June 22-July 5, 2001
Back Issues
IN THIS ISSUE
U.Va. gets $20 million for arena; board OKs budget
Medical Center revises security policies
ISP switchover eagerly anticipated

Faculty Actions from the June Board of Visitors meeting

Bayly Art Museum offers summer camp for middle-school students July 30-Aug. 16

Faculty Actions

ELECTIONS

Jacob Aboudi as Visiting Professor of Civil Engineering, for one year, effective March 1, 2001.

Lillian R. BeVier as Class of 1963 Research Professor of Law, for three years, effective May 25, 2001.

Gene D. Block as Vice President and Provost, for five years, effective Aug. 25, 2001.

Curtis A. Bradley as Hunton and Williams Professor of Law, for three years, effective May 25, 2001.

Cynthia B. Burwell as Assistant Professor, General Faculty, for three years, effective March 1, 2001.

Dr. Robert W. Cantrell as University Professor, for four years, effective June 25, 2001. Dr. Cantrell will continue as Louise Nerancy Professor of Health Sciences Policy, without term.

George M. Cohen as Edward F. Howrey Professor of Law, for three years, effective May 25, 2001.

Scott A. Coonrod as Assistant Professor of Research in Cell Biology, for two years, effective Feb. 25, 2001.

Anne A. Coughlin as Class of 1948 Professor of Scholarly Research in Law, for three years, effective May 25, 2001.

Stephen B. Forlow as Assistant Professor of Research in Biomedical Engineering, for three years, effective January 15, 2001.

Scot A. French as Assistant Professor, General Faculty, for four academic years, effective Aug. 25, 2001.

K. Ian Grandison as University Professor of Architecture and American Studies, effective Aug. 25, 2001.

William W. Harmon as Senior Vice President, for five years, effective June 25, 2001.

Dr. Barbara H. Head as Assistant Professor of Obstetrics and Gynecology, for three years, effective March 1, 2001.

Brian P. Helmke as Assistant Professor of Biomedical Engineering, for the period March 25, 2001, through May 24, 2004.

A.E. Dick Howard as Roy L. and Rosamond Woodruff Morgan Professor of Law, for three years, effective May 25, 2001.

Michael J. Klarman as Albert Clark Tate, Jr. Professor of Law, for three years, effective May 25, 200s1.

Patricia M. Lampkin as Interim Vice President for Student Affairs, for one year, effective June 25, 2001.

Daryl J. Levinson as Harrison Foundation Research Associate Professor of Law, for three years, effective May 25, 2001.

Dr. Veronica E. Michaelsen as Assistant Professor of Research in Medical Education, for one year, effective January 22, 2001.

David G. Mick as Robert Hill Carter Professor of Marketing in the School of Commerce, effective Aug. 25, 2000.

Alan R. Napier as Assistant Librarian, General Faculty, Alderman Library, for the period March 1, 2001, through June 24, 2002.

Bruce L. Reynolds as Professor, General Faculty, for three academic years, effective Aug. 25, 2001.

Yoke San L. Reynolds as Vice President for Finance, for five years, effective May 25, 2001.

Marlon B. Ross as Professor of English, effective Aug. 25, 2001.

Dr. Mark A. Russell as Assistant Professor of Dermatology, for one year, effective Feb. 1, 2001.

Elizabeth S. Scott as Class of 1962 Professor of Law, effective Aug. 25, 2001.

Dr. Imad A. Tabbara as Professor of Internal Medicine, effective Feb. 1, 2001.

George G. Triantis as Horace W. Goldsmith Research Professor of Law, for three years, effective May 25, 2001.

Dr. Mark E. Williams as Ward K. Ensminger Professor of Geriatric Medicine, effective March 25, 2000. (change)

CHANGE OF TITLE

John C. Jeffries Jr., from William L. Matheson and Robert M. Morgenthau Distinguished Professor of Law to Arnold H. Leon Professor of Law, effective June 25, 2001.

George A. Rutherglen from Edward F. Howrey Professor of Law to Earle K. Shawe Professor of Employment Law, for two years, effective May 25, 2001.

Robert E. Scott from Arnold H. Leon Professor of Law to William L. Matheson and Robert M. Morgenthau Distinguished Professor of Law, for three years, effective June 25, 2001.

APPOINTMENTS

Edward L. Ayers as Dean, College and Graduate School of Arts and Sciences, for five years, effective Aug. 25, 2001.

M. Terry Holland as Special Assistant to the President, for six years, effective June 1, 2001.

John C. Jeffries, Jr., as Dean, School of Law, for five years, effective July 1, 2001.

Craig K. Littlepage as Interim Director of Athletics, for up to one year, effective June 1, 2001.

Paul E. Norris, Jr., as Chief of Police, for three years, effective July 25, 2001.

C. Ray Smith as Interim Dean, Colgate W. Darden Graduate School of Business Administration, up to a year or until replaced by the appointment of a dean, effective July 1, 2001.

Anda L. Webb as Associate Provost for Management and Budget, for five years, effective June 25, 2001.

REAPPOINTMENTS

Robert P. Dillman as Chief Facilities Officer, for three years, effective April 15, 2001.

Alex M. Johnson, Jr., as Vice Provost for Faculty Recruitment and Retention, for one year, effective June 25, 2001.

Laurie A. Pohl as Executive Assistant to the President and Chief Planning Officer, for five years, effective May 25, 2001.

Barbara Nolan as Vice Provost for Instructional Development and Innovation, for one year, effective June 25, 2001.

John P. Thomas as Director, Weldon Cooper Center for Public Service, for five years, effective Aug. 25, 2001.

PROMOTIONS

Mary P. Abouzeid from Associate Professor, General Faculty, to Professor, General Faculty, effective Aug. 25, 2001.

Dr. Reid B. Adams from Assistant Professor of Surgery to Associate Professor of Surgery, for three years, effective July 1, 2001.

Dr. Mark W. Anderson from Associate Professor of Radiology, with term, and Associate Professor of Clinical Orthopaedics, with term, to Associate Professor of Radiology, without term, and Associate Professor of Clinical Orthopaedics, for three years, effective July 1, 2001.

Dr. Larry C. Borish from Associate Professor of Internal Medicine, with term, to Associate Professor of Internal Medicine, without term, effective July 1, 2001.

David Camerini from Assistant Professor of Microbiology to Associate Professor of Microbiology, for four years, effective July 1, 2001.

Dr. Victoria Camerini from Assistant Professor of Pediatrics to Associate Professor of Pediatrics, for three years, effective July 1, 2001.

Susan J. Chaplinsky from Associate Professor of Business Administration to Professor of Business Administration, effective Aug. 25, 2001.

Dr. Dania C. Chastain from Assistant Professor of Anesthesiology to Associate Professor of Clinical Anesthesiology, for three years, effective July 1, 2001.

Marcia D. Childress from Assistant Professor of Medical Education to Associate Professor of Medical Education, for three years, effective July 1, 2001.

Dr. Anita H. Clayton from Associate Professor of Psychiatric Medicine to Professor of Psychiatric Medicine, effective July 1, 2001.

Lynda F. Clendenning from Assistant Librarian, General Faculty, Alderman Library, to Associate Librarian, General Faculty, Alderman Library, for three years, effective July 1, 2001.

Dr. Steven M. Cohn from Associate Professor of Internal Medicine, with term, to Associate Professor of Internal Medicine, without term, effective July 1, 2001.

Dr. Lynn A. D'Andrea from Assistant Professor of Clinical Pediatrics to Associate Professor of Clinical Pediatrics, for three years, effective July 1, 2001.

Eve Danziger from Assistant Professor of Anthropology to Associate Professor of Anthropology, effective Aug. 25, 2001.

Dr. David R. Diduch from Assistant Professor of Orthopaedic Surgery to Associate Professor of Orthopaedic Surgery, effective July 1, 2001.

Jin-Tang Dong from Assistant Professor of Pathology and Assistant Professor of Research in Biochemistry and Molecular Genetics to Associate Professor of Pathology and Associate Professor of Research in Biochemistry and Molecular Genetics, for three years, effective July 1, 2001.

Maxim P. Engers from Associate Professor of Economics to Professor of Economics, effective Aug. 25, 2001.

Dr. Allen D. Everett from Associate Professor of Pediatrics, with term, to Associate Professor of Pediatrics, without term, effective July 1, 2001.

Roseanne M. Ford from Associate Professor of Chemical Engineering to Professor of Chemical Engineering, effective Aug. 25, 2001.

Kim A. Forde-Mazrui from Associate Professor of Law to Professor of Law, effective Aug. 25, 2001.

Dr. Nathan B. Fountain from Assistant Professor of Neurology to Associate Professor of Neurology, for three years, effective July 1, 2001.

Cassandra L. Fraser from Assistant Professor of Chemistry to Associate Professor of Chemistry, effective Aug. 25, 2001.

Jose D. Fuentes from Assistant Professor of Environmental Sciences to Associate Professor of Environmental Sciences, effective Aug. 25, 2001.

Michael J. Furlough from Affiliate Librarian, General Faculty, Alderman Library, to Assistant Librarian, General Faculty, Alderman Library, for three years, effective July 1, 2001.

Dr. Benjamin M. Gaston from Associate Professor of Pediatrics, with term, to Associate Professor of Pediatrics, without term, effective July 1, 2001.

John L. Gittleman from Associate Professor of Biology to Professor of Biology, effective Aug. 25, 2001.

Dr. Carlos F. Gomez from Assistant Professor of Internal Medicine to Associate Professor of Internal Medicine, for three years, effective July 1, 2001.

Dr. Federico Gonzalez-Fernandez from Associate Professor of Ophthalmology, with term, and Associate Professor of Pathology, with term, to Associate Professor of Ophthalmology, without term, and Associate Professor of Pathology, for three years, effective July 1, 2001.

Samuel A. Green from Assistant Professor of Cell Biology to Associate Professor of Cell Biology, for three years, effective July 1, 2001.

Dr. Charles B. Greyson from Professor of Psychiatric Medicine, with term, to Professor of Psychiatric Medicine, without term, effective July 1, 2001.

Dr. Klaus D. Hagspiel from Assistant Professor of Radiology to Associate Professor of Radiology, for three years, effective July 1, 2001.

Jonathan D. Haidt from Assistant Professor of Psychology to Associate Professor of Psychology, effective Aug. 25, 2001.

Grace E. Hale from Assistant Professor of History to Associate Professor of History, effective Aug. 25, 2001.

Kevin C. Hazen from Associate Professor of Pathology, without term, and Associate Professor of Microbiology, with term, to Professor of Pathology, without term, and Professor of Microbiology, for three years, effective July 1, 2001.

Dr. Peter W. Heymann from Associate Professor of Pediatrics to Professor of Pediatrics, effective July 1, 2001.

Dr. J. Stephen Huff from Associate Professor of Emergency Medicine, with term, and Associate Professor of Neurology, with term, to Associate Professor of Emergency Medicine, without term, and Associate Professor of Neurology, for three years, effective July 1, 2001.

Isa M. Hussaini from Assistant Professor of Research in Pathology to Associate Professor of Research in Pathology, for three years, effective July 1, 2001.

Dr. Julia C. Iezzoni from Associate Professor of Pathology, with term, and Associate Professor of Clinical Otolaryngology – Head and Neck Surgery, with term, to Associate Professor of Pathology, without term, and Associate Professor of Clinical Otolaryngology – Head and Neck Surgery, for three years, effective July 1, 2001.

Marcia A. Invernizzi from Associate Professor, General Faculty, to Professor of Education, effective Aug. 25, 2001.

Dr. Jaideep Kapur from Assistant Professor of Neurology to Associate Professor of Neurology, for three years, effective July 1, 2001.

Paul W. Kingston from Associate Professor of Sociology to Professor of Sociology, effective Aug. 25, 2001.

Timothy R. Konold from Assistant Professor of Education to Associate Professor of Education, effective Aug. 25, 2001.

Kevin A. Kordana from Associate Professor of Law to Professor of Law, effective Aug. 25, 2001.

Harold L. Langsam from Assistant Professor of Philosophy to Associate Professor of Philosophy, effective Aug. 25, 2001.

Adria J. LaViolette from Assistant Professor of Anthropology to Associate Professor of Anthropology, effective Aug. 25, 2001.

Daryl J. Levinson from Associate Professor of Law to Professor of Law, effective Aug. 25, 2001. Mr. Levinson will continue as Harrison Foundation Research Professor of Law, with term.

Zongli Lin from Assistant Professor of Electrical Engineering to Associate Professor of Electrical Engineering, effective Aug. 25, 2001.

Allen C. Lynch from Associate Professor of Government and Foreign Affairs to Professor of Government and Foreign Affairs, effective Aug. 25, 2001.

Barbara D. MacCluer from Associate Professor of Mathematics to Professor of Mathematics, effective Aug. 25, 2001.

Dr. G. Paul Matherne, Jr., from Associate Professor of Pediatrics to Professor of Pediatrics, effective July 1, 2001.

Esther M. Menn from Assistant Professor of Religious Studies to Associate Professor of Religious Studies, effective Aug. 25, 2001.

Carol A. Mershon from Assistant Professor of Government and Foreign Affairs to Associate Professor of Government and Foreign Affairs, effective Aug. 25, 2001.

Dr. Susan Miesfeldt from Assistant Professor of Internal Medicine to Associate Professor of Internal Medicine, for three years, effective July 1, 2001.

Dr. John P. Mounsey from Assistant Professor of Internal Medicine to Associate Professor of Internal Medicine for three years, effective July 1, 2001.

John P. Mugler, III, from Associate Professor of Radiology, without term, and Associate Professor of Biomedical Engineering, with term, to Professor of Radiology, without term, and Professor of Biomedical Engineering, for three years, effective July 1, 2001.

K. Sara Myers from Assistant Professor of Classics to Associate Professor of Classics, effective Aug. 25, 2001.

Roy C. Ogle from Associate Professor of Neurosurgery, without term, and Associate Professor of Cell Biology, with term, to Professor of Neurosurgery, without term, and Professor of Cell Biology, for three years, effective July 1, 2001.

Dr. Mark D. Okusa from Associate Professor of Internal Medicine, with term, to Associate Professor of Internal Medicine, without term, effective July 1, 2001.

Dr. Stephen S. Park from Associate Professor of Otolaryngology - Head and Neck Surgery, with term, to Associate Professor of Otolaryngology - Head and Neck Surgery, without term, effective July 1, 2001.

Ammasi Periasamy from Research Associate Professor of Biology, General Faculty, to Research Professor of Biology, General Faculty, effective Aug. 25, 2001.

Dr. Debra G. Perina from Associate Professor of Emergency Medicine, with term, to Associate Professor of Emergency Medicine, without term, effective July 1, 2001.

Dr. Steven M. Powell from Assistant Professor of Internal Medicine to Associate Professor of Internal Medicine, effective July 1, 2001.

Dr. Bruce E. Prum, Jr., from Assistant Professor of Ophthalmology to Associate Professor of Ophthalmology, for three years, effective July 1, 2001.

Lin Pu from Associate Professor of Chemistry, with term, to Associate Professor of Chemistry, without term, effective Aug. 25, 2001.

Fraydoon Rastinejad from Assistant Professor of Pharmacology and Assistant Professor of Biochemistry and Molecular Genetics to Associate Professor of Pharmacology, without term, and Associate Professor of Biochemistry and Molecular Genetics, for three years, effective July 1, 2001.

Dr. Christopher M. Rembold from Associate Professor of Internal Medicine, without term, and Associate Professor of Molecular Physiology and Biological Physics, with term, to Professor of Internal Medicine, without term, and Associate Professor of Molecular Physiology and Biological Physics, for one year, effective July 1, 2001.

Dr. Maureen Ross from Professor of Internal Medicine, with term, and Professor of Pathology, with term, to Professor of Internal Medicine, without term, and Professor of Pathology, for three years, effective July 1, 2001.

Christine J. Ruotolo from Affiliate Librarian, General Faculty, Alderman Library, to Assistant Librarian, General Faculty, Alderman Library, for three years, effective July 1, 2001.

Dr. Robert G. Sawyer from Assistant Professor of Surgery to Associate Professor of Surgery, for three years, effective July 1, 2001.

Dr. John B. Schorling from Associate Professor of Internal Medicine to Professor of Internal Medicine, effective July 1, 2001.

Howard M. Singerman from Assistant Professor of Art to Associate Professor of Art, effective Aug. 25, 2001.

Barbara A. Spellman from Assistant Professor of Psychology to Associate Professor of Psychology, effective Aug. 25, 2001.

Dr. David J. Spinosa from Assistant Professor of Radiology to Associate Professor of Radiology, for three years, effective July 1, 2001.

Dr. Dan Theodorescu from Associate Professor of Urology, with term, and Assistant Professor of Molecular Physiology and Biological Physics to Professor of Urology, without term, and Associate Professor of Molecular Physiology and Biological Physics, for three years, effective January 19, 2001.

Carol W. Tomlinson from Associate Professor, General Faculty, to Professor, General Faculty, effective Aug. 25, 2001.

Dr. James C. Turner from Associate Professor of Clinical Internal Medicine to Professor of Clinical Internal Medicine, for three years, effective July 1, 2001.

Sankaran Venkataraman from Associate Professor of Business Administration to Professor of Business Administration effective Aug. 25, 2001.

Lynda S. White from Assistant Librarian, General Faculty, Alderman Library, to Associate Librarian, General Faculty Alderman Library, for three years, effective July 1, 2001.

Patricia L. Wiberg from Associate Professor of Environmental Sciences to Professor of Environmental Sciences, effective Aug. 25, 2001.

Cedric L. Williams from Assistant Professor of Psychology to Associate Professor of Psychology, effective Aug. 25, 2001.

RESIGNATIONS

Janet L. Beizer, Professor of French, effective May 24, 2001, to accept another position.

Richard H. Drayton, Assistant Professor of History, effective June 30, 2001, to accept another position.

Charles H. Giffen, Associate Professor of Mathematics, effective June 4, 2001, for personal reasons.

Tamara Giles-Vernick, Assistant Professor of History, effective May 24, 2001, to accept another position.

Julia W.P. Hsu, Associate Professor of Physics, effective Aug. 24, 2001, to accept another position.

Mark Lee, Associate Professor of Physics, effective Aug. 25, 2001, to accept another position.

Nelson N. Lichtenstein, Professor of History, effective May 24, 2001, to accept another position.

Edward A. Snyder as Charles C. Abbott Professor of Business Administration, effective June 30, 2001, to accept another position.

RETIREMENTS

Philip A. Ianna, Professor, General Faculty, effective May 24, 2001.

Kenneth O Jensen, Associate Professor, College of Arts and Sciences (Alderman Library), effective June 24, 2001.

ELECTION OF PROFESSOR EMERITUS

Philip A. Ianna, Professor, General Faculty, effective May 24, 2001.

ELECTION OF ASSOCIATE PROFESSOR EMERITUS

Kenneth O. Jensen, Associate Professor, College of Arts and Sciences (Alderman Library), effective June 24, 2001.

DEATH

Dr. Richard B. Hays, Professor of Clinical Family Medicine, died March 18, 2001.

 


CURRENT ISSUE

© Copyright 2001 by the Rector and Visitors
of the University of Virginia

UVa Home Page UVa Events Calendar Top News UVa Home Page