Feb. 11- 24, 2005
Vol. 35, Issue 3
Back Issues
IN THIS ISSUE
BOV addresses tuition, maintenance spending
Judge wins University's top honor in law
Graduation speakers selected
Digest
Faculty actions
Committee works to make grounds safer
Three-decade-old promise fulfilled
Balogh is a model citizen for diversity
Don't panic - Teachman can help
Visiting artist exhibits 'Dwellings'
Black women's leadership forum set for Feb. 19
Technology Fair showcases latest gadgets
Drama students experiment with theater

 

 

Faculty Actions
from the February Board of Visitors meeting

ELECTIONS

Shamsuddin Adakkai-Kadavathu as Assistant Professor of Clinical Radiation Oncology, for three years, effective Aug. 9, 2004.

Dr. Abdullah M. Al-Osaimi as Assistant Professor of Clinical Internal Medicine, for the period Oct. 1, 2004, through June 30, 2006.

Dr. George Bamias as Assistant Professor of Research in Internal Medicine, for three years, effective Sept. 15, 2004.

Emily J. Blanchard as Assistant Professor of Economics, for four academic years, effective Aug. 25, 2004.

Aaron S. Bloomfield as Assistant Professor, General Faculty, for three academic years, effective Aug. 25, 2004.

Dr. Charles H. Brooks as Associate Professor of Clinical Internal Medicine, for three years, effective Oct. 1, 2004.

Dr. R. Cartland Burns as Associate Professor of Surgery, for three years, effective Sept. 1, 2004.

Federico Ciliberto as Assistant Professor of Economics, for four academic years, effective Aug. 25, 2004.

Theodore J. Crackel as Professor, General Faculty, for five years, effective Aug. 25, 2004.

Janet V. Cross as Assistant Professor of Research in Pathology, for three years, effective Oct. 1, 2004.

Theresa S. Drought as Assistant Professor of Nursing, for three academic years, effective Aug. 25, 2004.

Dr. Karen D. Fairchild
as Associate Professor of Clinical Pediatrics, for three years, effective Sept. 1, 2004.

Jennifer M. Farver as Acting Assistant Professor of Systems and Information Engineering, for one year, effective Aug. 25, 2004.

Cynthia F. Gasman as Assistant Professor of Commerce, General Faculty, for two academic years, effective Aug. 25, 2004

Dr. Robert B. Goldstein as Associate Professor of Clinical Anesthesiology, for three years, effective Sept. 25, 2004.

Matthew J. Gurka as Assistant Professor of Health Evaluation Sciences, for three years, effective Aug. 2, 2004.

Rebecca B. Harmon as Assistant Professor, General Nursing Faculty, for one academic year, effective Aug. 25, 2004.

Claudrena N. Harold as Assistant Professor of History and African-American Studies, for four academic years, effective Aug. 25, 2004.

Joseph G. Hylton as Visiting Professor of History and Law, for one academic year, effective Aug. 25, 2004.

Dijana Jakelic as Visiting Assistant Professor of Mathematics, for one semester, effective Jan. 10, 2005.

Maya Jasanoff as Assistant Professor of History, for four academic years, effective Aug. 25, 2004.

Dr. Karin A. Johnson as Assistant Professor of Clinical Internal Medicine, for one year, effective Aug. 1, 2004.

Werner Jung as Max Kade Distinguished Visiting Professor, for the period Aug. 25, 2004, through Jan. 9, 2005.

Dr. Naomi L. Katz as Assistant Professor of Clinical Obstetrics and Gynecology, for three years, effective Aug. 2, 2004.

Dr. Susan L. Lashley as Assistant Professor of Obstetrics and Gynecology, for three years, effective Oct. 15, 2004.

Kathryn S. Laughon as Assistant Professor of Nursing, for three academic years, effective Aug. 25, 2004.

Norbert Leitinger as Assistant Professor of Pharmacology, for three years, effective Sept. 8, 2004.

Lei Liu as Assistant Professor of Health Evaluation Sciences, for three years, effective Aug. 25, 2004.

Breyette L. Lorntz as Assistant Professor of Research in Internal Medicine, for two years, effective Nov. 25, 2004.

Dr. Jennifer R. Marks as Assistant Professor of Clinical Internal Medicine, for three years, effective Aug. 1, 2004.

John D. Maybee as Associate Professor, General Faculty, for three academic years, effective Aug. 25, 2004.

Dr. Mary G. McMasters as Assistant Professor of Clinical Internal Medicine, for three years, effective Dec. 6, 2004.

Amalia R. Miller as Assistant Professor of Economics, for four
academic years, effective Aug. 25, 2004.

G. Wilson Miller as Assistant Professor of Research in Radiology, for
one year, effective May 25, 2004.

Dean A. Nieusma as Assistant Professor, General Faculty, for two
academic years, effective Aug. 25, 2004.

Jeffrey K. Olick as Associate Professor of Sociology, for four academic years, effective Aug. 25, 2004.

Victoria J. Olwell as Assistant Professor of English, for the period
Jan. 10, 2005, through May 24, 2008.

Shayn M. Peirce-Cottler as Assistant Professor of Biomedical Engineering, for three years, effective Aug. 10, 2004.

Ignacio Provencio as Associate Professor of Biology, effective Nov. 25, 2004.

Brian K. Reuter as Assistant Professor of Research in Internal Medicine, for three years, effective Sept. 1, 2004.

Dr. Mitchell H. Rosner as Assistant Professor of Internal Medicine, for three years, effective Aug. 1, 2004.

Mark M. Ross as Associate Professor of Research in Urology, for one year, effective Aug. 1, 2004.

Todd M. Scanlon as Assistant Professor of Environmental Sciences, for four academic years, effective Aug. 25, 2004.

David J. Schlesinger as Assistant Professor of Research in Neurosurgery, for the period Sept. 20, 2004, through Aug. 14,
2005.

Ke Sheng as Assistant Professor of Clinical Radiation Oncology, for three years, effective Sept. 21, 2004.

Dr. Yun (Michael) Shim as Assistant Professor of Clinical Internal Medicine, for three years, effective Aug. 1, 2004.

William M. Shobe as Professor, General Faculty, for three years, effective Sept. 1, 2004.

Dr. Costi D. Sifri as Assistant Professor of Internal Medicine, for two years, effective Oct. 15, 2004.

Jill K. Slack-Davis as Assistant Professor of Microbiology, for one year, effective Sept. 1, 2004.

David M. Smalley as Assistant Professor of Research in Biomedical Engineering, for one year, effective Aug. 1, 2004.

Mary Lou Soffa as Professor of Computer Science, effective Aug. 25, 2004.

William A. Soffa as Professor of Materials Science and Engineering, effective Aug. 25, 2004.

Dr. Angela R. Stiltner as Assistant Professor of Clinical Internal Medicine, for one year, effective Oct. 11, 2004.

Dr. Danja Strumper as Assistant Professor of Clinical Anesthesiology, for one year, effective Oct. 1, 2004.

Luis F. Tejedo-Herrero as Acting Assistant Professor of Spanish, for one academic year, effective Aug. 25, 2004.

Robert O. Thomas as Assistant Librarian, General Faculty, Alderman Library, for the period Sept. 25, 2004, through June 30, 2006.

Dorothy F. Tullmann as Assistant Professor of Nursing, for three academic years, effective Aug. 25, 2004.

Xiaohui (Amanda) Wang as Assistant Professor of Statistics, for four academic years, effective Aug. 25, 2004.

Donna J. Webb as Assistant Professor of Research in Cell Biology, for one year, effective Jan. 25, 2004.

Dr. Geoffrey R. Weiss as Professor of Internal Medicine, effective Nov. 8, 2004.

Bettina Winckler as Assistant Professor of Neuroscience, for three years, effective Sept. 1, 2004.

Dr. Chun Xue as Assistant Professor of Research in Internal Medicine, for one year, effective Oct. 13, 2004.

Suzanne M. Ziesmann as Assistant Professor of Research in Internal Medicine, for one year, effective Sept. 1, 2004.

CHANGE IN THE TITLE OF THE ELECTION OF DR. BANKOLE A. JOHNSON

Dr. Bankole A. Johnson as Professor of Psychiatric Medicine and Professor of Neuroscience, effective Sept. 1, 2004.

CHANGE IN THE EFFECTIVE DATE AND SALARY OF THE ELECTION OF MS. ERIKA L. DAY

Erika L. Dayas Assistant Librarian, General Faculty, Alderman Library, for three years, effective July 1, 2004.

ELECTIONS OF CHAIRHOLDERS

L. J. Bourgeois, III, as Paul M. Hammaker Professor of Business Administration, for three academic years, effective Aug. 25, 2004.  Bourgeois will continue as Professor of Business Administration, without term.

Susan J. Chaplinsky as Paul Tudor Jones, II, Research Professor in the McIntire School of Commerce and the Darden Graduate School of Business Administration, for three years, effective Aug. 25, 2004.  Chaplinsky will continue as Professor of Business Administration, without term.

Edward R. Ford as Vincent and Eleanor Shea Professor of Architecture, effective Nov. 25, 2004.  Ford will continue as Professor of Architecture, without term.

Michael J. Ho as Dale S. Coenen Associate Professor of Free Enterprise, for the period Aug. 25, 2004, through Dec. 24, 2004.

Barbara J. Mann as Wyeth-Ayerst Associate Professor of Infectious Diseases, effective Oct. 25, 2004.  Mann will continue as Associate Professor of Internal Medicine, without term, and Associate Professor of Research in Microbiology, with term.

Brooks H. Pate as William R. Kenan, Jr., Professor of Chemistry, effective Aug. 25, 2004.  Pate will continue as Professor of Chemistry, without term.

Dennis R. Proffitt as Commonwealth Professor of Psychology, effective Aug. 25, 2004.  Proffitt will continue as Professor of Psychology, without term.

Reuben M. Rainey as William Stone Weedon Professor of Asian Architecture, effective Nov. 25, 2004.  Rainey will continue as Professor of Landscape Architecture, without term.

Hunter R. Rawlings, III, as University Professor of Classics, for one semester, effective Jan. 10, 2005.

Daphne G. Spain as James M. Page Professor of Architecture, effective Nov. 25, 2004.  Spain will continue as Professor of Planning, without term.

Dr. Gabor Szabo as Charles Slaughter Professor of Physiology, effective Oct. 25, 2004.  Dr. Szabo will continue as Professor of Molecular Physiology and Biological Physics, without term.

Stephen K. White as James Hart Professor of Government, effective Aug. 25, 2004.  White will continue as Professor of Politics, without term.

CHANGE OF TITLE OF CHAIRHOLDERS

James D. Hunter from William R. Kenan, Jr., Professor of Sociology to Labrosse-Levinson Distinguished Professor of Religion, Culture and Social Theory, effective Aug. 25, 2004.  Mr. Hunter will continue as Professor of Sociology, without term.

Robert I. Webb from Paul Tudor Jones, II, Research Professor in the McIntire School of Commerce to Martin J. Patsel, Jr., Research Professor of Commerce, for three years, effective Aug. 25, 2004.  Mr. Webb will continue as Professor of Commerce, without term.

CHANGE IN THE DATE OF THE ELECTION OF CALEB E. NELSON

Caleb E. Nelson as Albert Clark Tate, Jr., Professor of Law, for three years, effective May 25, 2004.  Mr. Nelson will continue as Professor of Law, without term.

CORRECTION TO THE ELECTION OF MARCIA A. INVERNIZZI

Marcia A. Invernizzi from Thomas G. Jewell Professor of Education to Edmund H. Henderson Professor of Education, effective August 25, 2004.  Ms. Invernizzi will continue as Professor of Education, without term.

RESIGNATIONS

Dr. Elizabeth M. Baker, Assistant Professor of Clinical Obstetrics and Gynecology, effective June 30, 2004, for personal reasons.

Michael A. Bowers, Research Professor, General Faculty, effective Dec. 10, 2004, to accept another position.

Susan E. Burns, Associate Professor of Civil Engineering, effective Dec. 31, 2004, for personal reasons.

Ioannis Chasiotis, Assistant Professor of Mechanical and Aerospace Engineering, effective Dec. 31, 2004, to accept another position.

Dr. Steven L. Gonias, Professor of Pathology and Professor of Biochemistry and Molecular Genetics, effective Aug. 1, 2004, to accept another position.

Massimo Guidolin, Assistant Professor of Economics, effective Jan. 9, 2005, to accept another position.

Dr. Orieji C. Illoh, Assistant Professor of Pathology, effective Nov. 5, 2004, to accept another position.

Dr. Vern C. Juel, Associate Professor of Neurology, effective Sept. 24, 2004, to accept another position.

Mary S. Landrum, Research Associate Professor of Education, effective Jan. 21, 2005, to accept another position.

Debra E. Lyon, Assistant Professor of Nursing, effective May 24, 2004, to accept another position.

Roseanna M. Neupauer, Assistant Professor of Civil Engineering, effective Dec. 24, 2004, to accept another position.

Sonia H. Pearson-White, Associate Professor of Microbiology and Associate Professor of Research in Biochemistry and Molecular Genetics, effective Dec. 31, 2004, to accept another position.

Dr. Sydney A. Rice, Assistant Professor of Clinical Pediatrics, effective Dec. 17, 2004, to accept another position.

Maria A. Timmerman, Assistant Professor of Education, effective Jan. 1, 2005, to accept another position.

Julie K. Turner, Research Assistant Professor of Education, effective Sept. 30, 2004, to accept another position.

RETIREMENTS

Dr. Howard P. Boggess, Professor of Clinical Pediatrics, effective Nov. 30, 2004.  Dr. Boggess has been a member of the faculty since July 16, 1980.

Samuel S. Fisher, Professor of Mechanical and Aerospace Engineering, effective Jan. 9, 2005.  Fisher has been a member of the faculty since March 27, 1967.

Dr. John A. Hagy, Sr., Professor of Clinical Family Medicine, effective Sept. 30, 2004.  Dr. Hagy has been a member of the faculty since May 1, 1975.

Dr. William R. Hobbs, Professor of Clinical Psychiatric Medicine, effective Nov. 30, 2004.  Dr. Hobbs has been a member of the faculty since Dec. 16, 1978.

Dr. K. Kellogg Hunt, Jr., Professor of Clinical Internal Medicine, effective Sept. 30, 2004.  Dr. Hunt has been a member of the faculty since September 1, 1991.

APPOINTMENTS

Susan M. Davis as Special Advisor/Liaison to the General Counsel, in the Office of the Vice President for Student Affairs, for three years, effective Oct. 1, 2004.

Barry T. Meek as Associate General Counsel, for one year, effective Feb. 1, 2005.

RE-APPOINTMENTS

Jason D. Bauman as Associate Athletics Director for Facilities and Operations, for one year, effective June 25, 2004.

Bradford K. Holland as Interim Director of Equal Opportunity Programs, through April 24, 2005, or until a director is hired, effective Oct. 25, 2004.

B. Jeanette Lancaster as Dean, School of Nursing, for the period Jan. 1, 2005, through Aug. 24, 2008.

Jane Miller as Senior Associate Athletics Director for Programs, for one year, effective June 25, 2004.

Jon K. Oliver as Senior Associate Athletics Director for Administration, for four years, effective Nov. 15, 2003.

Barry L. Parkhill as Associate Athletics Director for Capital Campaign, for one year, effective June 25, 2004.

Jennifer A. Wyss-Jones as Special Assistant to the Senior Vice President for Development, for three years, effective Oct. 31, 2004.

ELECTION OF PROFESSORS EMERITI

Dr. Howard P. Boggess, Professor of Clinical Pediatrics, effective Nov. 30, 2004.

Samuel S. Fisher, Professor of Mechanical and Aerospace Engineering, effective Jan. 9, 2005.

Dr. John A. Hagy, Sr., Professor of Clinical Family Medicine, effective Sept. 30, 2004.

Dr. K. Kellogg Hunt, Jr., Professor of Clinical Internal Medicine, effective Sept. 30, 2004.

DEATHS

Douglas T. Day, III, Clifton Waller Barrett Professor Emeritus of English, died Oct. 10, 2004.  Day was a member of the faculty from 1962 until his retirement in 2000.

Arnold A. Del Greco, Professor Emeritus of Spanish, died Jan. 13, 2005.  Del Greco was a member of the faculty from 1945 until his retirement in 1978.

Shirley L. Menaker, Professor, General Faculty, died Dec. 24, 2004.  Menaker had been a member of the faculty since July 1, 1987.

Dr. Charles W. Miller, Professor Emeritus of Clinical Orthopaedic Surgery, died Dec. 8, 2004.  Dr. Miller was a member of the faculty from 1994 until his retirement in 2003.

 


CURRENT ISSUE

© Copyright 2005 by the Rector and Visitors
of the University of Virginia

UVa Home Page UVa Events Calendar Top News UVa Home Page