May 30-June 12, 2003
Back Issues
IN THIS ISSUE
Forging the path to regenerative medicine
Digest -- U.Va. News Daily
Peace Corps rates U.Va. No. 1
Outstanding in their fields

Years of service

Davis is new Faculty Senate chairman, Childress next in line
Surgical system uses ‘bits and bytes’ to reduce trauma
Board of Visitors meetings
Reverie and reality: photographs by Rodney Smith
Career workshops for employees
Film society to show Kurosawa classics

Faculty Actions
from the May Board of Visitor’s meeting

ELECTIONS

Sydney H. Blair as Associate Professor of Creative Writing, General Faculty, for three academic years, effective Aug. 25, 2003.

Dr. Zhiguo Chu as Assistant Professor of Research in Internal Medicine, for one year, effective March 3, 2003.

Scott M. DeLong as Assistant Professor, General Faculty, for the period Feb. 25, 2003, through June 24, 2004.

Jon D’Errico as Assistant Professor of English, General Faculty, for three academic years, effective Aug. 25, 2003.

Dhirendra Sushilendra Katti as Assistant Professor of Orthopaedic Surgery, for three years, effective April 1, 2003.

Andrei V. Khokhlatchev as Assistant Professor of Pathology, for three years, effective March 1, 2003.

Dr. Guohong Li as Assistant Professor of Research in Internal Medicine, for two years, effective April 1, 2003.

Li Ma as Assistant Professor of Research in Microbiology, for one year, effective Feb. 19, 2003.

William B. McAllister as Assistant Professor, General Faculty, for three years, effective May 31, 2003.

Debra L. Nystrom as Associate Professor of English, General Faculty, for three academic years, effective Aug. 25, 2003.

Lisa M. Pastore as Assistant Professor of Research in Obstetrics and Gynecology, for three years, effective March 3, 2003.

Mercedes Q. Procaccini as Assistant Librarian, General Faculty, Alderman Library, for three years, effective June 25, 2003.

Patrick O. Riley as Associate Professor of Physical Medicine and Rehabilitation, for three years, effective March 1, 2003.

Lisa R. Spaar as Associate Professor of English, General Faculty, for three academic years, effective Aug. 25, 2003.

Ann E. (Betsy) Tucker as Assistant Professor of Drama, General Faculty, for three academic years, effective Aug. 25, 2003.

John O. Wheeler as Assistant Professor of Commerce, General Faculty, for two academic years, effective Aug. 25, 2003.

Alexander I. Zaika as Assistant Professor of Research in Internal Medicine, for one year, effective Feb. 18, 2003.

ELECTIONS OF CHAIRHOLDERS

Dr. Robert M. Carey as Harrison Distinguished Professor of Medicine, effective April 25, 2003. Dr. Carey will continue as University Professor, without term, Professor of Internal Medicine, without term, and Dean Emeritus.

Dr. Anita H. Clayton as David C. Wilson Professor of Psychiatry, effective March 25, 2003.

Anne A. Coughlin as O. M. Vicars Professor of Law, effective May 25, 2003.

Barry J. Cushman as Percy Brown, Jr., Professor of Law, without term, and F. Palmer Weber Research Professor of Civil Liberties and Human Rights, for three years, effective May 25, 2003.

John C. Harrison as David Lurton Massee, Jr., Professor of Law, without term, and Horace W. Goldsmith Research Professor of Law, for three years, effective May 25, 2003.

Dr. Klaus F. Ley as Harrison Medical Teaching Professor of Biomedical Engineering, effective Feb. 25, 2003.

Peter W. Low as Earle K. Shawe Professor of Employment Law, for three years, effective May 25, 2003.

M. Elizabeth Magill as John V. Ray Research Professor of Law, for three years, effective May 25, 2003.

Katharine E. Maus as James Branch Cabell Professor of English and American Literature, effective Aug. 25, 2003.

Glen O. Robinson as David and Mary Harrison Distinguished Professor of Law, effective May 25, 2003.

James E. Ryan as William L. Matheson and Robert M. Morgenthau Distinguished Professor of Law, for three years, effective May 25, 2003.

Herbert Tucker as John C. Coleman Professor of English, effective Aug. 25, 2003.

Nettie A. Woolhandler as William Minor Lile Professor of Law, effective May 25, 2003.

CHANGES OF TITLE OF CHAIRHOLDERS

Vincent A. Blasi from David Lurton Massee Jr., Professor of Law to James Madison Distinguished Professor of Law, effective May 25, 2003.

Dr. John D. Gazewood from Harrison Medical Teaching Assistant Professor of Generalist Medicine to Harrison Medical Teaching Associate Professor of Family Medicine, effective July 1, 2003.

Edmund W. Kitch from Joseph M. Hartfield Professor of Law to Mary and Daniel Loughran Professor of Law, without term, and E. James Kelly, Jr., Class of 1965 Research Professor of Law, for three years, effective May 25, 2003.

Michael J. Klarman from James Monroe Professor of Law to James Monroe Distinguished Professor of Law, effective May 25, 2003.

Dr. Cato T. Laurencin as Lillian T. Pratt Distinguished Professor of Orthopaedic Surgery, University Professor, and Professor of Biomedical Engineering, effective Jan. 25, 2003. (change)

David A. Martin from Henry L. and Grace Doherty Charitable Foundation Professor of Law to Warner-Booker Distinguished Professor of International Law, effective May 25, 2003.

Dr. Margaret E. Mohrmann from Harrison Medical Teaching Associate Professor of Generalist Medicine to Harrison Medical Teaching Associate Professor of Pediatrics, effective July 1, 2003.

John T. Monahan from David A. Harrison III Professor of Law, with term, to Class of 1941 Research Professor of Law, for three years, effective May 25, 2003.

George A. Rutherglen from O. M. Vicars Professor of Law to John Barbee Minor Distinguished Professor of Law, effective May 25, 2003.

Elizabeth S. Scott from Harrison Foundation Research Professor of Law, with term, to Joseph C. Carter Jr., Research Professor of Law, for three years, effective May 25, 2003.

Robert E. Scott from Lewis F. Powell Jr. Professor of Law, without term, and William L. Matheson and Robert M. Morgenthau Distinguished Professor of Law, with term, to David and Mary Harrison Distinguished Professor of Law and David A. Harrison III Professor of Law, effective May 25, 2003.

Paul B. Stephan, III, from Percy Brown Jr. Professor of Law to Lewis F. Powell Jr., Professor of Law, effective May 25, 2003.

G. Edward White, from John Barbee Minor Professor of Law and History to David and Mary Harrison Distinguished Professor of Law and Harrison Foundation Research Professor of Law, effective May 25, 2003.

PROMOTIONS

Dr. Emaad M. Abdel-Rahman from Assistant Professor of Clinical Internal Medicine to Associate Professor of Clinical Internal Medicine, for three years, effective July 1, 2003.

Dr. Mark F. Abel from Associate Professor of Orthopaedic Surgery, without term, and Associate Professor of Pediatrics, with term, to Professor of Orthopaedic Surgery, without term, and Professor of Pediatrics, for three years, effective July 1, 2003.

Dr. Alan P. Alfano from Assistant Professor of Clinical Physical Medicine and Rehabilitation to Associate Professor of Clinical Physical Medicine and Rehabilitation, for three years, effective July 1, 2003.

David T. Auble from Associate Professor of Biochemistry and Molecular Genetics, with term, to Associate Professor of Biochemistry and Molecular Genetics, without term, effective July 1, 2003.

Julie Bargmann from Associate Professor of Landscape Architecture, with term, to Associate Professor of Landscape Architecture, without term, effective Aug. 25, 2003.

Stuart S. Berr from Assistant Professor of Research in Radiology and Assistant Professor of Research in Biomedical Engineering to Associate Professor of Research in Radiology, for three years, and Associate Professor of Research in Biomedical Engineering, for three years, effective July 1, 2003.

Daniel J. Burke from Associate Professor of Biochemistry and Molecular Genetics to Professor of Biochemistry and Molecular Genetics, effective July 1, 2003.

Susan E. Burns from Assistant Professor of Civil Engineering to Associate Professor of Civil Engineering, effective Aug. 25, 2003.

Ming-Jer Chen from Associate Professor of Business Administration to Professor of Business Administration, effective Aug. 25, 2003.

Barry G. Condron from Assistant Professor of Biology to Associate Professor of Biology, effective Aug. 25, 2003.

Martin N. Davidson from Associate Professor of Business Administration, with term, to Associate Professor of Business Administration, without term, effective Aug. 25, 2003.

Dr. John M. Dent from Associate Professor of Internal Medicine, with term, to Associate Professor of Internal Medicine, without term, effective July 1, 2003.

Sarah P. Farrell from Assistant Professor of Nursing to Associate Professor of Nursing, effective Aug. 25, 2003.

Jessica R. Feldman from Associate Professor of English to Professor of English, effective Aug. 25, 2003.

Dr. Eugene F. Foley from Associate Professor of Surgery, with term, to Associate Professor of Surgery, without term, effective July 1, 2003.

Elizabeth Fowler from Associate Professor of English, with term, to Associate Professor of English, without term, effective Aug. 25, 2003.

James E. Freeman, from Associate Professor of Psychology, General Faculty, to Professor of Psychology, General Faculty, for three academic years, effective Aug. 25, 2003.

John W. Frick Jr., from Associate Professor of Drama to Professor of Drama, effective Aug. 25, 2003.

Laura Galloway from Assistant Professor of Biology to Associate Professor of Biology, effective Aug. 25, 2003.

Dr. John D. Gazewood from Assistant Professor of Family Medicine to Associate Professor of Family Medicine, for three years, effective July 1, 2003.

Carla B. Green from Assistant Professor of Biology to Associate Professor of Biology, effective Aug. 25, 2003.

Paul D. Halliday from Assistant Professor of History to Associate Professor of History, effective Aug. 25, 2003.

Dr. William W. Hammill from Assistant Professor of Clinical Pediatrics to Associate Professor of Clinical Pediatrics, for three years, effective July 1, 2003.

Walter F. Heinecke from Assistant Professor of Education to Associate Professor of Education, effective Aug. 25, 2003.

Cynthia H. Hoehler-Fatton from Assistant Professor of Religious Studies to Associate Professor of Religious Studies, effective Aug. 25, 2003.

Dr. William P. Irvin Jr., from Assistant Professor of Obstetrics and Gynecology to Associate Professor of Obstetrics and Gynecology, for three years, effective July 1, 2003.

Dr. Wael N. Jarjour from Assistant Professor of Clinical Internal Medicine to Associate Professor of Clinical Internal Medicine, for three years, effective July 1, 2003.

Eleanor Kaufman from Assistant Professor of English to Associate Professor of English, effective Aug. 25, 2003.

Masashi Kawasaki from Associate Professor of Biology to Professor of Biology, effective Aug. 25, 2003.

Dr. Meg G. Keeley from Assistant Professor of Clinical Pediatrics to Associate Professor of Clinical Pediatrics for three years, effective July 1, 2003.

Dr. John A. Kern from Assistant Professor of Surgery to Associate Professor of Surgery, for three years, effective July 1, 2003.

Adelaide Wilcox King from Assistant Professor of Commerce to Associate Professor of Commerce, effective Aug. 25, 2003.

Anne B. Kinney from Associate Professor of Asian and Middle Eastern Languages and Cultures to Professor of Asian and Middle Eastern Languages and Cultures, effective Aug. 25, 2003.

David E. Klein from Assistant Professor of Politics to Associate Professor of Politics, effective Aug. 25, 2003.

Eugene B. Kolomeisky from Assistant Professor of Physics to Associate Professor of Physics, effective Aug. 25, 2003.

Dr. Christopher M. Kramer from Associate Professor of Radiology, with term, and Associate Professor of Clinical Internal Medicine, with term, to Associate Professor of Radiology, without term, and Associate Professor of Clinical Internal Medicine, for three years, effective July 1, 2003.

Cheryl L. Krueger from Associate Professor of French, General Faculty, to Professor of French, General Faculty, for three academic years, effective Aug. 25, 2003.

Vyacheslav Krushkal from Assistant Professor of Mathematics to Associate Professor of Mathematics, effective Aug. 25, 2003.

James H. Lambert from Research Assistant Professor of Systems and Information Engineering to Research Associate Professor of Systems and Information Engineering, for three years, effective Aug. 25, 2003.

Victor E. Laubach from Assistant Professor of Research in Surgery to Associate Professor of Research in Surgery, for three years, effective July 1, 2003.

Jae K. Lee from Assistant Professor of Health Evaluation Sciences to Associate Professor of Health Evaluation Sciences, for four years, effective July 1, 2003.

Edward G. Lengel from Assistant Professor, General Faculty, to Associate Professor, General Faculty, for three years, effective Aug. 25, 2003.

Wei Li from Associate Professor of Business Administration, with term, to Associate Professor of Business Administration, without term, effective Aug. 25, 2003.

Zhi-Yun Li from Assistant Professor of Astronomy to Associate Professor of Astronomy, effective Aug. 25, 2003.

Stuart M. Lowson from Associate Professor of Anesthesiology, with term, to Associate Professor of Anesthesiology, without term, effective July 1, 2003.

Dr. James W. Mandell from Assistant Professor of Pathology to Associate Professor of Pathology, for three years, effective July 1, 2003.

Eric H. Maslen from Associate Professor of Mechanical and Aerospace Engineering to Professor of Mechanical and Aerospace Engineering, effective Aug. 25, 2003.

Charles T. Mathewes from Assistant Professor of Religious Studies to Associate Professor of Religious Studies, effective Aug. 25, 2003.

Farzaneh M. Milani from Associate Professor of Asian and Middle Eastern Languages and Cultures to Professor of Asian and Middle Eastern Languages and Cultures, effective Aug. 25, 2003.

John F. Miller from Associate Professor of Classics to Professor of Classics, effective Aug. 25, 2003.

Dr. Mark D. Miller from Associate Professor of Orthopaedic Surgery, with term, to Associate Professor of Orthopaedic Surgery, without term, effective July 1, 2003.

Jennifer L. Mnookin from Associate Professor of Law, with term, to Professor of Law, effective Aug. 25, 2003.

Suzanne M. Moenter from Associate Professor of Internal Medicine, with term, and Associate Professor of Cell Biology, with term, to Associate Professor of Internal Medicine, without term, and Associate Professor of Cell Biology, for three years, effective July 1, 2003.

Caleb E. Nelson from Associate Professor of Law, with term, to Professor of Law, effective Aug. 25, 2003.

Kenneth S. Nelson from Associate Professor of Physics to Professor of Physics, effective Aug. 25, 2003.

Matthew Neurock from Associate Professor of Chemical Engineering to Professor of Chemical Engineering, effective Aug. 25, 2003.

Dr. Jennifer E. O'Flaherty from Assistant Professor of Anesthesiology and Assistant Professor of Clinical Pediatrics to Associate Professor of Anesthesiology, for three years, and Associate Professor of Clinical Pediatrics, for three years, effective July 1, 2003.

Dr. Thomas N. Pajewski from Assistant Professor of Clinical Anesthesiology and Assistant Professor of Neurosurgery to Associate Professor of Clinical Anesthesiology, for three years, and Associate Professor of Neurosurgery, for three years, effective July 1, 2003.

Lisa A. Palmer from Assistant Professor of Research in Pediatrics and Assistant Professor of Research in Anesthesiology to Associate Professor of Research in Pediatrics, for three years, and Associate Professor of Research in Anesthesiology, for three years, effective July 1, 2003.

John G. (Frank) Papovich from Associate Professor, General Faculty, to Professor, General Faculty, for three years, effective Aug. 25, 2003.

John V. Pepper from Assistant Professor of Economics to Associate Professor of Economics, effective Aug. 25, 2003.

Dr. Christine M. Peterson from Assistant Professor of Clinical Obstetrics and Gynecology to Associate Professor of Clinical Obstetrics and Gynecology, for three years, effective July 1, 2003.

Lin Pu from Associate Professor of Chemistry to Professor of Chemistry, effective Aug. 25, 2003.

Kamilini Ramdas from Assistant Professor of Business Administration to Associate Professor of Business Administration, effective Aug. 25, 2003.

Dr. Robert C. Reiser from Assistant Professor of Clinical Emergency Medicine to Associate Professor of Clinical Emergency Medicine, for three years, effective July 1, 2003.

Dr. Robert G. Sawyer from Associate Professor of Surgery, with term, to Associate Professor of Surgery, without term, effective July 1, 2003.

Dr. Worthington G. Schenk III, from Associate Professor of Clinical Surgery, with term, to Professor of Clinical Surgery, for three years, effective July 1, 2003.

Dr. Mark E. Shaffrey from Associate Professor of Clinical Neurosurgery, with term, to Professor of Clinical Neurosurgery, for three years, effective July 1, 2003.

Dr. Nina J. Solenski from Assistant Professor of Neurology to Associate Professor of Neurology, for three years, effective July 1, 2003.

Dr. Richard D. Stevenson from Associate Professor of Pediatrics to Professor of Pediatrics, effective July 1, 2003.

Dr. Russell H. Swerdlow from Assistant Professor of Neurology to Associate Professor of Neurology, for three years, effective July 1, 2003.

Patricia M. Tereskerz from Assistant Professor of Research in Medical Education to Associate Professor of Research in Medical Education, for three years, effective July 1, 2003.

Antoinette R. Thomas from Assistant Professor of Education, General Faculty, to Associate Professor of Education, General Faculty, for three academic years, effective Aug. 25, 2003.

Dr. Jonathon D. Truwit from E. Cato Drash Associate Professor of Pulmonary Medicine and Associate Professor of Internal Medicine to E. Cato Drash Professor of Pulmonary Medicine and Professor of Internal Medicine, effective July 1, 2003.

Pamela D. Tucker from Assistant Professor of Education to Associate Professor of Education, effective Aug. 25, 2003.

Sarah E. Turner from Assistant Professor of Education to Associate Professor of Education, effective Aug. 25, 2003.

William F. Walker from Assistant Professor of Biomedical Engineering to Associate Professor of Biomedical Engineering, effective Aug. 25, 2003.

Weiqing Wang from Associate Professor of Mathematics, with term, to Associate Professor of Mathematics, without term, effective Aug. 25, 2003.

Dr. Kevin S. Wei from Assistant Professor of Internal Medicine to Associate Professor of Internal Medicine, for three years, effective July 1, 2003.

Dr. Robert P. Wilder from Assistant Professor of Physical Medicine and Rehabilitation to Associate Professor of Physical Medicine and Rehabilitation, for four years, effective July 1, 2003.

Barbara Haley Wixom from Assistant Professor of Commerce to Associate Professor of Commerce, effective Aug. 25, 2003.

Dr. Mark T. Worthington from Assistant Professor of Internal Medicine to Associate Professor of Internal Medicine for four years, effective July 1, 2003.

Dr. Jeffrey S. Young from Associate Professor of Surgery, with term, and Associate Professor of Health Evaluation Sciences, with term, to Associate Professor of Surgery, without term, and Associate Professor of Health Evaluation Sciences, without term, effective July 1, 2003.

Dr. Zhiyi Zuo from Assistant Professor of Anesthesiology to Associate Professor of Anesthesiology for three years, effective July 1, 2003.

RESIGNATIONS

Andrew M. Cohen, Assistant Professor of Economics, effective May 24, 2003, to accept another position.

Scott A. Coonrod, Assistant Professor of Research in Cell Biology, effective March 31, 2003, to accept another position.

Stephen M. Dickey, Assistant Professor of Slavic Languages and Literatures, effective May 24, 2003, to accept another position.

Mary Jane Kelley, Assistant Professor of Medical Education in Internal Medicine, effective April 17, 2003, for personal reasons.

Jinill Kim, Assistant Professor of Economics, effective May 24, 2003, to accept another position.

Helene M. Massam, Professor of Statistics, effective May 24, 2003, to accept another position.

Dr. Gale A. McCarty, Professor of Clinical Internal Medicine, effective June 30, 2003, for personal reasons.

Farina Mir, Assistant Professor of History, effective May 24, 2003, for personal reasons.

Tejumola Olaniyan, Professor of English, effective May 24, 2003, to accept another position.

Eleanor A. Sparagana, Assistant Professor, General Faculty, effective March 20, 2003, for personal reasons.

RETIREMENTS

Lawrence A. Groves, Assistant Professor, General Faculty, effective June 1, 2003.

Staige D. Blackford, Assistant Professor, General Faculty, effective June 30, 2003. (change)

APPOINTMENTS

Virginia H. Evans as Assistant Vice President for Integrated Systems Deployment and Support, for three years, effective March 28, 2003.

Theodore H. (Ted) Genoways as Editor, Virginia Quarterly Review, for five years, effective July 1, 2003.

Carolyn S. (Carol) Wood as Interim Assistant Vice President for University Relations, for one year, effective Dec. 25, 2002.

REAPPOINTMENT

Ian W. Lord as Director, Leadership Development Center, for three years, effective July 1, 2003.

DEATHS

Frank W. Finger, Alumni Professor Emeritus of Psychology, died March 31, 2003.

Murdock D. (Don) MacInnis, Associate Professor Emeritus of Music, died April 20, 2003.

James W. Ogilvie, Jr., Associate Professor of Biochemistry, died April 12, 2003.

Jacques J. Rappaport, Associate Professor of Biology, died March 16, 2003.




CURRENT ISSUE

© Copyright 2003 by the Rector and Visitors
of the University of Virginia

UVa Home Page UVa Events Calendar Top News UVa Home Page