Oct. 13-19, 2000
Back Issues
IN THIS ISSUE
Envisioning the University transformed: Casteen seeks comment on 2020 reports
Foundation to fund biomedical research
U.Va. scientist leads team in atmospheric research in Africa

New faculty beef up psychology department

Hot Links -- Brooks Hall
Notable -- awards and achievements of U.Va. faculty and staff
MTV tours U.Va.
Faculty Actions -- from Oct. BOV meeting
New faculty and staff resource fair to be held Nov. 8

Elections

Scott T. Acton as Associate Professor of Electrical Engineering, for three academic years, effective Aug. 25, 2000.

Kozo Ajiro as Associate Professor of Research in Biochemistry, for the period May 8, 2000 through March 31, 2001.

Barbara E. Armacost as Class of 1941 Research Professor of Law, for three years, effective May 25, 2000.

Dr. Philip J. Balestrieri as Associate Professor of Anesthesiology, for three years, effective July 17, 2000.

Kathryn W. Bradley as Assistant Professor, General Faculty, for one year, effective May 25, 2000.

Dr. Thomas E. Brown as Assistant Professor of Orthopaedic Surgery, for three years, effective Aug. 1, 2000.

Glen L. Bull as Virgil S. Ward Professor of Education, for two years, effective June 25, 2000.

Dr. Lisa A. Cerilli as Assistant Professor of Pathology, for three years, effective July 1, 2000.

Richard A. Defazio as Assistant Professor of Research in Internal Medicine, for one year, effective July 1.

Josť G. Delgado-Frias as Associate Professor of Electrical Engineering, effective Aug. 25, 2000.

Umesh S. Deshmukh as Assistant Professor of Research in Internal Medicine, for three years, effective July 1, 2000.

Dr. Gerald R. Donowitz as Edward Watson Hook Distinguished Professor of Internal Medicine, effective July 1, 2000.

Dr. Wael M. El-Rifai as Assistant Professor of Research in Internal Medicine, for one year, effective July 10, 2000.

Frederick H. Epstein as Associate Professor of Radiology, for three years, effective July 17, 2000.

Xitao Fan as Associate Professor of Education, effective Aug. 25, 2000.

Dr. James M. Fitz-Gerald as Assistant Professor of Materials Science and Engineering, for three years, effective May 25, 2000.

Dr. Shu Man Fu as Margaret M. Trolinger Professor of Rheumatology, effective July 1, 2000.

Dr. Heidi H. Gillenwater as Assistant Professor of Clinical Internal Medicine, for three years, effective July 1, 2000.

Dr. Jay M. Gillenwater as Assistant Professor of Clinical Pediatrics, for three years, effective July 1, 2000.

Theo C. Giras as Research Professor of Electrical Engineering, for three years, effective June 25, 2000.

Dr. Phillip V. Gordon as Assistant Professor of Pediatrics, for three years, effective July 1, 2000.

James F. Groves as Research Assistant Professor of Materials Science and Engineering, for two years, effective May 25, 2000.

Jane A. Hansen as Professor of Education, effective Aug. 25, 2000.

Dr. Paul J. Hoehner as Associate Professor of Anesthesiology, for three years, effective June 20, 2000.

Joseph A. C. Humphrey as Professor of Mechanical and Aerospace Engineering and Nancy and Neal Wade Professor of Engineering and Applied Science, effective July 25, 2000.

Dr. Orieji C. Illoh as Assistant Professor of Pathology, for three years, effective July 1, 2000.

Tetsuya Iwasaki as Assistant Professor of Mechanical Engineering, for three years, effective May 25, 2000.

Dr. Edward M. Kantor as Assistant Professor of Psychiatric Medicine, for three years, effective July 1, 2000.

Dr. Ludmila A. Kryzhanivska as Assistant Professor of Research in Psychiatric Medicine, for one year, effective July 1, 2000.

Mary S. Landrum as Associate Professor, General Faculty, for one year, effective Aug. 25, 2000.

Dr. Daniel A. Leung as Assistant Professor of Radiology, for three years, effective July 1, 2000.

Dr. Zhenqi Liu as Assistant Professor of Research in Internal Medicine, for three years, effective July 1, 2000.

Shawn T. Lyons as Assistant Professor, General Faculty, for three years, effective June 25, 2000.

Paul G. Mahoney as Brokaw Professor of Corporate Law, effective June 25, 2000.

Dr. James M. Mangrum as Assistant Professor of Internal Medicine, for three years, effective July 1, 2000.

Dr. Amy J. Mangrum as Assistant Professor of Research in Internal Medicine, for three years, effective July 1, 2000.

Dr. Giancarlo Mari as Associate Professor of Obstetrics and Gynecology, for three years, effective July 3, 2000.

David A. Martin as F. Palmer Weber Research Professor of Civil Liberties and Human Rights, for three years, effective May 25, 2000.

Dr. Martin E. Matsumura as Assistant Professor of Research in Internal Medicine, for one year, effective July 1, 2000.

Dr. Gale A. McCarty as Professor of Clinical Internal Medicine, for three years, effective July 1, 2000.

Rachel Most as Assistant Professor, General Faculty, for two years, effective March 27, 2000.

Ronald T. Murray as Assistant Professor of Medical Education, for the period March 25, 2000 through Aug. 9, 2002.

Dr. Kenneth J. Nunes as Assistant Professor of Clinical Obstetrics and Gynecology, for one year, effective July 1, 2000.

Daniel R. Ortiz as Joseph C. Carter, Jr. Research Professor of Law, for three years, effective May 25, 2000.

Dr. Jennifer K. P. Penberthy as Assistant Professor of Research in Psychiatric Medicine, for one year, effective July 1, 2000.

Dr. Margaret L. Plews-Ogan as Assistant Professor of Clinical Internal Medicine, for three years, effective July 1, 2000.

Dr. Patrice K. Rehm as Associate Professor of Radiology, for three years, effective July 1, 2000.

Dr. James F. Reibel as G. Slaughter Fitz-Hugh Associate Professor of Otolaryngology, effective July 25, 2000.

Glen O. Robinson as Horace W. Goldsmith Research Professor of Law, for three years, effective May 25, 2000.

George A. Rutherglen as Edward F. Howrey Professor of Law, for three years, effective May 25, 2000.

Dr. Joel M. Schectman as Associate Professor of Internal Medicine, for three years, effective July 3, 2000.

Dr. Robert C. Shepard as Associate Professor of Clinical Internal Medicine, for three years, effective July 1, 2000.

Sandra J. Shultz as Research Assistant Professor of Education, for one year, effective June 25, 2000.

Dr. Estela T. Smith as Assistant Professor of Clinical Radiology, for one year, effective June 2, 2000.

Paul B. Stephan III as E. James Kelly, Jr., Research Professor of Law, for three years, effective May 25, 2000.

Dr. Jim B. Tucker as Assistant Professor of Research in Psychiatric Medicine, for three years, effective June 25.

Dr. Rosalie M. Uht as Assistant Professor of Pathology, for three years, effective June 19, 2000.

Dr. Joseph Wagstaff as Associate Professor of Pediatrics, for three years, effective May 1, 2000.

W. Laurens Walker as John V. Ray Professor of Law, for three years, effective May 25, 2000.

Amy L. Wax as Class of 1948 Professor of Scholarly Research in Law, for three years, effective May 25, 2000.

Dr. Harry A. Wellons as Professor of Clinical Surgery, for two years, effective July 17, 2000.

Mark B. Williams as Ward K. Ensiminger Associate Professor of Geriatric Medicine, effective March 25, 2000.

Dr. Zhiyi Zuo as Assistant Professor of Anesthesiology, for three years, effective July 1, 2000.

Promotion

Donna R. Buck from Associate Professor, General Faculty, to Professor, General Faculty, for three years, effective June 25, 2000.

Charles W. McCurdy from Associate Professor of History and Law to Professor of History and Law, effective Aug. 25, 2000. (change)

Appointments

Robert H. Lockridge as Executive Assistant to the President for State Governmental Relations, for five years, effective July 17, 2000.

William B. Quandt as Vice Provost for International Affairs, for two years, effective July 25, 2000.

Reappointments

Gordon C. Burris as Special Assistant to the President, for five years, effective Nov. 1, 2000.

Barbara J. Deily as Director of Audits, for five years, effective Aug. 1, 2000.

Charles B. Fitzgerald as Associate Vice President for Development, for three years, effective June 25, 2000.

Thomas E. Gausvik as Chief Human Resource Officer, for three years, effective July 1, 2000.

Alice W. Handy as Treasurer, for three years, effective July 1, 2000.

Craig K. Littlepage as Senior Associate Athletic Director, for one year, effective June 25, 2000.

Lynn M. Mitchell as Associate Athletic Director for Compliance, for one year, effective June 25, 2000.

Richard J. Murray as Director of Media Relations, for one year, effective June 25, 2000.

Kenneth E. Sinarski as Associate Comptroller, for three years, effective July 1, 2000.

William Sublette as Director of Development Communications, for three years, effective Sept. 1, 2000.

Michael J. Thomas as Associate Athletic Director for Facilities and Game Management, for one year, effective June 25, 2000.

M. Rick Turner as Dean of African-American Affairs, for five years, effective July 1, 2000.

Resignations

Marjorie E. Adams, Assistant Professor of Business Administration, effective May 24, 2000, to accept another position.

Dr. Amira Y. Al-Uzri, Assistant Professor of Pediatrics, effective June 30, 2000, for personal reasons.

James M. Beach, Assistant Professor of Research in Ophthalmology, effective June 20, 2000, to accept another position.

Clifford T. Bennett, Associate Professor of Education, effective May 24, 2000, to accept another position.

Dr. Kathleen K. Bradford, Assistant Professor of Pediatrics, effective June 30, 2000, for personal reasons.

Dr. Roger C. Burket, Associate Professor of Psychiatric Medicine, effective June 23, 2000, for personal reasons.

Robert L. Canady, Professor, General Faculty, effective June 24, 2000, for personal reasons.

Lynda F. Clausel, Assistant Professor, General Faculty, effective June 30, 2000, for personal reasons.

Michael E. Cox, Assistant Professor of Research in Microbiology, effective July 14, 2000, to accept another position.

Dr. Quanjun Cui, Assistant Professor of Research in Orthopaedic Surgery, effective June 30, 2000, to accept another position.

Leslie K. Drinkwine, Assistant Professor of Commerce, effective June 1, 2000, for personal reasons.

Felicia A. Etzkorn, Assistant Professor of Chemistry, effective May 24, 2000, to accept another position.

Steven T. Garren, Assistant Professor of Statistics, effective May 24, 2000, to accept another position.

Francis J. Gavin, Assistant Professor, General Faculty, effective Aug. 16, 2000, to accept another position.

Clayton P. Gillette as Perre Bowen Professor of Law, effective July 1, 2000, to accept another position.

Timothy A. J. Haystead, Associate Professor of Pharmacology, effective July 1, 2000, to accept another position.

Lisa A. Heaton, Assistant Professor of Education, effective May 24, 2000, to accept another position.

Erik D. Herzog, Assistant Professor of Biology, effective July 7, 2000, to accept another position.

Michele M. Kosiewicz, Assistant Professor of Internal Medicine, effective April 30, 2000, to accept another position.

Dr. William H. Lindsey, Assistant Professor of Otolaryngology ≠ Head and Neck Surgery, effective June 30, 2000, for personal reasons.

Paula D. McClain, Professor of Government and Foreign Affairs, effective May 24, 2000, to accept another position.

Dr. Richard H. Moore, Assistant Professor of Clinical Family Medicine, effective Aug. 18, 2000, for personal reasons.

Chris J. Muscarella, Dale S. Coenen Visiting Professor of Free Enterprise, effective May 24, 2000, to accept another position.

Spencer G. Niles, Professor of Education, effective July 25, 2000, to accept another position.

Robert E. Novak, Associate Professor of Education, effective May 24, 2000, to accept another position.

Richard D. Rodewald, Associate Professor of Biology, effective May 24, 2000, to accept another position.

James N. Roemmich, Assistant Professor of Research in Pediatrics, effective Aug. 4, 2000, to accept another position.

Elena Russo, Associate Professor of French, effective May 24, 2000, to accept another position.

Harold H. Scott, Assistant Professor of Medical Computing, effective July 15, 2000, for personal reasons.

Ajay Skaria, Assistant Professor of History, effective May 24, 2000, to accept another position.

Aaron D. Smith, Assistant Professor of Economics, effective Aug. 25, 2000, to accept another position.

Dr. Burkhard F. Spiekermann, Associate Professor of Anesthesiology and Associate Professor of Clinical Neurosurgery, effective June 30, 2000, for personal reasons.

Jonathan H. Spindel, Assistant Professor of Otolaryngology ≠ Head and Neck Surgery, effective Aug. 12, 2000, to accept another position.

William J. Stuntz as Class of 1962 Professor of Law and Horace W. Goldsmith Research Professor of Law, effective Aug. 24, 2000, to accept another position.

Brenda M. Tanner, Assistant Professor, General Faculty, effective May 24, 2000, to accept another position.

Susan E. Tate, Assistant Professor, General Faculty, effective May 22, 2000, for personal reasons.

Toni G. Wegner, Associate Professor, General Faculty, effective July 24, 2000, to accept another position.

Changes of Title

Linda K. Bunker from William Clay Parrish, Jr., Professor of Education to Professor of Education, effective June 25, 2000.

Dr. Neal F. Kassell from Distinguished Professor of Neurosurgery to John A. Jane Professor of Neurosurgery, effective April 25, 2000.

Larry J. Sabato from Robert Kent Gooch Professor of Government and Foreign Affairs to University Professor and Robert Kent Gooch Professor of Government and Foreign Affairs, effective June 25, 2000.

Retirements

Dr. John S. Davis, Professor of Internal Medicine, effective June 24, 2000. Donald E. Dougald, Associate Professor of Architecture, effective July 31, 2000.

Peter W. Holloway, Professor of Biochemistry and Molecular Genetics, effective July 31, 2000.

Laura C. Huang, Associate Professor of Research in Pharmacology, effective Sept. 1, 2000.

Dr. James D. Kitchin III, Professor of Obstetrics and Gynecology, effective June 30, 2000.

Thomas L. Pearce, Associate Professor, General Faculty, effective Aug. 15, 2000.

Election of Professors Emeriti

Dr. John S. Davis, Professor of Internal Medicine, effective June 24, 2000. Peter W. Holloway, Professor of Biochemistry and Molecular Genetics, effective July 31, 2000.

Dr. James D. Kitchin III, Professor of Obstetrics and Gynecology, effective June 30, 2000.

Election of Associate Professor Emeritus

Donald E. Dougald, Associate Professor of Architecture, effective July 31, 2000.

Death

Shao-Chuan Leng, Dorothy Danforth Compton Professor Emeritus of Government and Foreign Affairs, died Sept. 4, 2000.

 


CURRENT ISSUE

© Copyright 2000 by the Rector and Visitors
of the University of Virginia

UVa Home Page UVa Events Calendar Top News UVa Home Page