July 7-20, 2000
Back Issues
IN THIS ISSUE
Conference attracts Jefferson enthusiasts to the U.Va. Grounds
Faculty Actions
Look again -- it's trompe l'oeil
Clean campaigning program and research expanded

In Memoriam

Hot Links -- Outreach Virginia
Heritage Repertory Theatre invites audience to its "Picnic"
TOP NEWS

Elections

Dr. Matthew J. Bassignani as Assistant Professor of Radiology, for three years, effective April 25, 2000.

Dr. Ivan K. Crosby as Professor of Clinical Surgery, for two years, effective Feb. 21, 2000.

J. David Deck, Professor Emeritus of Cell Biology, effective June 30, 1999. (change)

Dr. Sim S. Galazka as Walter M. Seward Professor of Family Medicine, effective Feb. 1, 2000.

Jagadananda Ghosh as Assistant Professor of Research in Internal Medicine, from March 31, 2000 to March 2, 2001.

Kevin T. Hogan as Associate Professor of Research in Surgery, for one year, effective April 1, 2000.

Sandra D. Iliescu as Assistant Professor of Architecture, for three academic years, effective Aug. 25, 2000.

Mary J. Kelley as Assistant Professor of Medical Education in Internal Medicine, for three years, effective April 17, 2000.

Charles R. Marsh, as Associate Professor of Religious Studies, effective Jan. 10, 2000. (change)

Dr. William F. Marx as Assistant Professor of Radiology, for one year, effective April 1, 2000.

Ellen S. Pentz as Assistant Professor of Research in Pediatrics, for one year, effective March 1, 2000.

Anna M. Pomes as Assistant Professor of Research in Internal Medicine, for two years, effective March 1, 2000.

Dr. Paul W. Read as Assistant Professor of Radiation Oncology, for one year, effective March 1, 2000.

Dr. David C. Slawson as B. Lewis Barnett Jr., Professor of Family Medicine, effective March 25, 2000.

James A. Smith as Cavaliersą Distinguished Teaching Professor, for two years, effective June 25, 2000.

John W. Steinke as Assistant Professor of Research in Internal Medicine, for two years, effective Feb. 3, 2000.

Appointments

Sally N. Barber as Senior Assistant to the Vice President and Provost for the Health System, for three years, effective Jan. 1, 2000. (change)

Reappointments

Samuel A. Anderson III as Architect for the University, for three years, effective June 1, 2000.

John A. Blackburn as Dean of Admission, for five years, effective June 25, 2000.

Amy D. Cronin as Special Assistant to the President and Chief of Staff, for five years, effective July 31, 2000.

Yvonne B. Hubbard as Director of Financial Aid, for five years, effective Feb. 29, 2000.

James S. Kennan as Associate Vice President for the Health System and Special Assistant to the Vice President and Provost for the Health System, for three years, effective Jan. 1, 2000.

B. Jeanette Lancaster as Dean, School of Nursing, for five years, effective Jan. 1, 2000.

Shirley L. Menaker as Associate Provost for Academic Support and Classroom Management, for five years, effective July 1, 2000.

Jeffrey Plank as Assistant Vice President for Research, for three years, effective Jan. 1, 2000.

Robert C. Vaughan as Director, Virginia Foundation for the Humanities, for one year, effective June 25, 1999.

Robert C. Vaughan as Director, Virginia Foundation for the Humanities, for three years, effective June 25, 2000.

Linda A. Watson as Director of The Claude Moore Health Sciences Library, for five years, effective April 1, 2000.

Promotions

Gib Akin from Associate Professor of Commerce to Professor of Commerce, effective Aug. 25, 2000.

Millicent S. Aron from Associate Professor of History to Professor of History, effective Aug. 25, 2000.

Craig E. Barton from Assistant Professor of Architecture to Associate Professor of Architecture, effective Aug. 25, 2000.

Dr. Victor C. Baum from Associate Professor of Anesthesiology, without term, and Associate Professor of Pediatrics, with term, to Professor of Anesthesiology, without term, and Professor of Pediatrics, for three years, effective July 1, 2000.

Douglas A. Bayliss from Assistant Professor of Pharmacology to Associate Professor of Pharmacology, effective July 1, 2000.

James M. Beach from Assistant Professor of Research in Ophthalmology to Associate Professor of Research in Ophthalmology, for one year, effective July 1, 2000.

Peter A. Beling from Assistant Professor of Systems Engineering to Associate Professor of Systems Engineering, effective Aug. 25, 2000.

Dr. Stephen J. Bickston from Assistant Professor of Clinical Internal Medicine to Associate Professor of Clinical Internal Medicine, for three years, effective July 1, 2000.

Amy H. Bouton from Assistant Professor of Microbiology to Associate Professor of Microbiology, for two years, effective July 1, 2000.

Dr. Robert J. Boyle from Associate Professor of Pediatrics to Professor of Pediatrics, effective July 1, 2000.

Dr. William J. Brady from Assistant Professor of Emergency Medicine and Assistant Professor of Clinical Internal Medicine to Associate Professor of Emergency Medicine, without term, and Associate Professor of Clinical Internal Medicine, for three years, effective July 1, 2000.

Maite Brandt-Pearce from Assistant Professor of Electrical Engineering to Associate Professor of Electrical Engineering, effective Aug. 25, 2000.

Frederick J. Brigham from Assistant Professor of Education to Associate Professor of Education, effective Aug. 25, 2000.

John K. Brown from Assistant Professor of Technology, Culture and Communication to Associate Professor of Technology, Culture and Communication, effective Aug. 25, 2000.

Beth P. Camden from Assistant Librarian, General Faculty, Alderman Library, to Associate Librarian, General Faculty, Alderman Library, effective Aug. 25, 2000.

James G. Clawson from Associate Professor of Business Administration to Professor of Business Administration, effective Aug. 25, 2000.

Dr. Bruce J. Cohen from Assistant Professor of Psychiatric Medicine and Assistant Professor of Clinical Physical Medicine and Rehabilitation to Associate Professor of Psychiatric Medicine and Associate Professor of Clinical Physical Medicine and Rehabilitation, for three years, effective July 1, 2000.

Dale C. Copeland from Assistant Professor of Government and Foreign Affairs to Associate Professor of Government and Foreign Affairs, effective Aug. 25, 2000.

Teresa B. Culver from Assistant Professor of Civil Engineering to Associate Professor of Civil Engineering, effective Aug. 25, 2000.

Dr. Alan C. Dalkin from Associate Professor of Internal Medicine, with term, to Associate Professor of Internal Medicine, without term, effective July 1, 2000.

Diane L. Damiano from Assistant Professor of Orthopaedic Surgery to Associate Professor of Orthopaedic Surgery, for three years, effective July 1, 2000.

Richard N. Day from Associate Professor of Internal Medicine, with term, and Associate Professor of Cell Biology, with term, to Associate Professor of Internal Medicine, without term, and Associate Professor of Cell Biology, for three years, effective July 1, 2000.

John D. Dillery from Assistant Professor of Classics to Associate Professor of Classics, effective Aug. 25, 2000.

Dr. David B. Drake from Assistant Professor of Plastic Surgery and Assistant Professor of Clinical Otolaryngology ­ Head and Neck Surgery to Associate Professor of Plastic Surgery, for four years, and Associate Professor of Clinical Otolaryngology ­ Head and Neck Surgery, for three years, effective July 1, 2000.

Dr. Kimberly P. Dunsmore from Assistant Professor of Pediatrics to Associate Professor of Clinical Pediatrics, for three years, effective July 1, 2000.

Kenneth M. Eades from Associate Professor of Business Administration to Professor of Business Administration, effective Aug. 25, 2000.

Deborah Eisenberg from Professor, General Faculty, to Professor of English, effective Aug. 25, 2000.

Anthony Frankfurter from Associate Research Professor, General Faculty, to Research Professor, General Faculty, effective Aug. 25, 2000.

Dr. John P. Franko from Assistant Professor of Clinical Family Medicine to Associate Professor of Clinical Family Medicine, for three years, effective July 1, 2000.

Dr. Thomas J. Gampper from Assistant Professor of Plastic Surgery and Assistant Professor of Clinical Neurosurgery to Associate Professor of Plastic Surgery and Associate Professor of Clinical Neurosurgery, for three years, effective July 1, 2000.

Dr. Spencer B. Gay from Associate Professor of Radiology to Professor of Radiology, effective July 1, 2000.

Dr. Lawrence W. Gimple from Associate Professor of Internal Medicine to Professor of Internal Medicine, effective July 1, 2000.

Jacob Goeree from Assistant Professor of Economics to Associate Professor of Economics, effective Aug. 25, 2000.

Andrew Grimshaw from Associate Professor of Computer Science to Professor of Computer Science, effective Aug. 25, 2000.

Margaret M. Grogan from Assistant Professor of Education to Associate Professor of Education, effective Aug. 25, 2000.

Daniel J. Haisenleder from Assistant Professor of Research in Internal Medicine to Associate Professor of Research in Internal Medicine, for three years, effective July 1, 2000.

Hossein Haj-Hariri from Associate Professor of Mechanical and Aerospace Engineering to Professor of Mechanical and Aerospace Engineering, effective Aug. 25, 2000.

Diane M. Hoffman from Assistant Professor of Education to Associate Professor of Education, effective Aug. 25, 2000.

Dr. Shepard R. Hurwitz from Associate Professor of Orthopaedic Surgery to Professor of Orthopaedic Surgery, effective July 1, 2000.

Dr. Nabil F. Jarmukli from Assistant Professor of Internal Medicine to Associate Professor of Internal Medicine, for three years, effective July 1, 2000.

Dr. Mary E. Jensen from Associate Professor of Radiology, with term, and Assistant Professor of Clinical Neurosurgery to Associate Professor of Radiology, without term, and Associate Professor of Clinical Neurosurgery, for three years, effective July 1, 2000.

Dr. Vern C. Juel from Assistant Professor of Neurology to Associate Professor of Neurology, for three years, effective July 1, 2000.

Dr. David M. Kahler from Associate Professor of Orthopaedic Surgery, with term, to Associate Professor of Orthopaedic Surgery, without term, effective July 1, 2000.

William C. Keene from Research Associate Professor, General Faculty, to Research Professor, General Faculty, effective Aug. 25, 2000.

Richard Lee Kennedy from Assistant Professor of Drama to Associate Professor of Drama, effective Aug. 25, 2000.

Mark T. Kopeny from Assistant Professor, General Faculty to Associate Professor, General Faculty, effective Aug. 25, 2000.

Andrea L. Larson from Assistant Professor, General Faculty, to Associate Professor, General Faculty, effective Aug. 25, 2000.

Michael B. Lawrence from Assistant Professor of Biomedical Engineering to Associate Professor of Biomedical Engineering, effective Aug. 25, 2000.

Angeline S. Lillard from Assistant Professor of Psychology to Associate Professor of Psychology, effective Aug. 25, 2000.

Steven R. Majewski from Assistant Professor of Astronomy to Associate Professor of Astronomy, effective Aug. 25, 2000.

Barbara J. Mann from Assistant Professor of Internal Medicine and Assistant Professor of Research in Microbiology to Associate Professor of Internal Medicine, without term, and Associate Professor of Research in Microbiology, for three years, effective July 1, 2000.

Christina M. Mastrangelo from Assistant Professor of Systems Engineering to Associate Professor of Systems Engineering, effective Aug. 25, 2000. Charles W. McCurdy from Associate Professor of History to Professor of History, effective Aug. 25, 2000.

Dr. Coleen A. McNamara from Assistant Professor of Internal Medicine and Assistant Professor of Molecular Physiology and Biological Physics to Associate Professor of Internal Medicine and Assistant Professor of Molecular Physiology and Biological Physics, for three years, effective July 1, 2000.

Charles Menefee III from Associate Professor of Architecture, with term, to Associate Professor of Architecture, without term, effective Aug. 25, 2000.

Suzanne M. Moenter from Assistant Professor of Internal Medicine and Assistant Professor of Cell Biology to Associate Professor of Internal Medicine and Associate Professor of Cell Biology, for three years, effective July 1, 2000.

Janelle A. Molloy from Assistant Professor of Clinical Radiation Oncology to Associate Professor of Clinical Radiation Oncology, for one year, effective July 1, 2000.

Dr. Margaret E. Mohrmann from Associate Professor of Pediatrics, with term, to Associate Professor of Pediatrics, without term, effective July 1, 2000.

Dr. Ruth E. Moran from Assistant Professor of Clinical Radiology to Associate Professor of Clinical Radiology, for three years, effective July 1, 2000. Dr. Victoria F. Norwood from Assistant Professor of Pediatrics to Associate Professor of Pediatrics, for three years, effective July 1, 2000.

Brian P. Owensby from Assistant Professor of History to Associate Professor of History, effective Aug. 25, 2000.

Deborah W. Parker from Associate Professor of Spanish, Italian and Portuguese to Professor of Spanish, Italian and Portuguese, effective Aug. 25, 2000.

Eduardo A. Perozo from Assistant Professor of Molecular Physiology and Biological Physics to Associate Professor of Molecular Physiology and Biological Physics, effective July 1, 2000.

Gina R. Petroni from Assistant Professor of Research in Health Evaluation Sciences to Associate Professor of Research in Health Evaluation Sciences, for three years, effective July 1, 2000.

Andrei S. Rapinchuk from Associate Professor of Mathematics to Professor of Mathematics, effective Aug. 25, 2000.

Kodimangalam S. Ravichandran from Assistant Professor of Microbiology to Associate Professor of Microbiology, effective July 1, 2000.

Bradly W. Reed from Assistant Professor of History to Associate Professor of History, effective Aug. 25, 2000.

Dr. James F. Reibel from Assistant Professor of Clinical Otolaryngology - Head and Neck Surgery to Associate Professor of Clinical Otolaryngology - Head and Neck Surgery, for three years, effective July 1, 2000.

Dr. George F. Rich from Associate Professor of Anesthesiology and Associate Professor of Biomedical Engineering, with term, to Professor of Anesthesiology and Professor of Biomedical Engineering, for two years, effective July 1, 2000.

Joel Rini from Associate Professor of Spanish, Italian and Portuguese to Professor of Spanish, Italian and Portuguese, effective Aug. 25, 2000.

Emilie F. Rissman from Associate Professor of Biology to Professor of Biology, effective Aug. 25, 2000.

Dr. Mark K. Robbins from Assistant Professor of Clinical Internal Medicine to Associate Professor of Clinical Internal Medicine, for three years, effective July 1, 2000.

Joan D. Ruelle from Affiliate Librarian, General Faculty, Alderman Library, to Assistant Librarian, General Faculty, Alderman Library, effective Aug. 25, 2000.

Edmund P. Russell III from Assistant Professor of Technology, Culture and Communication to Associate Professor of Technology, Culture and Communication, effective Aug. 25, 2000.

James D. Savage from Associate Professor of Government and Foreign Affairs to Professor of Government and Foreign Affairs, effective Aug. 25, 2000.

John R. Scully from Associate Professor of Materials Science and Engineering to Professor of Materials Science and Engineering, effective Aug. 25, 2000.

H. L. Seneviratne from Associate Professor of Anthropology to Professor of Anthropology, effective Aug. 25, 2000.

Peter L. Sheras from Associate Professor of Education to Professor of Education, effective Aug. 25, 2000.

Dr. David C. Slawson from Associate Professor of Clinical Family Medicine and Associate Professor of Clinical Health Evaluation Sciences to Professor of Clinical Family Medicine and Professor of Clinical Health Evaluation Sciences, for three years, effective July 1, 2000.

Dr. Craig L. Slingluff Jr. from Associate Professor of Surgery to Professor of Surgery, effective July 1, 2000.

Kevin J. Sullivan from Assistant Professor of Computer Science to Associate Professor of Computer Science, effective Aug. 25, 2000.

Lukas K. Tamm from Associate Professor of Molecular Physiology and Biological Physics to Professor of Molecular Physiology and Biological Physics, effective July 1, 2000.

Elias D. Towe from Associate Professor of Electrical Engineering to Professor of Electrical Engineering, effective Aug. 25, 2000.

Patricia A. Trimmer from Assistant Professor of Research in Neurology and Assistant Professor of Research in Neuroscience to Associate Professor of Research in Neurology and Associate Professor of Research in Neuroscience, for three years, effective July 1, 2000.

Dr. Bhairvi K. Trivedi from Assistant Professor of Clinical Internal Medicine to Associate Professor of Clinical Internal Medicine, for three years, effective July 1, 2000.

Dr. Alda Tufro-McReddie from Assistant Professor of Pediatrics to Associate Professor of Pediatrics, for three years, effective July 1, 2000.

Jeremy B. Tuttle from Associate Professor of Neuroscience and Associate Professor of Research in Urology, with term, to Professor of Neuroscience and Professor of Research in Urology, for three years, effective July 1, 2000.

Milton Vickerman from Assistant Professor of Sociology to Associate Professor of Sociology, effective Aug. 25, 2000.

David A. Waldner from Assistant Professor of Government and Foreign Affairs to Associate Professor of Government and Foreign Affairs, effective Aug. 25, 2000.

Diane P. Walker from Associate Librarian, General Faculty, Alderman Library, to Librarian, General Faculty, Alderman Library, effective Aug. 25, 2000.

Paul L. Walker from Assistant Professor of Commerce to Associate Professor of Commerce, effective Aug. 25, 2000.

Russell J. Weber from Associate Professor of Business Administration to Professor of Business Administration, effective Aug. 25, 2000.

Toni G. Wegner from Associate Professor, General Faculty, to Professor, General Faculty, effective Aug. 25, 2000.

K. Preston White from Associate Professor of Systems Engineering to Professor of Systems Engineering, effective Aug. 25, 2000.

Ellen M. Whitener from Associate Professor of Commerce to Professor of Commerce, effective Aug. 25, 2000.

Mark B. Williams from Assistant Professor of Radiology to Associate Professor of Radiology, for one year, effective July 1, 2000. Dr. Brian Wispelwey from Associate Professor of Internal Medicine to Professor of Internal Medicine, effective July 1, 2000.

John J. Yiannias from Associate Professor of Art to Professor of Art, effective Feb. 25, 2000.

Resignations

Marianne Baxter, Professor of Economics, effective May 24, 2000, to accept another position.

Lori L. Graham, Assistant Professor of Civil Engineering, effective May 24, 2000, to accept another position.

Ana Maria Herrera, Assistant Professor of Economics, effective May 24, 2000, to accept another position.

Meei-Huey Jeng, Assistant Professor of Internal Medicine, effective May 31, 2000, to accept another position.

Chinghai Kao, Assistant Professor of Urology, effective May 31, 2000, to accept another position.

Robert G. King, Carter Glass Professor of Economics and Robert P. Black Research Professor of Economics, effective May 24, 2000, to accept another position.

Dr. Neil P. Lewis, Assistant Professor of Internal Medicine, effective June 30, 2000, to accept another position.

Gregg E. Newschwander, Assistant Professor of Nursing, General Nursing Faculty, effective May 24, 2000, to accept another position.

Julie C. Novak, Theresa A. Thomas Professor in Primary Care Nursing, effective June 30, 2000, to accept another position.

Ayse Pamuk, Assistant Professor of Urban and Environmental Planning, effective May 24, 2000, to accept another position.

Kathleen Ryall, Assistant Professor of Computer Science, effective May 24, 2000, to accept another position.

Deaths

Dr. Wayne Cail, Professor of Radiology, died Feb. 6, 2000.

Heinz G. F. Wilsdorf, William G. Reynolds Professor Emeritus of Materials Science, died April 17, 2000.


CURRENT ISSUE

© Copyright 2000 by the Rector and Visitors
of the University of Virginia

UVa Home Page UVa Events Calendar Top News UVa Home Page