June 7-20, 2002
Back Issues
IN THIS ISSUE
Board adopts $1.44B budget
Goodwins fund new Cancer Center trials
U.Va.’s Outstanding Employees
Years of Service
Faculty Actions

Summer season plays offer waves of laughter

Notable -- awards and achievements of faculty and staff
Carey charted successful tenure as dean of the Medical School

Faculty Actions

ELECTIONS

Kenneth S. Abraham as Class of 1966 Research Professor of Law, for three years, effective May 25, 2002.

Raul A. Baragiola as Alice and Guy A. Wilson Professor of Engineering, effective Aug. 25, 2002.

A. Craig Burnside as Professor of Economics, effective Aug. 25, 2002.

Anne E. Chapin as Assistant Professor of Medical Education, for one year, effective April 15, 2002.

Nicholas E. Chimicles Research Professor of Business Law and Regulation, for three years, effective May 25, 2002.

Dr. John B. Cousar Jr., as Professor of Clinical Pathology, for three years, effective Feb. 1, 2002.

Sue E. Delos as Assistant Professor of Research in Cell Biology, for one year, effective Jan. 25, 2002.

Itancho Devedjiev as Assistant Professor of Research in Molecular Physiology and Biological Physics, for the period Feb. 1, 2002, through Oct. 27, 2002.

Emily E. Drake as Assistant Professor, General Nursing Faculty, for one academic year, effective Aug. 25, 2002.

Dr. Jonathan M. Evans as Harry T. Peters, Jr., Associate Professor of Internal Medicine, effective Feb. 25, 2002.

Kim A. Forde-Mazrui as Barron F. Black Research Professor of Law, for three years, effective May 25, 2002.

Michael Fowler as Maxine S. and Jesse W. Beams Professor of Physics, effective Aug. 25, 1999.

Dr. Brian G. Fuller as Assistant Professor of Research in Radiation Oncology, for two years, effective April 1, 2002.

Dr. R. Ariel Gomez as Interim Vice President for Research and Graduate Studies, for one year, effective Aug. 25, 2002.

Michael A. Harding as Assistant Professor of Research in Urology, for one year, effective March 1, 2002.

R. Edward Howell as Vice President and Chief Executive Officer of the University of Virginia Medical Center, for three years, effective Feb. 25, 2002 (change).

Robert Hull as Charles Henderson Professor of Engineering, effective Aug. 25, 2002.

Gwenith A. Jones as Assistant Professor of Research in Pharmacology, for the period Jan. 1, 2002, through June 30, 2002.

Dr. D. Casey Kerrigan as Professor of Physical Medicine and Rehabilitation, effective April 1, 2002.

Jody S. Kraus as Caddell and Chapman Professor of Law, for three years, effective May 25, 2002.

Graham C. Lilly as Elizabeth D. and Richard A. Merrill Professor of Law, for three years, effective May 25, 2002.

Craig H. Meyer as Assistant Professor of Biomedical Engineering, for three years, effective Jan. 1, 2002.

John T. Monahan as David A. Harrison III Professor of Law, for three years, effective May 25, 2002.

Marian C. Moore as Professor of Business Administration, effective Aug. 25, 2002.

Robert C. Pianta as William Clay Parrish, Jr., Professor of Education, effective Nov. 25, 2000.

John D. Quale as Visiting Assistant Professor of Architecture, for one academic year, effective Aug. 25, 2001.

Judith M. (Jude) Reagan as Assistant Professor, General Faculty, for three years, effective April 25, 2002.

Kathryn B. Reid as Assistant Professor, General Nursing Faculty, for one year, effective Aug. 25, 2002.

Mildred W. Robinson as Henry L. and Grace Doherty Charitable Foundation Professor of Law, effective Aug. 25, 2002.

Walter J. Rogers Jr., as Acting Associate Professor of Research in Radiology, for one year, effective Jan. 30, 2002.

Elizabeth S. Scott as Harrison Foundation Research Professor of Law, for three years, effective May 25, 2002.

Jeffrey A. Smith as Assistant Professor of Research in Pathology, for three years, effective Jan. 25, 2002.

Audrey E. Snyder as Assistant Professor, General Nursing Faculty, for one year, effective Aug. 25, 2002.

J. Hoult Verkerke as Thomas F. Bergin Teaching Professor of Law, for three years, effective May 25, 2002. Mr. Verkerke will continue as Professor of Law, without term.

Haydn N. Wadley as University Professor, effective Aug. 25, 2002.

Alfred C. Weaver as Lucien Carr, III, Professor of Engineering and Applied Science, for two academic years, effective Aug. 25, 2002.

G. Edward White as Sullivan and Cromwell Professor of Law, for three years, effective May 25, 2002.

Stephen G. Wilson as Lucien Carr, III, Professor of Engineering and Applied Science, for one academic year, effective Aug. 25, 1998.

CHANGE OF TITLES

Kenneth S. Abraham from Class of 1962 Professor of Law to Robert E. Scott Distinguished Professor of Law, effective Aug. 25, 2002.

Lillian R. BeVier from Henry L. and Grace Doherty Charitable Foundation Professor of Law to John S. Shannon Distinguished Professor of Law, effective Aug. 25, 2002.

Dr. Robert M. Carey from James Carroll Flippin Professor of Medical Science to University Professor and Dean Emeritus, effective June 25, 2002.

Dr. Charles B. Greyson from Priscilla Bonner and Margerie Bonner Lowry Professor in the Division of Personality Studies to Carlson Professor of Psychiatry, effective March 25, 2002.

PROMOTIONS

Scott T. Acton from Associate Professor of Electrical Engineering, with term, to Associate Professor of Electrical Engineering, without term, effective Aug. 25, 2002.

Gerard Alexander from Assistant Professor of Politics to Associate Professor of Politics, effective Aug. 25, 2002.

George S. (Yiorgos) Allayannis from Assistant Professor of Business Administration to Associate Professor of Business Administration, effective Aug. 25, 2002.

Dr. Joseph A. Aloi from Assistant Professor of Clinical Internal Medicine to Associate Professor of Clinical Internal Medicine, for three years, effective July 1, 2002.

Dr. John F. Angle from Associate Professor of Radiology, with term, to Associate Professor of Radiology, without term, effective July 1, 2002.

Peter B. Arnold from Assistant Professor of Physics to Associate Professor of Physics, effective Aug. 25, 2002.

Z. Gregory Arone from Assistant Professor of Mathematics to Associate Professor of Mathematics, effective Aug. 25, 2002.

David T. Auble from Assistant Professor of Biochemistry and Molecular Genetics to Associate Professor of Biochemistry and Molecular Genetics, for four years, effective July 1, 2002.

Dr. Kenneth A. Ballew from Assistant Professor of Clinical Internal Medicine to Associate Professor of Clinical Internal Medicine, for three years, effective July 1, 2002.

Paula Q. Barrett from Associate Professor of Pharmacology to Professor of Pharmacology, effective July 1, 2002.

Timothy Beatley from Associate Professor of Urban and Environmental Planning to Professor of Urban and Environmental Planning, effective Aug. 25, 2002.

Timothy P. Bender from Associate Professor of Microbiology to Professor of Microbiology, effective July 1, 2002.

Dr. Carl L. Berg from Assistant Professor of Internal Medicine to Associate Professor of Internal Medicine, for three years, effective July 1, 2002.

Dr. Larry C. Borish from Associate Professor of Internal Medicine to Professor of Internal Medicine, effective July 1, 2002.

Dr. Stephen H. Caldwell from Associate Professor of Internal Medicine, with term, to Associate Professor of Internal Medicine, without term, effective July 1, 2002.

James E. Casanova from Associate Professor of Cell Biology, with term, and Associate Professor of Microbiology, with term, to Associate Professor of Cell Biology, without term, and Associate Professor of Microbiology, for three years, effective July 1, 2002.

Mark R. Conaway from Associate Professor of Health Evaluation Sciences to Professor of Health Evaluation Sciences, effective July 1, 2002.

Susan D. Dalebout from Assistant Professor of Education, General Faculty, to Associate Professor of Education, General Faculty, for one academic year, effective Aug. 25, 2002.

Robert J. Davis from Associate Professor of Chemical Engineering to Professor of Chemical Engineering, effective Aug. 25, 2002.

Patrick J. Dennis from Assistant Professor of Commerce to Associate Professor of Commerce, effective Aug. 25, 2002.

Nancy L. Desmond from Assistant Professor of Research in Neurosurgery to Associate Professor of Research in Neurosurgery, for three years, effective July 1, 2002.

Dr. Paul T. Diamond from Associate Professor of Physical Medicine and Rehabilitation, with term, to Associate Professor of Physical Medicine and Rehabilitation, without term, effective July 1, 2002.

Edmond C. Dukes from Associate Professor of Physics to Professor of Physics, effective Aug. 25, 2002.

Dana M. Elzey from Research Assistant Professor of Materials Science and Engineering to Research Associate Professor of Materials Science and Engineering, for three years, effective Aug. 25, 2002.

Dr. Richard I. Enelow from Associate Professor of Internal Medicine, with term, to Associate Professor of Internal Medicine, without term, effective July 1, 2002.

Paul Fendley from Assistant Professor of Physics to Associate Professor of Physics, effective Aug. 25, 2002.

Brent A. French from Associate Professor of Biomedical Engineering, with term, and Associate Professor of Research in Radiology, with term, to Associate Professor of Biomedical Engineering, without term, and Associate Professor of Research in Radiology, for three years, effective July 1, 2002.

Dr. Deborah K. Froh from Assistant Professor of Clinical Pediatrics to Associate Professor of Clinical Pediatrics, for three years, effective July 1, 2002.

Robert P. Geraci from Assistant Professor of History to Associate Professor of History, effective Aug. 25, 2002.

Joanna B. Goldberg from Associate Professor of Microbiology to Professor of Microbiology, effective July 1, 2002.

Wendy L. Golden from Associate Professor of Pediatrics to Professor of Pediatrics, effective July 1, 2002.

Dr. Adam N. Goldfarb from Associate Professor of Pathology, with term, to Associate Professor of Pathology, without term, effective July 1, 2002.

Kevin P. Granata from Assistant Professor of Orthopaedics, with term, and Assistant Professor of Research in Biomedical Engineering, with term, to Associate Professor of Orthopaedics, without term, and Associate Professor of Research in Biomedical Engineering, for three years, effective July 1, 2002.

Jeffrey A. Grossman from Assistant Professor of German to Associate Professor of German, effective Aug. 25, 2002.

Ruth Ann Hill from Assistant Professor of Spanish to Associate Professor of Spanish, effective Aug. 25, 2002.

Andrew C. Hillier from Assistant Professor of Chemical Engineering to Associate Professor of Chemical Engineering, effective Aug. 25, 2002.

Dr. Martin A. Hoard from Assistant Professor of Clinical Plastic Surgery and Assistant Professor of Clinical Dentistry to Associate Professor of Clinical Plastic Surgery and Associate Professor of Clinical Dentistry, for three years, effective July 1, 2002.

Jeffrey J. Holt from Assistant Professor of Mathematics, General Faculty, to Associate Professor of Mathematics, General Faculty, for three years, effective Aug. 25, 2002.

Dr. Ross B. Isaacs from Assistant Professor of Clinical Internal Medicine to Associate Professor of Clinical Internal Medicine, for three years, effective July 1, 2002.

Dr. Karen C. Johnston from Assistant Professor of Neurology and Assistant Professor of Research in Health Evaluation Sciences to Associate Professor of Neurology and Associate Professor of Research in Health Evaluation Sciences, for three years, effective July 1, 2002.

Robert R. Jones Jr., from Associate Professor of Physics to Professor of Physics, effective Aug. 25, 2002.

Daniel M. Keenan from Associate Professor of Statistics to Professor of Statistics, effective Aug. 25, 2002.

James P. Landers from Associate Professor of Chemistry to Professor of Chemistry, effective Aug. 25, 2002.

Edith G. Lawrence from Associate Professor of Education, General Faculty, to Professor of Education, General Faculty, for one academic year, effective Aug. 25, 2002.

Rong Li from Assistant Professor of Biochemistry and Molecular Genetics to Associate Professor of Biochemistry and Molecular Genetics, effective July 1, 2002.

Dr. Kant Y.K. Lin from Associate Professor of Plastic Surgery, with term, and Associate Professor of Clinical Pediatrics, with term, to Associate Professor of Plastic Surgery, without term, and Associate Professor of Clinical Pediatrics, for three years, effective July 1, 2002.

Dr. Jonathan R. Lindner from Assistant Professor of Internal Medicine to Associate Professor of Internal Medicine, for three years, effective July 1, 2002.

Ann B. Loper from Associate Professor of Education, General Faculty, to Professor of Education, General Faculty, for one year, effective June 25, 2002.

Sandra I. Lopez-Baez from Assistant Professor of Education, General Faculty, to Associate Professor of Education, General Faculty, for two years, effective June 25, 2002.

M. Elizabeth Magill from Associate Professor of Law, to Professor of Law, effective Aug. 25, 2002.

Bernice A. Marcopulos from Assistant Professor of Clinical Psychiatric Medicine to Associate Professor of Clinical Psychiatric Medicine, for three years, effective July 1, 2002.

John E. Mason from Assistant Professor of History to Associate Professor of History, effective Aug. 25, 2002.

Dr. Eugene D. McGahren III, from Associate Professor of Surgery, with term, and Associate Professor of Clinical Pediatrics, with term, to Associate Professor of Surgery, without term, and Associate Professor of Pediatrics, for three years, effective July 1, 2002.

Karen J. McGlathery from Assistant Professor of Environmental Sciences to Associate Professor of Environmental Sciences, effective Aug. 25, 2002.

Wladek Minor from Associate Professor of Molecular Physiology and Biological Physics to Professor of Molecular Physiology and Biological Physics, effective July 1, 2002.

Dr. J. Randall Moorman from Associate Professor of Internal Medicine to Professor of Internal Medicine, effective July 1, 2002.

Dr. Christopher A. Moskaluk from Assistant Professor of Pathology and Assistant Professor of Research in Biochemistry and Molecular Genetics to Associate Professor of Pathology and Associate Professor of Research in Biochemistry and Molecular Genetics, for three years, effective July 1, 2002.

Rachel Most from Assistant Professor, General Faculty, to Associate Professor, General Faculty, for three years, effective Aug. 25, 2002.

Fernando Opere from Associate Professor of Spanish, Italian and Portuguese to Professor of Spanish, Italian and Portuguese, effective Aug. 25, 2002.

John M. Owen from Assistant Professor of Politics to Associate Professor of Politics, effective Aug. 25, 2002.

Dr. Diane E. Pappas from Assistant Professor of Clinical Pediatrics to Associate Professor of Clinical Pediatrics, for three years, effective July 1, 2002.

Dr. Jayashree S. Parekh from Assistant Professor of Clinical Radiology to Associate Professor of Clinical Radiology, for one year, effective July 1, 2002.

Bryce M. Paschal from Assistant Professor of Biochemistry and Molecular Genetics to Associate Professor of Biochemistry and Molecular Genetics, for four years, effective July 1, 2002.

Dylan Penningroth from Assistant Professor of History to Associate Professor of History, effective Aug. 25, 2002.

Susan E. Perry from Associate Professor of Commerce to Professor of Commerce, effective Aug. 25, 2002.

Dr. Clifford D. Phillips from Associate Professor of Radiology, without term, Associate Professor of Neurosurgery, with term, and Associate Professor of Otolaryngology – Head and Neck Surgery, with term, to Professor of Radiology, without term, Professor of Neurosurgery, for three years, and Professor of Otolaryngology – Head and Neck Surgery, for three years, effective July 1, 2002.

Mary R. Prendergast from Affiliate Librarian, General Faculty, Alderman Library, to Assistant Librarian, General Faculty, Alderman Library, for three years, effective July 1, 2002.

Dr. Mark S. Quigg from Assistant Professor of Neurology to Associate Professor of Neurology, for three years, effective July 1, 2002.

Michael L. Reed from Associate Professor of Electrical Engineering to Professor of Electrical Engineering, effective Aug. 25, 2002.

Paul V. Rittelmeyer from Affiliate Librarian, General Faculty, Alderman Library, to Assistant Librarian, General Faculty, Alderman Library, for three years, effective July 1, 2002.

Marion E. Roberts from Associate Professor of Art to Professor of Art, effective Aug. 25, 2002.

Gabriel Robins from Associate Professor of Computer Science to Professor of Computer Science, effective Aug. 25, 2002.

Caroline M. Rody from Assistant Professor of English to Associate Professor of English, effective Aug. 25, 2002.

Sophia A. Rosenfeld from Assistant Professor of History to Associate Professor of History, effective Aug. 25, 2002.

James E. Ryan from Associate Professor of Law to Professor of Law, effective Aug. 25, 2002.

Karen L. Ryan from Associate Professor of Slavic Languages and Literatures to Professor of Slavic Languages and Literatures, effective Aug. 25, 2002.

Chris W. Sanchirico from Associate Professor of Law, to Professor of Law, effective Aug. 25, 2002.

Dr. Hilary A. Sanfey from Associate Professor of Surgery, with term, to Associate Professor of Surgery, without term, effective July 1, 2002.

Dr. Jocelyn K. Schauer from Assistant Professor of Clinical Pediatrics to Associate Professor of Clinical Pediatrics, for three years, effective July 1, 2002.

Herman M. Schwartz from Associate Professor of Politics to Professor of Politics, effective Aug. 25, 2002.

Heidi Scrable from Assistant Professor of Neuroscience to Associate Professor of Neuroscience, for three years, effective July 1, 2002.

Michael F. Smith Jr., from Assistant Professor of Internal Medicine and Assistant Professor of Microbiology to Associate Professor of Internal Medicine, for the period July 1, 2002, through April 30, 2006, and Associate Professor of Microbiology for the period July 1, 2002, through April 30, 2006.

Mircea R. Stan from Assistant Professor of Electrical Engineering to Associate Professor of Electrical Engineering, effective Aug. 25, 2002.

Ann E. Sutherland from Assistant Professor of Cell Biology to Associate Professor of Cell Biology, for three years, effective July 1, 2002.

Elizabeth F. Thompson from Assistant Professor of History to Associate Professor of History, effective Aug. 25, 2002.

Dariuz Tolczyk from Assistant Professor of Slavic Languages and Literatures to Associate Professor of Slavic Languages and Literatures, effective Aug. 25, 2002.

Dr. Amy L. Tucker from Assistant Professor of Internal Medicine to Associate Professor of Internal Medicine, for three years, effective July 1, 2002.

Janet I. Warren from Associate Professor of Clinical Psychiatric Medicine to Professor of Clinical Psychiatric Medicine, for three years, effective July 1, 2002.

Michael C. Wiener from Assistant Professor of Molecular Physiology and Biological Physics to Associate Professor of Molecular Physiology and Biological Physics, for three years, effective July 1, 2002.

Dr. Terrance A. Yemen from Associate Professor of Anesthesiology, with term, and Associate Professor of Pediatrics, with term, to Associate Professor of Anesthesiology, without term, and Associate Professor of Pediatrics, for three years, effective July 1, 2002.

Dr. Wei Yue from Assistant Professor of Research in Internal Medicine to Associate Professor of Research in Internal Medicine, for three years, effective July 1, 2002.4.

RESIGNATIONS

Alan B. Diekman, Assistant Professor of Research in Cell Biology, effective April 17, 2002, to accept another position.

Jin-Tang Dong, Associate Professor of Pathology and Associate Professor of Research in Biochemistry and Molecular Genetics, effective March 31, 2002, to accept another position.

Dr. Russell A. Faust, Assistant Professor of Otolaryngology – Head and Neck Surgery, effective March 29, 2002, to accept another position.

Kyra D. Gaunt, Assistant Professor of Music, effective May 24, 2002, to accept another position.

Jagadananda Ghosh, Assistant Professor of Research in Internal Medicine, effective April 15, 2002, to accept another position.

Dr. David F. Kallmes, Assistant Professor of Radiology and Neurosurgery, effective April 11, 2002, to accept another position.

Dr. Mildred Lam, Associate Professor of Clinical Internal Medicine, effective June 21, 2002, to accept another position.

Daryl J. Levinson, Professor of Law and Harrison Foundation Research Professor of Law, effective May 24, 2002, to accept another position.

Timothy J. Newman, Research Assistant Professor of Physics and Biology, effective May 24, 2002, to accept another position.

Frank D. Nidiffer, Jr., Assistant Professor of Clinical Pediatrics, effective June 30, 2002, to accept another position.

Wendy M. Novicoff, Assistant Professor of Research in Health Evaluation Sciences, effective Feb. 3, 2002, to accept another position.

Laurie A. Pohl, Assistant Professor, General Faculty, effective May 14, 2002, to accept another position.

Dr. Ralph J. Riviello, Assistant Professor of Emergency Medicine, effective June 30, 2002, to accept another position.

Kathryn M. Rohe, Associate Professor of Drama, effective May 24, 2002, for personal reasons.

RETIREMENTS

Dr. Bennett A. Alford, Professor of Radiology and Professor of Pediatrics, effective June 30, 2002.

Ronald E. Comfort, Associate Professor of Education, effective Feb. 24, 2002.

Dr. Cosmo A. Difazio, Professor of Anesthesiology, effective June 1, 2002.

Dr. Robert M. Epstein, Harold Carron Professor of Anesthesiology, effective June 30, 2002.

Matthew Holden Jr., Henry L. and Grace Doherty Charitable Foundation Professor of Government and Foreign Affairs, effective May 24, 2002.

George B. Thomas Jr., Associate Professor of Philosophy, effective May 24, 2002 (change).

Luciana M. Wlassics, Assistant Professor, General Faculty, Alderman Library, effective July 1, 2002.

APPOINTMENTS

Stephen A. Kimata as Assistant Vice President for Finance and Comptroller, for two years, effective April 1, 2002.

Richard A. Kovatch as Associate Vice President for Business Operations, for three years, effective March 1, 2001.

E. Clorisa Phillips as Associate Provost for Institutional Advancement, for five years, effective June 25, 2002.

RE-APPOINTMENTS

Staige D. Blackford as Editor, Virginia Quarterly Review, for five years, effective July 1, 2002.

Eric N. Denby as Director of Procurement Services, for three years, effective June 25, 2002.

W. Nathaniel Howell as Director, Institute for Global Policy Research, for three years, effective June 25, 2002.

W. Edmund Moomaw as Executive Director of Institutional Assessment and Studies, for two years, effective July 1, 2002.

William B. Quandt as Vice Provost for International Affairs, for one year, effective July 25, 2002.

Deborah A. Ryan as Head Coach, Women’s Basketball, for four years, effective June 25, 2001.

ELECTION OF PROFESSORS EMERITI

Dr. Bennett A. Alford, Professor of Radiology and Professor of Pediatrics, effective June 30, 2002.

Dr. Cosmo A. Difazio, Professor of Anesthesiology, effective June 1, 2002.

Dr. Robert M. Epstein, Harold Carron Professor of Anesthesiology, effective June 30, 2002.

Matthew Holden Jr., Henry L. and Grace Doherty Charitable Foundation Professor of Government and Foreign Affairs, effective May 24, 2002.

George B. Thomas Jr., Associate Professor of Philosophy, effective May 24, 2002 (change).

ELECTION OF ASSOCIATE PROFESSOR EMERITUS

Ronald E. Comfort, Associate Professor of Education, effective Feb. 24, 2002.

DEATHS

William A. Elwood, Associate Professor Emeritus of English, died April 27, 2002.

Howard L. Hamilton, Professor Emeritus of Biology, died April 15, 2002.



CURRENT ISSUE

© Copyright 2002 by the Rector and Visitors
of the University of Virginia

UVa Home Page UVa Events Calendar Top News UVa Home Page