Oct. 15-28, 2004
Back Issues
IN THIS ISSUE
'Tremendous,' 'Smart,' 'Pragmatic'
Access UVa: The door's open
University presidents make the case for charter
Digest
Insurance costs going up, but health coverage to expand
Ann Lee Brown gives $10.5 million to U.Va.
Board in tune with U.Va.-Wise, thanks to Smiddy
Faculty Actions from the Oct. BOV meeting
Thanks to Charlottesville families
Film festival examines reel 'Speed'
NYT columnist, others, to discuss election

Whiteness exhibit to open its only East Coast showing

Gies to speak at fall program
Taking stock of Virginia mountain streams

 

Faculty Actions from the Oct. BOV Meeting

ELECTIONS

Dr. Vincent Arlet as Associate Professor of Orthopaedic Surgery, effective July 26, 2004.

Anthony J. Baglioni, Jr., as Assistant Professor of Commerce, General Faculty, for two academic years, effective Aug. 25, 2004.

Donna L. Barnd as Assistant Professor of Research in Health Evaluation Sciences, for three years, effective May 1, 2004.

Andrea Bauchowitz as Assistant Professor of Clinical Psychiatric Medicine, for the period June 25, 2004, through Jan. 24, 2005.

Kai-Uwe Bux as Assistant Professor of Mathematics, for four academic years, effective Aug. 25, 2004.

Anselmo G. Canfora as Assistant Professor of Architecture, for three academic years, effective Aug. 25, 2004.

Dr. Helen P. Cathro as Assistant Professor of Pathology, for three years, effective July 1, 2004.

Michele P. Claibourn as Assistant Professor of Politics, for four academic years, effective Aug. 25, 2004.

Nancy L. Deutsch as Assistant Professor of Education, for three academic years, effective Aug. 25, 2004.

Sara Dexter as Assistant Professor of Education, for three academic years, effective Aug. 25, 2004.

Dr. Geir L. Elgjo as Assistant Professor of Anesthesiology, for one year, effective July 1, 2004.

Dr. Christopher M. Gaskin as Assistant Professor of Clinical Radiology, for three years, effective July 1, 2004.

Brie Gertler as Associate Professor of Philosophy, effective Aug. 25, 2004.

Elizabeth M. Gushee as Assistant Librarian, General Faculty, Fiske Kimball Fine Arts Library, for one year, effective June 25, 2004.

Charles J. Hadlock as Associate Professor of Commerce, effective Aug. 25, 2004.

Dr. Keri K. Hall as Assistant Professor of Internal Medicine, for two years, effective July 1, 2004.

Martien A. Halvorson-Taylor as Acting Assistant Professor of Religious Studies, for one academic year, effective Aug. 25, 2004.

Jay N. Hertel as Assistant Professor of Education, for three academic years, effective Aug. 25, 2004.

Pensri Ho as Assistant Professor of American Studies and Anthropology, for four academic years, effective Aug. 25, 2004.

Paul S. Hoffman as Associate Professor of Internal Medicine, for two years, effective July 1, 2004.

Peter E. Hook as Professor of Asian and Middle Eastern Languages and Cultures, General Faculty, for one academic year, effective Aug. 25, 2004.

Dr. James P. Hummel as Assistant Professor of Internal Medicine, for three years, effective July 1, 2004.

Dr. John A. Jane, Jr., as Assistant Professor of Neurosurgery, for three years, effective July 1, 2004.

Dr. Amir A. Jazaeri as Assistant Professor of Obstetrics and Gynecology, for three years, effective July 1, 2004.

Dr. Bankole A. Johnson as Professor of Psychiatric Medicine, effective Sept. 1, 2004.

Dr. Katherine W. Kent as Assistant Professor of Clinical Obstetrics and Gynecology, for three years, effective July 1, 2004.

Sketch: Virginia Commonwealth University: B.A., 1994; University of Virginia: M.D., 1998; Physician, Family Health Centers: 2003-2004; Physician, Carolina's Women's Center, P.A., 2002-2003; Resident/Chief Resident, Duke University: 1998-2002.

Dr. Bradley W. Kesser as Assistant Professor of Otolaryngology – Head and Neck Surgery, for three years, effective July 1, 2004.

Glenn P. Kessler as Assistant Professor, General Faculty, for one year, effective July 25, 2004.

Dr. Rebecca S. Kightlinger as Assistant Professor of Clinical Obstetrics and Gynecology, for three years, effective July 1, 2004.

Dr. Vladimir A. Kryzhanovski as Assistant Professor of Medical Education in the Office of International Health, for three years, effective June 25, 2004.

Craig E. Lefanowicz as Assistant Professor of Commerce, for three academic years, effective Aug. 25, 2004.

Marcy J. Linton as Assistant Professor of Drama, for four academic years, effective Aug. 25, 2004.

Jenny V. Lovell as Assistant Professor of Architecture, for three academic years, effective Aug. 25, 2004.

Jeffrey J. Lysiak as Assistant Professor of Research in Urology, for the period July 1, 2004, through Nov. 25, 2005.

Jeremy J. Marcel as Assistant Professor of Commerce, for three academic years, effective Aug. 25, 2004.

Christian W. McMillen as Acting Assistant Professor of American Studies and History, for one academic year, effective Aug. 25, 2004.

Ms. Irina Mitrea as Assistant Professor of Mathematics, for the period July 1, 2004, through May 24, 2008.

Margarita Nafpaktitis as Assistant Professor of Slavic Languages and Literatures, for four academic years, effective Aug. 25, 2004.

John W. Nemec as Acting Assistant Professor of Religious Studies, for one academic year, effective Aug. 25, 2004.

Selina Noramly as Assistant Professor of Medical Education in Biochemistry and Molecular Genetics, for three years, effective June 7, 2004.

Dr. Christopher J. Northup as Assistant Professor of Surgery, for three years, effective July 1, 2004.

Shigehiro Oishi as Assistant Professor of Psychology, for four academic years, effective Aug. 25, 2004.

Dr. Christopher H. Parsons as Assistant Professor of Research in Internal Medicine, for one year, effective July 1, 2004.

Erika L. P. Pierce as Assistant Professor, General Faculty, for one year, effective May 25, 2004.

Dr. William M. Plonk, Jr., as Assistant Professor of Clinical Internal Medicine, for one year, effective June 1, 2004.

Michael J. Puri as Assistant Professor of Music, for four academic years, effective Aug. 25, 2004.

Michael C. Rasbury as Assistant Professor of Drama, for four academic years, effective Aug. 25, 2004.

Dr. Khaled J. Saleh as Associate Professor of Orthopaedic Surgery, effective July 12, 2004.

Dr. Matthew M. Salomone as Assistant Professor of Clinical Anesthesiology, for one year, effective July 1, 2004.

Saras Sarasvathy as Associate Professor of Business Administration, for five academic years, effective Aug. 25, 2004.

Carola Schenone as Assistant Professor of Commerce, for three academic years, effective Aug. 25, 2004.

Dr. Jason P. Sheehan as Assistant Professor of Neurosurgery, for three years, effective July 1, 2004.

Marie F. Shoffner as Associate Professor of Education, effective Aug. 25, 2004.

Tina Stanton-Chapman as Assistant Professor of Education, for three academic years, effective Aug. 25, 2004.

Dr. Edward B. Stelow as Assistant Professor of Pathology, for three years, effective July 1, 2004.

Louann W. Stylianopoulos as Assistant Librarian, General Faculty, Alderman Library, for one year, effective June 25, 2004.

Nathan Swami as Assistant Professor of Electrical and Computer Engineering, General Faculty, for the period April 25, 2004, through June 24, 2007.

Dr. Joel D. Temple as Assistant Professor of Pediatrics, for three years, effective July 1, 2004.

Jennifer Tsien as Assistant Professor of French Language and Literature, for four academic years, effective Aug. 25, 2004.

Francis E. Warnock as Visiting Associate Professor of Business Administration, for one academic year, effective Aug. 25, 2004.

Steven S. Wasserman as Associate Professor of Research in Medical Education, for two years, effective June 25, 2004.

Patrick J. Wilkie as Associate Professor of Commerce, General Faculty, for three academic years, effective Aug. 25, 2004.

Keith A. Williams as Assistant Professor of Physics, for four academic years, effective Aug. 25, 2004.

William D. Williams as Associate Professor of Architecture, for three academic years, effective Aug. 25, 2004.

Eric R. Young as Assistant Professor of Economics, for four academic years, effective Aug. 25, 2004.

CHANGE IN THE TITLE OF THE ELECTION OF MS. LAKSHMI SREEDHARAN NAIR

Lakshmi Sreedharan Nair as Assistant Professor of Research in Orthopaedic Surgery, for the period March 10, 2004, through Sept. 29, 2004. (change)

Election of Chairholders

Shahid L. Ansari as Eleanor F. and Philip G. Rust Professor of Business Administration, for the period Aug. 25, 2004, through Dec. 24, 2004.

Dr. Vincent Arlet as Warren G. Stamp Associate Professor of Orthopaedic Surgery, for five years, effective Aug. 25, 2004.

Brian H. Balogh as Mayo Distinguished Teaching Associate Professor, for three years, effective Aug. 25, 2004.

Dr. James P. Bennett, Jr., as Arthur and Margaret Ebbert Professor of Medical Science, effective Aug. 25, 2004.

Carolyn M. Callahan as Commonwealth Professor of Education, effective Aug. 25, 2004.

Dr. Martha A. Carpenter as J. Francis Dammann Associate Professor of Pediatric Cardiology, effective July 1, 2004.

Dr. Raymond A. Costabile as Associate Professor of Urology, without term, and Jay Y. Gillenwater Associate Professor of Urology, for five years, effective July 12, 2004.

Mark W. Edmundson as Daniels Family Distinguished Teaching Professor of Arts and Sciences, for three years, effective Aug. 25, 2004.

Dr. Benjamin M. Gaston as Ivy Foundation Distinguished Professor of Pediatrics, effective Aug. 25, 2004.

Daniel P. Hallahan as Charles S. Robb Professor of Education, effective Aug. 25, 2004.

Marcia A. Invernizzi as Edmund H. Henderson Professor of Education, effective Aug. 25, 2004.

Mary Jo Hatch as C. Coleman McGehee Eminent Scholars Research Professor of Banking and Commerce, effective Aug. 25, 2004.

Alexander B. Horniman as Killgallon Ohio Art Professor of Business Administration, effective Aug. 25, 2004.

Julia D. Mahoney as David H. Ibbeken '71 Research Associate Professor of Law, for three years, effective May 25, 2004.

Jennifer L. Mnookin as Barron F. Black Research Professor of Law, for three years, effective May 25, 2004.

Caleb E. Nelson as Albert Clark Tate, Jr., Professor of Law, for three years, effective May 24, 2004.

Richard G. Netemeyer as Ralph A. Beeton Professor of Free Enterprise, effective Aug. 25, 2004.

Imanol Ordorika as Frank Talbott, Jr., Visiting Professor of Education, for one academic year, effective Aug. 25, 2004.

Sankaran Venkataraman as MasterCard Professor of Business Administration, effective Aug. 25, 2004.

Changes of Title of Chairholders

Ming-Jer Chen from Bigelow Research Professor of Business Administration to Leslie E. Grayson Professor of Business Administration, effective Aug. 25, 2004.

Robert M. Conroy from Paul M. Hammaker Professor of Business Administration to J. Harvie Wilkinson, Jr., Professor of Business Administration, effective Aug. 25, 2004.

Kim A. Forde-Mazrui from Barron F. Black Research Professor of Law to Justice Thurgood Marshall Research Professor of Law, for three years, effective May 25, 2004.

Dr. Howard P. Gutgesell, Jr., from J. Francis Dammann Professor of Pediatric Cardiology to Professor of Pediatrics, effective June 30, 2004.

Dr. John C. Marshall from Arthur and Margaret Ebbert Professor of Medical Science to Andrew D. Hart Professor of Internal Medicine, effective May 25, 2004.

Sidney M. Milkis from James Hart Professor of Government to White Burkett Miller Professor of Government and Foreign Affairs, effective Aug. 25, 2004.

R. Jahan Ramazani from Mayo Distinguished Teaching Professor to William R. Kenan, Jr., Professor of English, effective Aug. 25, 2004.

Dr. W. Michael Scheld from Wyeth-Ayerst Professor of Infectious Diseases to Bayer Corporation-Gerald L. Mandell Professor of Internal Medicine, effective Aug. 25, 2004.

CHANGE IN THE PROMOTION OF DR. PAMELA A. ROSS

Dr. Pamela A. Ross from Assistant Professor of Clinical Emergency Medicine and Assistant Professor of Clinical Pediatrics to Associate Professor of Clinical Emergency Medicine and Associate Professor of Clinical Pediatrics, for three years, effective July 1, 2004.

CHANGE IN THE TITLE OF THE PROMOTION OF DANIEL T. WILLINGHAM

Daniel T. Willingham from Associate Professor of Psychology to Professor of Psychology, effective Aug. 25, 2004.

RESIGNATIONS

Wallace D. Best, Assistant Professor of Religious Studies, effective May 24, 2004, to accept another position.

Keonya C. Booker, Assistant Professor, General Faculty, effective June 18, 2004, to accept another position.

Dr. C. Joon Choi, Assistant Professor of Internal Medicine, effective June 30, 2004, to accept another position.

Dr. Kyo U. Chu, Assistant Professor of Surgery, effective May 31, 2004, to accept another position.

John R. Culbreth, Assistant Professor of Education, effective May 24, 2004, to accept another position.

W. Taylor Fain, III, Assistant Professor, General Faculty, effective July 23, 2004, to accept another position.

Othman Ghribi, Assistant Professor of Research in Pathology, effective June 25, 2004, to accept another position.

Jack L. Goldsmith, Professor of Law, effective May 24, 2004, to accept another position.

Dr. Carlos F. Gomez, Associate Professor of Internal Medicine, effective May 3, 2004, to accept another position.

Shelley A. Huffstutler, Associate Professor of Nursing, General Nursing Faculty, effective May 24, 2004, for personal reasons.

Dr. Yuqing Huo, Assistant Professor of Research in Biomedical Engineering, effective July 24, 2004, to accept another position.
|
Dr. Abdallah G. Kfoury, Associate Professor of Clinical Internal Medicine, effective July 7, 2004, to accept another position.

Dr. Marc P. Michalsky, Assistant Professor of Surgery, effective May 15, 2004, to accept another position.

John C. Pinheiro, Assistant Professor, General Faculty, effective Aug. 2, 2004, to accept another position.

Dr. Steven Pirttima, Assistant Professor of Clinical Radiology, effective June 18, 2004, to accept another position.

Dr. Colleen A. Raymond, Assistant Professor of Clinical Obstetrics and Gynecology, effective May 1, 2004, to accept another position.

Audrey E. Snyder, Assistant Professor of Nursing, General Nursing Faculty, effective May 24, 2004, for personal reasons.

Dr. David J. Spinosa, Associate Professor of Radiology, effective Sept. 17, 2004, to accept another position.

Matei N. Stroila, Assistant Professor of Research in Neurosurgery, effective Aug. 2, 2004, for personal reasons.

Hualiang Teng, Research Assistant Professor of Civil Engineering, effective Aug. 1, 2004, to accept another position.

Carol C. Yeakey, Professor of Education, effective July 1, 2004, to accept another position.

RETIREMENTS

Dr. Robert A. Jahrsdoerfer, Professor of Clinical Otolaryngology – Head and Neck Surgery, effective Sept. 30, 2004.

James S. Kennan, Assistant Professor, General Medical Faculty, effective Aug. 31, 2004.

APPOINTMENTS

James H. Aylor as Interim Dean, School of Engineering and Applied Science, for one semester, effective Aug. 25, 2004.

Roseanne M. Ford as Associate Vice President for Research and Graduate Studies, for five years, effective May 25, 2004.

Charles M. Grisham as Director, Student Systems Project, for three years, effective Aug. 25, 2004.

Carolyn S. (Carol) Wood as Assistant Vice President for University Relations, for three years, effective April 25, 2004.

RE-APPOINTMENTS

David W. Breneman as Dean, Curry School of Education, for the period July 1, 2005, through June 24, 2007.

Mark E. Fletcher as Director of Intramural and Recreational Sports, for one year, effective June 25, 2004.

Bradford K. Holland as Interim Director of Equal Opportunity Programs, for the period July 25, 2004, through Oct. 24, 2004, or until a director is hired. Mr. Holland will continue as Ombudsman and ADA Coordinator through Nov. 10, 2006.

Richard C. Kast as Associate General Counsel, for three years, effective Jan. 1, 2004.

Warren T. Leback as Capital Budget Manager, for three years, effective Sept. 25, 2004.

H. E. (Penny) Rue as Dean of Students, for five years, effective July 25, 2004.

CHANGE IN THE DATE OF THE RE-APPOINTMENT OF MR. PAUL E. NORRIS, JR.

Paul E. Norris, Jr., as Chief of Police, for the period Aug. 6, 2004, through Aug. 24, 2007.

ELECTION OF PROFESSOR EMERITUS

Dr. Robert A. Jahrsdoerfer, Professor of Clinical Otolaryngology – Head and Neck Surgery, effective Sept. 30, 2004.

DEATHS

John C. Fletcher, Professor Emeritus of Biomedical Ethics in Internal Medicine, died May 27, 2004. Mr. Fletcher was a member of the faculty from 1987 until his retirement in 1999.

Prahaban K. Kabir, Professor Emeritus of Physics, died Aug. 29, 2004. Mr. Kabir was a member of the faculty from 1970 until his retirement in 1998.

Dr. Benjamin C. Sturgill, Professor Emeritus of Pathology, died June 13, 2004. Dr. Sturgill was a member of the faculty from 1964 until his retirement in 2003.

Calvin Woodard, Henry L. and Grace Doherty Charitable Foundation Professor Emeritus of Law, died Aug. 29, 2004.


CURRENT ISSUE

© Copyright 2004 by the Rector and Visitors
of the University of Virginia

UVa Home Page UVa Events Calendar Top News UVa Home Page