective Aug. 25, 1999.

Jiali Gu as Assistant Professor of Research in Internal Medicine, for two years, effective Sept. 20, 1999.

Stephanie A. Guerlain as Assistant Professor of Systems Engineering, for three academic years, effective Aug. 25, 1999.

Tommy R. Guess as Assistant Professor of Electrical Engineering, for three academic years, effective Aug. 25, 1999.

Sarah E. Harrell as Lecturer, General Faculty, for one academic year, effective Aug. 25, 1999. (change)

Lisa A. Heaton as Assistant Professor of Education, for one academic year, effective Aug. 25, 1999.

Catherine C. Hedrick as Assistant Professor of Internal Medicine, for three years, effective Oct. 25, 1999.

Dr. Steven W. Heim as Assistant Professor of Clinical Family Medicine, for three years, effective Aug. 1, 1999.

Cheryl B. Henig as Assistant Professor of Education, General Faculty, for one academic year, effective Aug. 25, 1999.

Dr. Christopher P. Holstege as Assistant Professor of Emergency Medicine, for three years, effective Aug. 15, 1999.

Dr. Kathie L. Hullfish as Assistant Professor of Obstetrics and Gynecology, for three years, effective Oct. 4, 1999.

Dr. Gwendolyn V. Kelly as Assistant Professor of Clinical Obstetrics and Gynecology, for three years, effective Aug. 1, 1999.

Sepideh Khorasanizadeh as Assistant Professor of Biochemistry and Molecular Genetics, for the period of July 1, 1999 through July 11, 2000. (change)

Alexander S. Khromov as Assistant Professor of Research in Molecular Physiology and Biological Physics, for the period Oct. 25, 1999 through Sept. 30, 2000.

Joan S. Kindig as Assistant Professor, General Faculty, for one year, effective Aug. 25, 1999.

Jack Knight-Scott as Assistant Professor of Biomedical Engineering, for the period Sept. 15, 1999 through June 25, 2002.

Dr. Stilianos E. Kountakis as Associate Professor of Otolaryngology/Head and Neck Surgery, for three years, effective Aug. 25, 1999.

Dr. Christopher M. Kramer as Associate Professor of Radiology and Associate Professor of Clinical Internal Medicine, for three years, effective Oct. 4, 1999.

James P. Landers as Associate Professor of Chemistry, for four academic years, effective Aug. 25, 1999.

Deborah Lawrence as Assistant Professor of Environmental Sciences, for four academic years, effective Aug. 25, 1999.

Jae K. Lee as Assistant Professor of Health Evaluation Sciences, for three years, effective Oct. 1, 1999.

Dr. Keith E. Littlewood as Associate Professor of Anesthesiology, for three years, effective Nov. 25.

Clarisa Long as Associate Professor of Law, for five academic years, effective Aug. 25, 1999.

John E. Loschmann as Assistant Professor of Drama, for four academic years, effective Aug. 25, 1999.

Lucy F. Pemberton as Assistant Professor of Microbiology, for the period Oct. 26, 1999 through Oct. 24, 2000.

Edward Perez-Reyes as Associate Professor of Pharmacology, effective Sept. 1, 1999.

Dylan C. Penningroth as Assistant Professor of History, for four academic years, effective Aug. 25, 1999. (change)

Dr. Dheerendra Prasad as Assistant Professor of Clinical Neurosurgery, for one year, effective Aug. 25, 1999.

Lee M. Ritterband as Assistant Professor of Research in Psychiatric Medicine, for one year, effective Sept. 1, 1999.

Dr. Ralph J. Riviello as Assistant Professor of Emergency Medicine, for three years, effective Aug. 15, 1999.

Dr. Habib Samady as Assistant Professor of Internal Medicine, for three years, effective July 19, 1999.

Lynn M. Sanders as Associate Professor of Government and Foreign Affairs, for four academic years, effective Aug. 25, 1999.

Emily E. Scida as Assistant Professor of Spanish, Italian & Portuguese Languages and Literature, for three academic years, effective Aug. 25, 1999.

Kevin Skadron as Assistant Professor of Computer Science, for three academic years, effective Aug. 25, 1999.

Jeffrey S. Smith as Assistant Professor of Biochemistry and Molecular Genetics, for three years, effective Sept. 1, 1999.

Uwe Steiner as Visiting Professor of Germanic Languages and Literature, for one semester, effective Aug. 25, 1999.

Wolfgang Struck as Visiting Professor of Germanic Languages and Literature, for the period Aug. 25, 1999 through May 24, 2000.

Peter T. Stukenberg as Assistant Professor of Biochemistry and Molecular Genetics, for three years, effective Nov. 1, 1999.

Dr. Yoshio Takagaki as Assistant Professor of Internal Medicine, for three years, effective Sept. 1, 1999. Augustine Thompson as Associate Professor of Religious Studies, effective Aug. 25, 1999.

John W. Thornley as Assistant Professor of Computer Science, for three academic years, effective Aug. 25, 1999.

Karen Van Lengen as Edward E. Elson Professor of Architecture, effective June 25, 1999. (change)

Alda Vidrich as Associate Professor of Research in Internal Medicine, for three years, effective Nov. 1, 1999.

Yeshao Wen as Assistant Professor of Research in Internal Medicine, for two years, effective Aug. 30, 1999.

Dr. Mark R. Wick as Professor of Pathology, without term, and Professor of Dermatology, for five years, effective July 1, 1999.

Dr. Mark E. Williams as Professor of Internal Medicine, effective Sept. 1, 1999. David Wotton as Assistant Professor of Biochemistry, for the period Oct. 26, 1999 through Oct. 24, 2000.

Dr. Zandong Yang as Assistant Professor of Research in Internal Medicine, for two years, effective Sept. 13, 1999.

Sean Xiong Yu as Assistant Professor of Research in Biochemistry and Molecular Genetics, for three years, effective July 1, 1999.

Xiaowang Zhou as Research Assistant Professor of Materials Science and Engineering, for three years, effective Sept. 25, 1999.

Re-election

Peter W. Low as Vice President and Provost, for two years, effective July 1, 1999.

Election of chairholders

James H. Aylor as Louis T. Rader Professor of Electrical Engineering, effective Nov. 25, 1999.

Barbara M. Brodie as Madge M. Jones Professor of Nursing, for three academic years, effective July 1, 1999.

Anita K. Jones as Lawrence R. Quarles Professor of Engineering and Applied Science, effective Nov. 25, 1999.

James M. Kauffman as Charles S. Robb Professor of Education, effective June 25, 1999.

Dr. Jerry L. Nadler as Kenneth R. Crispell Professor of Internal Medicine and Professor of Internal Medicine, effective Aug. 9, 1999.

Lisa A. Reilly as Horace W. Goldsmith Distinguished Teaching Professor in the Humanities, for three years, effective Aug. 25, 1999.

Michael J. Smith as Thomas C. Sorensen Professor of Political and Social Thought, for three academic years, effective Aug. 25, 1999.

Christopher H. Stinson as Morris Plan Associate Professor of Consumer Credit and Associate Professor of Business Administration, for three academic years, effective Aug. 25, 1999.

Ann G. Taylor as Betty Norman Norris Professor of Nursing, for three academic years, effective July 1, 1999.

Dr. Curtis G. Tribble as Claude A. Jessup Professor of Surgery, effective Oct. 1, 1999.

Michael J. Weber as Marion McNulty Weaver and Malvin C. Weaver Professor of Oncology, effective Jan. 1, 1997.

Maureen R. Weiss as Linda K. Bunker Professor, effective Aug. 25, 1999.

Changes of titles of chairholders

Annette Gibbs from Linda K. Bunker Professor to Professor of Education, effective Aug. 25, 1999.

W. Dean Harman from Cavaliers' Distinguished Teaching Professor to Professor of Chemistry, effective June 25, 1999.

Lester A. Hoel from Janet Scott Hamilton and John Dowman Hamilton Professor of Civil Engineering to L.A. Lacy Distinguished Professor of Engineering, effective Nov. 25, 1999.

Appointments

Julian M. Bivins Jr. as Assistant Vice President of Development Services, for three years, effective Nov. 25, 1999.

Elizabeth A. Flanagan as Assistant Vice President and Director of Individual and Planned Gifts, for three years, effective Jan. 25, 1998.

Robert D. Hardie as Staff Assistant to the Executive Vice President and Chief Operating Officer, for one year, effective Sept. 1, 1999.

Margaret G. Klosko as Assistant to the President, for five years, effective Aug. 9, 1999.

Reappointments

Staige D. Blackford as Editor, Virginia Quarterly Review, for three years, effective July 1, 1999.

David W. Breneman as Dean, Curry School of Education, for five years, effective July 1, 2000.

Charles T. Gillet as Assistant Vice President for Finance, for three years, effective Oct. 1, 1999.

Laura F. Hawthorne as Coordinator for Public Service Programs, for three years, effective Sept. 1, 1999.

David J. Hudson as Associate Vice Provost for Research, for three years, effective Oct. 25, 1999. Barbara Nolan as Vice Provost for Instructional Development and Innovation, for two years, effective July 1, 1999.

E. Clorisa Phillips as Director, Special Projects, for three years, effective Sept. 25, 1999.

Nancy A. Rivers as Assistant to the Vice President for Management and Budget, for three years, effective Aug. 26, 1999.

Deborah A. Ryan as Head Coach, Womenıs Basketball, for one year, effective June 25, 1999.

Keith D. VanDerbeek as Associate Athletic Director, Business Operations, for one year, effective June 25, 1999.

Promotions

Joseph P. Allen from Associate Professor of Psychology to Professor of Psychology, effective Aug. 25, 1999.

Dr. Gregory A. Helm from Assistant Professor of Neurosurgery to Associate Professor of Neurosurgery, for one year, effective July 1, 1999.

Gail Kongable-Beckman from Clinical Assistant Professor of Neurological Surgery, Virginia Neurological Institute to Research Associate Professor of Neurological Surgery, Virginia Neurological Institute, for the period Sept. 1, 1999 through June 30, 2000.

Juanita Reigle from Assistant Professor, General Nursing Faculty, to Associate Professor, General Nursing Faculty, for one year, effective June 25, 2000.

Susan C. Skalak from Assistant Professor of Mechanical Engineering, to Associate Professor of Mechanical Engineering, effective Aug. 25, 1999.

Deborah A. Verstegen from Associate Professor of Education to Professor of Education, effective Feb. 25, 2000.

Retirements

Dr. B. Lewis Barnett Jr., Walter M. Seward Professor of Family Medicine, effective Feb. 1, 2000.

J. Christopher Crocker, Professor of Anthropology, effective Nov. 24, 1999. (change)

John C. Fletcher, Professor of Biomedical Ethics in Internal Medicine, effective Aug. 31, 1999.

Roger A. Rydin, Associate Professor of Nuclear Engineering, effective Jan. 9, 2000.

Election of Professors Emeriti

Dr. B. Lewis Barnett Jr., Walter M. Seward Professor of Family Medicine, effective Feb. 1, 2000.

J. Christopher Crocker, Professor of Anthropology, effective Nov. 24, 1999. (change)

John C. Fletcher, Professor of Biomedical Ethics in Internal Medicine, effective Aug. 31, 1999.

Election of Associate Professor Emeritus

Roger A. Rydin, Associate Professor of Nuclear Engineering, effective Jan. 9, 2000. Death Thaddeus Braxton Woody, Professor Emeritus of French, died Jan. 9, 2000.

Resignations

Sara B. Blair, Associate Professor of English, effective May 24, 1999, to accept another position.

Michael B. Blank, Assistant Professor, General Nursing Faculty, effective Oct. 1, 1999, to accept another position.

Sarah C. Cargile, Assistant Professor of Nursing, General Nursing faculty, effective Aug. 23, 1999, for personal reasons.

Mary Anne C. Case as Class of 1966 Research Professor of Law, effective Aug. 24, 1999, to accept another position.

Douglas L. Costa, Professor of Mathematics, effective May 24, 1999, to accept another position.

Kara M. Dawson, Assistant Professor of Education, effective Aug. 2, 1999, to accept another position.

J. Hunter Downs III, Assistant Professor of Research in Neurosurgery, Virginia Neurological Institute, effective Nov. 3, 1999, to accept another position.

Dr. David A. Eberhard, Assistant Professor of Research in Pharmacology, effective Oct. 15, 1999, to accept another position.

Wei L. Fang, Associate Professor of Research in Medical Education, effective Oct. 31, 1999, to accept another position.

Dr. Michael J. Fisch, Assistant Professor of Internal Medicine, effective Nov. 1, 1999, to accept another position.

Dr. Daniel W. Fort, Assistant Professor of Clinical Pediatrics, effective Oct. 15, 1999, for personal reasons.

Dr. Thomas A. Gardner, Assistant Professor of Research in Urology, effective Sept. 30, 1999, to accept another position.

John W. Garland, Assistant Professor, General Faculty, effective Aug. 12, 1999, to accept another position.

Tatiana Globus, Visiting Associate Professor of Electrical Engineering, effective Nov. 24, 1999, to accept another position.

Paul E. Gold, as Commonwealth Professor of Psychology, effective May 24, 1999, to accept another position.

Dr. Ming Cui Gong, Assistant Professor of Research in Molecular Physiology and Biological Physics, effective Nov. 30, 1999, to accept another position.

Gary J. Gorbsky, Associate Professor of Cell Biology, effective Sept. 1, 1999, to accept another position. Catherine A. Hill, Assistant Professor of Architecture, effective May 24, 1999, to accept another position.

Cheryl B. Jones, Assistant Professor of Nursing, General Nursing Faculty, effective Jan. 1, 2000, to accept another position.

Larry R. Karns, Assistant Professor of Research in Biomedical Engineering, effective Sept. 1, 1999, to accept another position.

Dr. George S. Leisure, Associate Professor of Anesthesiology, effective Sept. 10, 1999, to accept another position.

Hong-Bo Lin, Assistant Professor of Research in Biochemistry and Molecular Genetics, effective Aug. 25, 1999, to accept another position.

Dr. Mark A. Lovell, Associate Professor of Clinical Pathology and Associate Professor of Clinical Pediatrics, effective Aug. 24, 1999, to accept another position.

Dr. Rajesh K. Malik, Assistant Professor of Pediatrics, effective Jan. 10, 2000, to accept another position.

Dr. Lin Mei, Assistant Professor of Pharmacology, effective Sept. 1, 1999, to accept another position.

Dr. Robert S. Michel, Clinical Associate Professor of Pediatrics, effective Jan. 31, 2000, to accept another position.

Dr. Robert M. Morse as B. Lewis Barnett, Jr. Professor of Family Medicine, effective Oct. 31, 1999, to accept another position.

Dr. Jeffrey P. Raffensperger, Assistant Professor of Environmental Sciences, effective May 24, 1999, for personal reasons.

Dr. Alan D. Rogol, Professor of Pediatrics, effective Dec. 1, 1999, to accept another position.

Carrie E. Schaffer, Assistant Professor of Clinical Psychiatric Medicine, effective Oct. 1, 1999, to accept another position.

Niholas D. Sidiropoulos, Assistant Professor of Electrical Engineering, effective Jan. 9, 2000, to accept another position.

Dr. William D. Spotnitz as Claude A. Jessup Professor of Surgery, effective Aug. 15, 1999, to accept another position.

Cardella D. Stephens, Assistant Librarian, General Faculty, Alderman Library, effective Dec. 24, 1999, to accept another position.

Dr. Michael J. Wilkowski, Associate Professor of Internal Medicine, effective Aug. 30, 1999, for personal reasons.


HOME

© Copyright 2000 by the Rector and Visitors
of the University of Virginia

UVa Home Page UVa Events Calendar Top News UVa Home Page