Oct. 26-Nov. 1, 2001
Back Issues
IN THIS ISSUE
Time to replace New Cabell Hall, Board of Visitors says
Sen. Emily Couric — a friend of the University, an advocate for education
Berne's discovery improved lives of heart patients

Holiday sharing drive

Center pursues multidisciplinary approach to global health issues
Future doctors to get sex education
Faculty Actions -- from the October BOV meeting
Notable -- awards and achievements of faculty and staff
African-American Affairs celebrates
Hot Links -- lists of books that shed light on terror attacks
Inaugural symposium to look at the American college
Attention: book lovers
Campaign helps employees make a difference
U.Va. hosts nanotech workshop
Research awards to be showcased

Faculty Actions

Elections

Peter Abramenko as Associate Professor of Mathematics, for four academic years, effective Aug. 25, 2001.

Paul N. Adler as William R. Kenan Jr., Professor of Biology, effective Aug. 25, 2001.

Sean R. Agnew as Assistant Professor of Materials Science and Engineering, for one year, and for two academic years, effective July 25, 2001.

Dr. D. Greg Anderson as Assistant Professor of Orthopaedic Surgery, for threes years, effective Aug. 1, 2001.

Dr. Thomas L. Arntson as Associate Professor of Clinical Radiology, for three years, effective March 25, 2001.

Ashish Arora as Assistant Professor of Research in Molecular Physiology and Biological Physics, for two years, effective Aug. 1, 2001.

Katharine L. Balfour as Assistant Professor of Government and Foreign Affairs, for four academic years, effective Aug. 25, 2001.

Dr. John P. Barcia as Assistant Professor of Clinical Pediatrics, for three years, effective Aug. 1, 2001.

Dr. Michelle S. Barr as Associate Professor of Clinical Radiology, for three years, effective June 25, 2001.

Ann Beattie as Edgar Allan Poe Professor of English, effective Aug. 25, 2001.
Matthew R. Begley as Assistant Professor of Civil Engineering, for three years, effective June 25, 2001.

Dr. Randal S. Blank as Assistant Professor of Anesthesiology, for three years, effective July 1, 2001.

Dr. William E. Brant as Professor of Clinical Radiology, for three years, effective July 25, 2001.

Dr. Richard K. Brantley Jr., as Assistant Professor of Clinical Internal Medicine, for three years, effective July 1, 2001.

Rosa E. Brooks as Associate Professor of Law, for five academic years, effective Aug. 25, 2001.

Dr. Patrick J. Brown as Assistant Professor of Clinical Pediatrics, for three years, effective July 23, 2001.

Peter C. Brunjes as Commonwealth Professor of Psychology, effective Aug. 25, 2001.

Timothy N. Bullock as Assistant Professor of Research in Microbiology, for the period July 1, 2001, through Jan. 4, 2002.

Dr. Roger C. Burket as Associate Professor of Psychiatric Medicine, for three years, effective July 1, 2001.

Dr. David P. Calfee as Assistant Professor of Clinical Internal Medicine, for one year, effective July 1, 2001.

Stephen Cassell as Harry Shure Visiting Professor of Architecture, part time, for one semester, effective Aug. 25, 2001.s

Ming-Jer Chen as Associate Professor of Business Administration, without term, and Bigelow Research Associate Professor of Business Administration, for five academic years, effective Aug. 25, 2001.

Albert H. Choi as Acting Assistant Professor of Economics, for one academic year, effective Aug. 25, 2001.

Dr. Noreen Crain as Assistant Professor of Clinical Pediatrics, for one year, effective Aug. 1, 2001.

Robert L. Cross as Assistant Professor of Commerce, for three academic years, effective Aug. 25, 2001.

Dr. Sheila E. Crowe as Associate Professor of Internal Medicine, effective July 2, 2001.

Scipio Cuccagna as Assistant Professor of Mathematics, for four academic years, effective Aug. 25, 2001.

Nicholas A. De Monchaux as Assistant Professor of Architecture, for three academic years, effective Aug. 25, 2001.

Dr. John J. Densmore as Assistant Professor of Clinical Internal Medicine, for three years, effective July 1, 2001.

Chad S. Dodson as Assistant Professor of Psychology, for four academic years, effective Aug. 25, 2001.

Peter B. Ernst as Professor of Internal Medicine, effective July 2, 2001.
Leon S. Farhi as Assistant Professor of Research in Internal Medicine, for two years, effective May 1, 2001.

Alfredo Garcia as Assistant Professor of Systems Engineering, for three academic years, effective Aug. 25, 2001.

Harriet L. Glosoff as Associate Professor of Education, for three academic years, effective Aug. 25, 2001.

Dr. R. Ariel Gomez sas Interim Vice President for Research and Public Service, for one year, effective Aug. 25, 2001.

Robert M. Grainger as W. L. Lyons Brown Professor of Biology, effective Aug. 25, 2001.

Zoran Grujic as Assistant Professor of Mathematics, for four academic years, effective Aug. 25, 2001.

Dr. Maged S. Hamza as Assistant Professor of Anesthesiology, for three years, effective July 1, 2001.

Robert S. Harris as Charles C. Abbott Professor of Business Administration, for five years, effective Oct. 1, 2001.

Dr. Evan B. Heald as Assistant Professor of Clinical Internal Medicine, for one year, effective July 2, 2001.

Barry M. Horowitz as Professor of Systems and Information Engineering, effective Aug. 25, 2001.

Feifang Hu as Assistant Professor of Statistics, for four academic years, effective Aug. 25, 2001.

Dr. Yuqing Huo as Assistant Professor of Research in Biomedical Engineering, for one year, effective July 1, 2001.

Sanjay Jain as Assistant Professor of Economics, for four academic years, effective Aug. 25, 2001.

Erika H. James as Associate Professor of Business Administration, for five academic years, effective Aug. 25, 2001.

Deborah G. Johnson as Anne Shirley Carter Olsson Professor of Applied Ethics, effective Aug. 25, 2001.

Jason K. Johnson as Visiting Assistant Professor of Architecture, for one academic year, effective Aug. 25, 2001.

Dr. Adam J. Katz as Assistant Professor of Plastic Surgery, for three years, effective Aug. 1, 2001.

Dr. Kathryn W. Kerkering as Associate Professor of Clinical Pediatrics, for three years, effective July 1, 2001.

Dr. Abdallah G. Kfoury as Associate Professor of Clinical Internal Medicine, for three years, effective Aug. 1, 2001.

Alexander L. Klibanov as Associate Professor of Internal Medicine, for one year, effective May 1, 2001.

Stephen F. Knott as Assistant Professor, General Faculty, for three years, effective July 25, 2001.

Vyacheslav Krushkal as Assistant Professor of Mathematics, for three academic years, effective Aug. 25, 2001.

Dr. Thomas D. Lamkin as Assistant Professor of Clinical Pediatrics, for three years, effective Aug. 1, 2001.

Dr. Jin Zhong Li as Assistant Professor of Research in Neurosurgery, for the period Aug. 1, 2001, through June 30, 2004.

Antonia Lolordo as Acting Assistant Professor of Philosophy, for one academic year, effective Aug. 25, 2001.

Sandra I. Lopez-Baez as Assistant Professor of Education, for three years, effective June 25, 2001.

Kristin A. Lundgren as Assistant Professor, General Faculty, for three academic years, effective Aug. 25, 2001.

Wende E. Marshall as Assistant Professor of Anthropology, for four academic years, effective Aug. 25, 2001.

William E. McIntire as Assistant Professor of Research in Pharmacology, for one year, effective July 1, 2001.

Alan J. McKane as Frank Talbott, Jr., Visiting Professor of Physics, for one academic year, effective Aug. 25, 2001.

Trenton Merricks as Professor of Philosophy, effective Aug. 25, 2001.

Sidney M. Milkis as James Hart Professor of Government, effective Aug. 25, 2001.

Michael J. Moore as Professor of Business Administration, effective Aug. 25, 2001.

William R. Morrish as Elwood R. Quesada Professor of Architecture, effective Aug. 25, 2001.

Michael G. Morris as Assistant Professor of Commerce, for three academic years, effective Aug. 25, 2001.

Thomas B. Nachbar as Associate Professor of Law, for five academic years, effective Aug. 25, 2001.

Richard G. Netemeyer as Professor of Commerce, effective Aug. 25, 2001.

James Paul Oberhauser as Assistant Professor of Chemical Engineering, for three academic years, effective Jan. 10, 2001.

Dr. Juan M. Olazagasti as Assistant Professor of Clinical Radiology, for three years, effective July 16, 2001.

George A. Overstreet Jr., as Walker Professor of Growth Enterprises, effective Aug. 25, 2001.

Lynda J. Phillips-Madson as Professor, General Faculty, for one year, effective Sept. 17, 2001.

Stephen E. Plog as Commonwealth Professor of Anthropology, effective Aug. 25, 2001.

Dr. George D. Politis as Assistant Professor of Anesthesiology, for three years, effective Aug. 1, 2001.

Paige C. Pullen as Assistant Professor of Education, for three academic years, effective Aug. 25, 2001.

R. Jahan Ramazani as Mayo Distinguished Teaching Professor, for three years, effective Aug. 25, 2001.

Dr. Colleen A. Raymond as Assistant Professor of Clinical Obstetrics and Gynecology, for three years, effective Aug. 1, 2001.

Dr. Jonathan A. Roth as Assistant Professor of Urology, for three years, effective July 5, 2001.

T’ai H. Roulston as Research Assistant Professor of Environmental Sciences, for three years, effective July 25, 2001.

Michael J. Schill as Assistant Professor of Business Administration, for three academic years, effective Aug. 25, 2001.

Richard C. Schragger as Associate Professor of Law, for five academic years, effective Aug. 25, 2001.

Dr. Weibin Shi as Assistant Professor of Radiology, for one year, effective May 1, 2001.

Michael F. Skrutskie as Professor of Astronomy, effective Aug. 25, 2001.

Kimberly J. Stewart as Assistant Professor of Clinical Physical Medicine and Rehabilitation, for one year, effective July 2, 2001.

Matei N. Stroila as Assistant Professor of Research in Neurosurgery, for one year, effective July 2, 2001.

Dr. Sana O. Tabbara as Associate Professor of Pathology, for three years, effective July 1, 2001.

Robert H. Tai as Assistant Professor of Education, for three academic years, effective Aug. 25, 2001.

Dr. Dennis J. Templeton as Professor of Pathology, effective July 1, 2001.

Paul C. Ticco as Research Assistant Professor in the Virginia Graduate Marine Science Consortium, for three years, effective June 25, 2001.

Peter A. Todd as Chesapeake and Potomac Telephone Company Professor of Commerce, effective Aug. 25, 2001.

April W. Triantis as Associate Professor, General Faculty, for three academic years, effective Aug. 25, 2001.

Julie D. Turner as Assistant Professor of Medical Education in Microbiology, for one year, effective Aug. 1, 2001.

Dr. Ronald B. Turner as Professor of Pediatrics, effective July 1, 2001.

Stephanie D. Van Hover as Assistant Professor of Education, for one academic year, effective Aug. 25, 2001.

Eric van Wincoop as Professor of Economics, effective Aug. 25, 2001.

Weiqing Wang as Associate Professor of Mathematics, for four academic years, effective Aug. 25, 2001.

Dr. Jennifer B. Wenger as Assistant Professor of Clinical Obstetrics and Gynecology, for three years, effective Aug. 1, 2001.

Dr. Joseph G. Whelan as Assistant Professor of Obstetrics and Gynecology, for three years, effective July 1, 2001.

Stephen K. White as Professor of Government and Foreign Affairs, effective Aug. 25, 2001.

Ann B. Whiteside as Associate Librarian, General Faculty, Alderman Library, for the period Sept. 17, 2001, through June 30, 2004.

Ronald T. Wilcox as Associate Professor of Business Administration, effective Aug. 25, 2001.

Timothy D. Wilson as Sherrell J. Aston Professor of Psychology, effective Aug. 25, 2001.

Dr. Christopher D. Williams as Assistant Professor of Obstetrics and Gynecology, for three years, effective July 1, 2001.

Dr. Jeffrey H. Wimsatt as Associate Professor of Medical Education, for three years, effective July 1, 2001.

Adam Yarinsky as Harry Shure Visiting Professor of Architecture, part time, for one semester, effective Aug. 25, 2001.

Appointments

Virginia H. Evans as Executive Assistant to the Vice President for Finance, for three years, effective Aug. 25, 2001.

Robert S. Harris as Dean of the Colgate Darden Graduate School of Business Administration, for five years, effective Oct. 1, 2001.

Laura F. Hawthorne as Executive Assistant to the Provost, for one year, effective September 15, 2001.

Craig K. Littlepage as Director of Athletics, for five years, effective Aug. 25, 2001.

Christina Morell as Interim Director of Division Operations, for one year, effective Aug. 1, 2001.

Changes of Title

Dr. Thomas W. Tillack, from Walter Reed Professor of Pathology to Professor of Pathology, effective July 1, 2001.

Robert I. Webb, from Martin J. Patsel, Jr., Research Professor of Commerce to Paul Tudor Jones, II, Research Professor in the McIntire School of Commerce, for two years, effective Aug. 25, 2001.

Promotions

Kathryn W. Bradley from Assistant Professor, General Faculty, to Associate Professor, General Faculty, for three years, effective May 25, 2001.

Jeff R. Crandall from Research Associate Professor of Mechanical and Aerospace Engineering to Associate Professor of Mechanical and Aerospace Engineering, for three years, effective Aug. 25, 2001.

Shelley Y. Huffstutler from Assistant Professor of Nursing, General Nursing Faculty, to Associate Professor of Nursing, General Nursing Faculty, for one year, effective Aug. 25, 2001.

Brian Pusser from Research Assistant Professor of Education to Assistant Professor of Education, for three academic years, effective June 25, 2001.

Retirements

Dr. Theodore E. Keats, Professor of Radiology, effective June 30, 2001.

Susan O. Marcell, Assistant Librarian, General Faculty, Alderman Library, effective August 24, 2001.

Election of Professor Emeritus

Dr. Theodore E. Keats, Professor of Radiology, effective June 30, 2001.

Death

Dr. Robert R. Wagner, Marion McNulty Weaver and Malvin C. Weaver Professor Emeritus of Oncology, died Sept. 15, 2001.

Resignations

Kozo Ajiro, Associate Professor of Research in Biochemistry and Molecular Genetics, effective May 31, 2001, for personal reasons.

Dr. David A. Bobak, Associate Professor of Research in Internal Medicine, effective Aug. 13, 2001, to accept another position.

Dr. H. Robert Brashear III, Associate Professor of Neurology, effective July 15, 2001, to accept another position.

Michael J. Brien, Assistant Professor of Economics, effective May 24, 2001, to accept another position.

Martin D. Chapman, Professor of Internal Medicine and Professor of Microbiology, effective June 30, 2001, for personal reasons.

Dr. Roger B. Cohen, Associate Professor of Internal Medicine, effective June 29, 2001, to accept another position.

Jeradi A. Cohen, Assistant Professor, General Faculty, effective Aug. 24, 2001, to accept another position.

Jose G. Delgado-Frias, Associate Professor of Electrical Engineering, effective Aug. 24, 2001, to accept another position.

Dr. Lisa A. Fall, Assistant Professor of Clinical Obstetrics and Gynecology, effective March 15, 2001, to accept another position.

Dr. Parabh K. Gill, Assistant Professor of Clinical Obstetrics and Gynecology, effective Aug. 15, 2001, for personal reasons.

Richard T. Grenci, Assistant Professor of Commerce, effective May 25, 2001, to accept another position.

Dr. Gwendolyn V. Kelly, Assistant Professor of Clinical Obstetrics and Gynecology, effective June 30, 2001, to accept another position.

Brent E. Kreider, Assistant Professor of Economics, effective May 24, 2001, to accept another position.

John E. Loschmann, Assistant Professor of Drama, effective May 24, 2001, for personal reasons.

Cheryl L. Mason, Assistant Professor of Education, effective July 31, 2001, to accept another position.

Dr. Donald D. Mathes, Assistant Professor of Anesthesiology, effective June 7, 2001, to accept another position.

Richard C. McCarty, Professor of Psychology, effective May 24, 2001, to accept another position.

Dr. Robert B. Meek III, Assistant Professor of Otolaryngology – Head and Neck Surgery, effective Aug. 24, 2001, to accept another position.

Esther M. Menn, Associate Professor of Religious Studies, effective May 24, 2001, to accept another position.

Christi A. Merrill, Assistant Professor of Asian and Middle Eastern Languages and Cultures, effective May 24, 2001, to accept another position.

Carlos E. Orozco, Associate Professor of Civil Engineering, effective Aug. 24, 2001, to accept another position.

Anna M. Pomes, Assistant Professor of Research in Internal Medicine, effective June 29, 2001, for personal reasons.

Dr. Dheerendra Prasad, Assistant Professor of Clinical Neurosurgery, effective July 1, 2001, to accept another position.

Richard E. Redding, Assistant Professor, General Faculty, effective Aug. 3, 2001, to accept another position.

Dr. Michael L. Shepherd, Assistant Professor of Psychiatric Medicine, effective June 30, 2001, to accept another position.

Suzanne I. Sollars, Research Assistant Professor of Psychology, effective Aug. 20, 2001, to accept another position.

Claudia J. Sowa, Associate Professor of Education, effective May 24, 2001, to accept another position.

Kimberly J. Stewart, Assistant Professor of Clinical Physical Medicine and Rehabilitation, effective July 27, 2001, to accept another position.

Dr. Ruoxiang Wang, Assistant Professor of Research in Urology, effective July 31, 2001, to accept another position.

Patrick M. Yott, Assistant Librarian, General Faculty, Alderman Library, effective July 25, 2001, to accept another position.

Haiyen E. Zhau, Associate Professor of Urology, effective Aug. 1, 2001, to accept another position.

Re-Appointments

Melody S. Bianchetto as Director of the Budget, for three years, effective June 25, 2001.

Gerard Capone Jr., as Associate Director for Football Operations, for three years, effective June 25, 2001.

Virginia E. Carter as Assistant to the Vice President for Student Affairs, for the period June 30, 2001, through April 24, 2003.

Mark E. Fletcher as Associate Director of Athletics for Intramural and Recreational Sports, for three years, effective June 25, 2001.

Susan G. Harris as Assistant to the Executive Vice President and Chief Operating Officer, for three years, effective July 1, 2001.

Pamela W. Higgins as Director of Major Events, for three years, effective June 25, 2001.

Beth C. Hodsdon as Associate General Counsel, for three years, effective June 25, 2001.

Warren T. Leback as Capital Budget Manager and Space Administrator, for three years, effective Sept. 25, 2001.

Teresa W. Lockard as Director of Computing Support Services, for three years, effective June 30, 2001.

Megan K. Lowe as Assistant to the Executive Vice President and Chief Operating Officer, for three years, effective July 25, 2001.

James L. McBride as Director of University Career Services, for five years, effective July 19, 2001.

Jane Miller as Associate Athletic Director for Programs/Senior Women’s Administrator, for three years, effective June 25, 2001.

Christina Morell as Assistant to the Vice President for Management and Budget, for three years, effective July 1, 2001.

Richard J. Murray as Director of Athletic Media Relations, for three years, effective June 25, 2001.

Barry L. Parkhill as Associate Director of Athletics and Director of Athletics Capital Campaign, for three years, effective Aug. 25, 2001.

Andrew L. Rader as Associate Director of Athletics for Promotions, Marketing and Licensing, for three years, effective June 25, 2001.

William J. Randolph as Assistant Vice President and Director of the Integrated Systems Project, for three years, effective May 1, 2001.

Donald L. Reynard as Director of Applications and Data Services, for three years, effective June 30, 2001.

Wayne L. Smith as Executive Director of Athletics Capital Campaign, for three years, effective June 25, 2001.

Jerilyn F. Teahan as Assistant to the President, for five years, effective June 25, 2001.

Dr. James C. Turner as Director of Student Health, for five years, effective July 1, 2001.

Keith D. VanDerbeek as Associate Athletics Director for Business Operations, for three years, effective June 25, 2001.

 


CURRENT ISSUE

© Copyright 2001 by the Rector and Visitors
of the University of Virginia

UVa Home Page UVa Events Calendar Top News UVa Home Page