Feb. 14-27, 2003
Back Issues
IN THIS ISSUE
Petri seeks grant for biocontainment lab
Digest -- U.Va. news daily
Architect builds on race and culture in the urban fabric
‘Walk the talk’
What will it take to ‘walk the talk’ n diversity?

Housing fees hiked, bond issue OK’d

Faculty Actions from the February BOV meeting
Term is up
‘Patch’ Adams to give U.Va. dose of his healing humor Feb. 26
‘The Laramie Project’ examines Prejudice
Michaels: Global climate will not change markedly

Faculty Actions
from the Feb. Board of Visitors meeting

See Board establishes professorships and names buildings

ELECTIONS

Dr. David C. Abdullah as Associate Professor of Clinical Radiology, for three years, effective Sept. 2, 2002.

Majd Alwan as Assistant Professor of Research in Pathology, for one year, effective Sept. 1, 2002.

Lisa B. Aronson as Assistant Professor of Psychiatric Medicine, for three years, effective Sept. 25, 2002.

Scott D. Bender as Assistant Professor of Clinical Psychiatric Medicine, for one year, effective Nov. 15, 2002.

Brett R. Blackman as Assistant Professor of Biomedical Engineering, for three years, effective Aug. 25, 2002.

Dr. Ted M. Burns as Assistant Professor of Neurology, for three years, effective Nov. 1, 2002.

Ramana V. Chilakamarti as Assistant Professor of Research in Internal Medicine, for three years, effective Nov. 1, 2002.

John M. Chirgwin as Professor of Internal Medicine, effective Oct.1, 2002.

Dewey G. Cornell as Curry Memorial Professor of Education, for two years, effective June 25, 2002.

Cristina Della Coletta as Horace W. Goldsmith Distinguished Teaching Associate Professor of Humanities, for three years, effective Aug. 25, 2002.

Michael D. DeVore as Assistant Professor of Systems and Information Engineering, for three academic years, effective Aug. 25, 2002.

Konrad Eisenbichler as Visiting Professor of Spanish, Italian and Portuguese, for one semester, effective Aug. 25, 2002.

Mehr A. Farooqi as Assistant Professor of Asian and Middle Eastern Languages and Cultures, for two academic years, effective Aug. 25, 2002.

Ruth Ferree as Assistant Professor, General Faculty, for one academic year, effective Aug. 25, 2002.

Mary Margaret Frank as Assistant Professor of Business Administration, for three academic years, effective Aug. 25, 2002.

Risa L. Goluboff as Research Associate Professor of Law, for two academic years, effective Aug. 25, 2002.

Stefano Grazioli as Assistant Professor of Commerce, for three academic years, effective Aug. 25, 2002.

Dr. Theresa A. Guise as Gerald D. Aurbach Professor of Endocrinology and Professor of Internal Medicine, effective Oct.1, 2002.

Matthias Hild as Assistant Professor of Business Administration, for three academic years, effective Aug. 25, 2002.

Patricia J. Hollen as Malvina Yuille Boyd Professor of Oncology Nursing in the School of Nursing, for five years, and Professor of Nursing, without term, effective Aug. 25, 2002.

Grigori R. Humphreys as Assistant Professor of Computer Science, for three academic years, effective Aug. 25, 2002.

Christopher D. Ingersoll as Joe Gieck Associate Professor of Sports Medicine, for two years, effective Nov. 25, 2002.

Marcia A. Invernizzi as Thomas G. Jewell Professor of Education, for two years, effective Nov. 25, 2002.

Ajay Khorana as Dale S. Coenen Associate Professor of Free Enterprise, for one academic year, and Visiting Associate Professor of Business Administration, for one academic year, effective Aug. 25, 2002.

Sue Kim as Assistant Professor of Nursing, for three academic years, effective Aug. 25, 2002.

George Klosko as Henry L. and Grace Doherty Charitable Foundation Professor of Politics, effective Dec. 25, 2002.

Marianne M. Kubick as Assistant Professor of Drama, for four academic years, effective Aug. 25, 2002.

Maria-Ines Lagos as Professor of Spanish, effective Aug. 25, 2002.

Patricia M. Lampkin is elected Vice President for Student Affairs, for five years, effective Oct. 25, 2002.

Dr. Cato T. Laurencin as Lillian T. Pratt Professor of Orthopaedics, University Professor, and Professor of Biomedical Engineering, effective Jan. 25, 2002.

Hsin Hsin Liang as Assistant Professor of Chinese, for four academic years, effective Aug. 25, 2002.

Dr. David S. Lim as Assistant Professor of Clinical Pediatrics, for three years, effective Oct.1, 2002.

Emily L. Luebke as Assistant Professor of Systems and Information Engineering, for one academic year, effective Aug. 25, 2002.

Allen C. Lynch as Hugh S. and Winifred B. Cumming Memorial Professor of International Affairs, for six years, effective Aug. 25, 2002.

Anup Malani as Associate Professor of Law, for five academic years, effective Aug. 25, 2002.

Dr. Jane H. M. Mason as Assistant Professor of Anesthesiology, for three years, effective Aug. 25, 2002.

Deborah E. McDowell as Alice Griffin Professor of English Literature, effective Aug. 25, 2002.

Guian A. McKee as Assistant Professor, General Faculty, for three years, effective Aug. 25, 2002.

Farina Mir as Assistant Professor of History, for four academic years, effective Aug. 25, 2002.

Khalid S. Mohammad as Assistant Professor of Internal Medicine, for one year, effective Oct.1, 2002.

Brian A. Nosek as Assistant Professor of Psychology, for four academic years, effective Aug. 25, 2002.

Gregory S. Okin as Assistant Professor of Environmental Sciences, for four academic years, effective Aug. 25, 2002.

Eric M. Patashnik as Associate Professor of Politics, effective Aug. 25, 2002.

Anne Pfister as Research Assistant Professor of Chemistry, for one year, effective Sept. 25, 2002.

John E. Portmann as Assistant Professor, General Faculty, for three academic years, effective Aug. 25, 2002.

Dr. Dana L. Redick as Assistant Professor of Clinical Obstetrics and Gynecology, for three years, effective Sept. 1, 2002.

Hyekyun Rhee as Assistant Professor of Nursing, for three academic years, effective Aug. 25, 2002.

Dr. Eileen P. Ryan as Associate Professor of Clinical Psychiatric Medicine, for three years, effective Sept. 3, 2002.

Dr. Antoinette R. Saddler as Assistant Professor of Clinical Internal Medicine, for three years, effective Nov. 11, 2002, at an annual salary of $100,000.

Leonard W. Sandridge Jr., re-elected as Executive Vice President and Chief Operating Officer, for five years, effective July 1, 2003.

Nicolas Sihle as Assistant Professor of Anthropology, for four academic years, effective Aug. 25, 2002.

Lawrence M. Silverman as Professor of Clinical Pathology, for three years, effective Sept. 3, 2002.

Bethany A. Teachman as Assistant Professor of Psychology, for four academic years, effective Aug. 25, 2002.

Hualiang Teng as Research Assistant Professor of Civil Engineering, for three years, effective Aug. 25, 2002.

William B. Wilcox as Assistant Professor of Sociology, for four academic years, effective Aug. 25, 2002.

William J. Wilhelm as Professor of Commerce, effective Aug. 25, 2002.

Patrick J. Wilkie as Visiting Associate Professor of Commerce, for one academic year, effective Aug. 25, 2002.

Dr. Bradford B. Worrall as Assistant Professor of Clinical Neurology, for two years, effective June 25, 2002.

Giovanni Zangari as Heinz and Doris Wilsdorf Distinguished Research Associate Professor of Materials Science and Engineering, and Associate Professor of Materials Science and Engineering, for three academic years, effective Aug. 25, 2002.

Steven M. Zinder as Assistant Professor, General Faculty, for one academic year, effective Aug. 25, 2002.

CHANGE OF TITLE OF CHAIRHOLDER

Lisa A. Reilly from Horace W. Goldsmith Distinguished Teaching Professor in the Humanities to Professor of Architectural History, effective Aug. 24, 2002. (change)

PROMOTIONS

George S. (Yiorgos) Allayannis from Assistant Professor of Business Administration to Associate Professor of Business Administration, effective Nov. 25, 2002.

Tetsuya Iwasaki from Assistant Professor of Mechanical and Aerospace Engineering, to Associate Professor of Mechanical and Aerospace Engineering, for the period Oct. 25, 2002, through March 1, 2003.

RESIGNATIONS

Dr. Victoria Camerini, Associate Professor of Pediatrics, effective Dec. 31, 2002, to accept another position.

David Camerini, Associate Professor of Microbiology, effective Dec. 31, 2002, to accept another position.

Andrew D. Catling, Assistant Professor of Research in Microbiology, effective Aug. 30, 2002, to accept another position.

Dr. Lisa A. Cerilli, Assistant Professor of Pathology, effective Oct.31, 2002, for personal reasons.

Stephen B. Forlow, Assistant Professor of Research in Biomedical Engineering, effective Aug. 31, 2002, to accept another position.

Frederick M. Hess, Assistant Professor of Education, effective May 24, 2002, to accept another position.

Dr. Kathryn W. Kerkering, Associate Professor of Clinical Pediatrics, effective Nov. 30, 2002, for personal reasons.

Martha J. King, Assistant Professor, General Faculty, effective Sept. 6, 2002, to accept another position.

Patricia C. Kucker, Assistant Professor of Architecture, effective May 24, 2002, to accept another position.

George A. Kulik, Assistant Professor of Research in Microbiology, effective Sept. 11, 2002, to accept another position.

Qiubo Lei, Assistant Professor of Research in Pharmacology, effective Sept. 1, 2002, to accept another position.

Dr. Anthony J. Matthews, Assistant Professor of Clinical Anesthesiology, effective Sept. 11, 2002, to accept another position.

Denise L. Newman, Assistant Professor of Psychology, effective Aug. 24, 2002, to accept another position.

Wojciech Roszkowski as Kosciuszko Professor of Polish Studies and Professor, General Faculty, effective Aug. 24, 2002, for personal reasons.

RETIREMENTS

Linda R. Davies, Assistant Professor of Nursing, General Nursing Faculty, effective July 1, 2002. (change)

Dr. Gerald L. Mandell, Owen R. Cheatham Professor of the Sciences, effective Sept. 24, 2002.

Albert R. Turnbull, Professor of Law, effective July 31, 2002. (change)

APPOINTMENTS

Michael G. Glasgow as Director, Office of Sponsored Programs, for two years, effective July 24, 2002.

Ian W. Lord as Director, Leadership Development Center, for three years, effective July 1, 2000.

Jeffrey Plank as Associate Vice President, Research Enhancement, for three years, effective June 25, 2002. (change)

David A. Storm as Associate Athletics Director for Compliance, for the period Nov. 18, 2002, through June 24, 2004.

RE-APPOINTMENTS

Kanisha L. Adkins as Deputy Director, Equal Opportunity Programs, for one year, effective Nov. 25, 2002.

Julian M. Bivins Jr., as Assistant Vice President for Advancement Services, for three years, effective Sept. 1, 2002.

Margaret A. Browne as Associate General Counsel, for one year, effective Oct.25, 2002.

Stuart W. Connock as Executive Assistant to the President for State Governmental Relations, for one year, effective April 16, 2002.

Susan M. Davis as Associate General Counsel, for two years, effective Aug. 25, 2002.

Evelyn R. Fleming as Associate General Counsel, for one year, effective Oct.25, 2002.

Joan B. Fry as Special Assistant to the President, for five years, effective Feb. 15, 2003.

James S. Kennan as Associate Director, Virginia Health Policy Center, for the period Jan. 1, 2003, through June 30, 2004.

Alton A. Martin as Associate General Counsel, for two years, effective Aug. 25, 2002.

Linda S. McCormick as Director of Budget and Administration, for three years, effective June 30, 2001.

Nancy A. Rivers as Executive Assistant to the Vice President for Management and Budget and Director of State Governmental Relations, for three years, effective Aug. 26, 2002.

Karin Wittenborg as University Librarian, for five years, effective June 25, 2003.

Jennifer A. Wyss-Jones as Special Assistant to the Senior Vice President for Development, for three years, effective Oct.31, 2001.

ELECTION OF PROFESSOR EMERITUS

Dr. Gerald L. Mandell, Owen R. Cheatham Professor of the Sciences, effective Sept. 24, 2002.

Albert R. Turnbull, Professor of Law, effective July 31, 2002. (change)

DEATHS

Champ Clark, Lecturer, General Faculty, died Dec. 21, 2002.

Jeffrey K. Hadden, Professor of Sociology and Religious Studies, died Jan. 26, 2003.

H. Gordon Larew, Professor Emeritus of Civil Engineering, died Dec. 28, 2002.

Dr. William B. Looney, Professor Emeritus of Biomedical Engineering, died Oct.17, 2002.

Dr. William Parson, Henry B. Mulholland Professor of Medicine, died Nov. 25, 2002.

Lionel I. Rebhun, Commonwealth Professor Emeritus of Biology, died Aug. 29, 2002.

William Rotch, Johnson and Higgins Professor Emeritus of Business Administration, died Dec. 11, 2002.

Dr. Oscar A. Thorup Jr., Professor Emeritus of Internal Medicine, died Oct.21, 2002.

Theodore (Ted) R. Turner, Associate Professor of Studio Art, died Sept. 26, 2002.

Charles A. Vandersee, Associate Professor of English, died Jan. 2, 2003.


CURRENT ISSUE

© Copyright 2003 by the Rector and Visitors
of the University of Virginia

UVa Home Page UVa Events Calendar Top News UVa Home Page